Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Ämari lennubaasis avati 15. septembril pidulikult liiklusala, mis on kahe aasta pärast valmiva baasi renoneevimise mahukaim osa.

Ämari baasi liiklusala avasid president Toomas H. Ilves ja kaitseminister Jaak Aaviksoo.

Ilves nimetas lennuraja avamist nii sõjalise kui ka poliitilise tähtsusega sündmuseks.

Presidendi sõnul loob see kriisiolukorra tekkides senisest märksa parema võimaluse liitlasvägede ja nende varustuse Eestisse toomiseks. “Eesti-suguse väikeriigi puhul on selge, et tõsise sõjalise kriisi olukorras vajame liitlaste abi. Ja selge on ka see, et parimagi tahtmise korral pole võimalik seda abi osutada, kui puudub vajalik infrastruktuur. Olgem ausad, tänaseni on olnud meie võime õhutranspordiga saabuvat liitlaste abi vastu võtta väga piiratud.”

Ka tõi president esile, et kui Ämari lennubaas 2012. aastal lõplikult valmib, on NATO käsutuses üks meie piirkonna moodsamaid õhuväebaase, mis kindlasti aitab kaasa alliansi õhuturbemissiooni efektiivsusele.

“Ämari lennubaasi ehitamine Eesti riigi ja NATO kaasfinantseerimisel näitab kujukalt, et igapäevaelus liitlaste vaheline solidaarsus toimib. Nagu teame, tasus NATO projekti maksumusest ligikaudu 35 protsenti, mis on väga tõsiseltvõetav summa, arvestades, et projekti kogumaksumus on üle miljardi krooni,” kõneles riigipea. “See näitab, et NATO liitlased saavad aru, et uute liikmesriikide julgeoleku kindlustamine on kogu allianssi seisukohast oluline. NATO otsus Ämari lennubaasi ehitust finantseerida on oluline ka see-tõttu, et see tehti oludes, kus NATO eelarve on kalli ja keeruka Afganistani-missiooni tõttu üsnagi kriitilises seisus”.

Ilves pidas oluliseks, et Eesti on suutnud ka majanduskriisi ajal hoida riigikaitsekulutusi kahe protsendi sisemajanduse koguproduktist piirimail.

Ämari lennubaasi liiklusala avamistseremoonia ajal sooritasid baasist ülelennu ka USA ja Poola hävitajad, mis lennuväljal ka maandusid.

Liiklusala on lennubaasi renoveerimise mahukaim osa. Lennubaasi rajati 2750 meetri pikkune lennurada, valgussüsteem, perroonid ning ruleerimisteed. Lisaks lennuliiklusalale on praeguseks valmis ka hool-duskompleks ning kütuserajatised.

Ämari lennubaasi rekonstrueerimine alagas 2008. aastal. Renoveerimine läheb kokku maksma 1,17 miljardit krooni, millest kolmandik tuleb NATO julgeolekuinvesteeringute programmist.

Täieliku tegutsemisvalmi-duse saavutab lennubaas 2012. aastal pärast navigatsioonisüsteemi ja administratiivala rajamist.

Ämari lennubaas on mõeldud vastu võtma transpor-dilennukeid ja tegutsema õhuturvet teostavate hävituslennukite baasina. NATO kaasrahastab Ämari lennubaasis liiklusala, hooldusala ning kütuserajatise ja hoidla renoveerimist ja ehitamist.

VES/BNS

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo