Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

29. septembril möödus 50 aastat Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) ajaloolise resolutsiooni vastuvõtmisest Eesti, Läti ja Leedu suveräänsuse toetuseks, Balti riikide delegatsioonid kavatsevad dokumendile tähelepanu juhtida järgmisel nädalal algaval ENPA sügisistungil.

Tegemist oli esimese üle-euroopalises parlamentaar-ses kogus vastu võetud dokumendiga, mis osutas ühemõtteliselt faktile, et Eesti, Läti ja Leedu on Nõukogude Liidu poolt vägivaldselt okupeeritud.

29. septembril 1960. aastal vastu võetud resolutsioon kannab pealkirja “Olukorrast Balti riikides nende Nõukogude Liidu koosseisu vägivaldselt inkorporeerimise kahekümnendal aastapäeval”. Dokumendis öeldakse muu hulgas, et aset leidnud anneksioon ei arvestanud rahva soovidega, samuti väljendatakse sümpaatiat Balti rahvaste kannatuste suhtes ning juhitakse tähelepanu tõigale, et Eesti, Läti ja Leedu riikluse de jure edasikestmist tunnustab enamus vaba maailma valitsustest. Samuti kutsutakse dokumendis liikmesriikide valitsusi kaasa aitama eestlaste, lätlaste ja leedulaste kultuuri ja keele säilimisele paguluses.

Hiljem kordas assamblee sarnaseid seisukohti 1963. ja 1987. aastal vastu võetud resolutsioonides. Samuti väljendab Eestile, Lätile ja Leedule toetust 1983. aastal Euroopa Parlamendis vastu võetud dokument.

ENPA Eesti delegatsiooni juhi, ENPA asepresidendi Andres Herkeli sõnul tuleb esimest, 1960. aastal tehtud toetusavaldust väga kõrgelt hinnata. “Selle esiletoomine meie poolt ei ole üksnes ajaloofakt, vaid see osutab ka vajadusele teostada sama järjekindlat väärtuspõhist poliitikat tänapäeva maailmas ning toonased Lääne-Euroopa rahvusparlamentide liikmed peavad olema meile eeskujuks,” rõhutas ENPA Eesti delegatsiooni juht.

ENPA Eesti delegatsioon tõstab esile ka omaaegse Taani parlamendiliikme Marie Antoinette von Lowzowi (1899-1985) rolli ajaloolise toetusavalduse vormistamisel 50 aastat tagasi.

Eesti delegatsiooni liikmed on arvamusel, et 50 aastat tagasi vastuvõetud resolutsioon väärib laiemat tähelepanu, mistõttu kavatsetakse seda ka järgmisel nädalal algaval ENPA sügisistungil ulatuslikumalt tutvustada.

ENPA 2010. aasta istungjärgu sügisistung toimub 4. - 8. oktoobrini Strasbourgis ning sellest võtavad osa Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel ning liikmed Mailis Reps, Silver Meikar ja Aleksei Lotman.

BNS

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo