Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Tartu Ülikooli teadlaste avastatud piimhappebakter Lactobacillus fermentum ME-3, mis rahvasuus tuntud kui Helluse bakter, sai Euroopa patendi, mis lubab bakterit kasutada 24 Euroopa riigi toiduaine-tööstuses.

Praegu on ME-3 bakteril patent peale Eesti veel Venemaal ja USA-s. Uus patent võib bakterile tähendada ka läbimurret ravimi-tööstuses.

Lactobacillus fermentum ME-3 bakter on eestlastele tuntud Helluse tootesarjast. Kaheksa aasta eest andis Tartu Ülikool Euroopa patendiametisse taotluse bakteri patenteerimiseks. Nüüd on see dokument käes.

"See on ühtepidi kvaliteedimärk, mis näitab, et teadussaavutus, mis patenteerimisele kuulus, on unikaalne, et ta on Euroopas tõesti ainulaadne," rääkis ME-3 bakteri üks avastaja, Tartu Ülikooli mikrobioloogia instituudi juhtivteadur Marika Mikelsaar. "Teistpidi on ta niisugune kaitstud investeering."

Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor meditsiinidoktor Mihkel Zilmer, kes samuti kuulub bakteri ME-3 avastajate hulka, ei salga, et maailmas on sarnase toimega baktereid.

"Bakteritel on oma eriomadused ja need tuleb loomulikult kõik teaduslikult tõestada," rääkis Zilmer. "Mul ongi ülimalt hea meel, et koostöös mikrobioloogia instituudiga – professor Marika Mikelsaar –, läbi ettevõtete, läbi Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse on need omadused ka kenasti  toodetes tõestunud. See tõestab, et ME-3l on unikaalsed omadused, milles ta on mõnevõrra parem tegija kui teised."

Ent ME-3 bakter on ainulaadne maailmas, sest tal on kahetine mõju.

"Seni pole küll ühtegi niisugust rakendust, kus bakter avaldaks antioksüdantset toimet. Need antioksüdandid on viimasel ajal toidulisandites ja inimeste ravis küllalt olulise rolli saanud, aga senini leitakse neid antioksüdante mitmesugustest taimsetest produktidest: kibuvitsatee, nõgeseekstraktid ja kõik sellised."

Marika Mikelsaar usub, et ME-3 bakter muutub ka arstide käes tõhusamalt kasutatavaks ja Tartu Ülikoolil käivad sel teemal isegi läbirääkimised ühe suure kompaniiga.

"See, et ta nüüd Euroopa patendiks läks, annab võimaluse, et me saame huvilisi Euroopa ravimitööstusest, ja jõuaks see bakter toidulisanditesse."

Lactobacillus fermentum ME-3 bakteri patent on ülikoolile kõige enam sisse toonud patent.

ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo