Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles 30. märtsil pärast NATO-Vene nõukogu kohtumist, et Vene suursaadik andis alliansile ülevaate kolmest uuest Vene lääne sõjaväeringkonnas loodud diviisist.

 

"Meil oli pikk, avameelne ja konstruktiivne kohtumine. Ukraina küsimuses on meil selged erimeelsused," ütles Stoltenberg Brüsselis NATO peakorteris pressikonverentsil.

"Julgeolekuolukord Ukrainas on murettekitav. Relvarahurikkumised on jõudnud rekordtasemele, jätkub äge sõjategevus ning OSCE vaatlejate tegevust on piiratud," ütles ta. "Liitlased kutsuvad Venemaad kasutama oma märkimisväärset mõjuvõimu mässuliste üle."

 

NATO ei tunnusta kunagi Krimmi ebaseaduslikku annekteerimist ning jätkab Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse toetamist, sõnas Stoltenberg.

 

Peasekretäri sõnul andis Venemaa nõukogu kohtumisel ülevaate kolmest riigi lääne sõjaväeringkonnas loodud uuest diviisist ning NATO briifis Vene suursaadikut nelja Poola ja Baltimaadesse saadetava lahingugrupi teemal.

 

Stoltenberg sõnas, et tegemist oli jätkuga detsembrikuisel NATO-Vene nõukogu kohtumisel toimunule,  kui NATO andis ülevaate õppusest Trident Juncture ja Venemaa omakorda strateegilisest suurõppusest Kavkaz-2016.

 

Ta lisas, et liitlased arutasid Vene suursaadikuga ka julgeolekuolukorda Afganistanis ja sealsete julgeolekujõudude toetamist.

 

 

Norra ekspeaminister tunnistas, et dialoog Venemaaga pole lihtne, kuid see on dialoog, millele allianss on pühendunud. "Kui pinged on suured, on teineteisega rääkimine veelgi olulisem, et riske vähendada."

 

Peasekretär rõhutas NATO põhimõttelist positsiooni suhtluses Venemaaga, mis seisneb heidutuses ja dialoogi pidamises.

 

 

Stoltenberg ütles Läti ajakirjaniku küsimusele vastates, et mitu liikmesriiki tõstatas NATO-Vene nõukogu kohtumisel ka Venemaa septembris algava suurõppuse Zapad-2017. Mitu liikmesmaad soovib enne Vene õppust eelbriifingut ning me leppisime Venemaaga kokku, et arutame seda, lausus peasekretär.

 

31. märtsil Brüsselis kohtuvad NATO välisministrid hindavad alliansi kohandumist muutunud  julgeolekuolukorraga ning kinnitavad elutähtsat sidet Euroopa ja Põhja-Ameerika vahel, ütles Stoltenberg pressikonverentsil.

 

"Hommikusel Põhja-Atlandi Nõukogu välisministrite taseme istungil arutavad liikmesriigid  kaitsekulutuste tõstmist ja senisest tõhusamat kulutamist ning õiglast koormajagamist alliansis," ütles peasekretär.

 

Stoltenberg lausus, et välisministrid arutavad koos Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Federica Mogherini, Soome välisministri Timo Soini ja Rootsi välisministri Margot Wallströmiga ka Venemaa sõjalist  kohaloleku suurendamist Euroopas ja kaugemal.

 

NATO välisministrite kevadine kohtumine oli esialgu kavandatud 5.-6. aprillile, ent kohtumine otsustati USA palvel ettepoole tuua, et Ühendriikide välisminister Rex Tillerson saaks sellel osaleda.

 

Tillersoni jaoks on tegemist välisministrina esimese külaskäiguga NATO peakorterisse.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo