Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

autonoomia marss kadreerit

Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus esitleti 12. aprillil Indrek Ilvese kujundatud tervikasja (postkaart templi ja trükitud postmargiga), mis pühendatud Eesti autonoomia sünni (meeleavaldus rongkäigu ja autonoomia sugemetega omavalitsuse saamise) sajandale aastapäevale. Samas avati näitus, mille kuraatorid on Jüri Trei ja Harry Liivrand (tehniline teostus Peeter Hütt), kus saab näha ajaloolisi fotosid ja ajaleheväljavõtteid. Näitus on TLÜ raamatukogu trepigaleriis avatud 12. juunini. Foto: Riina Kindlam

 

Postkaardi esiküljel on kirjas "100 aastat Eesti autonoomia väljakuulutamisest Petrogradis" ehk Peterburis ning taga kolmes keeles: "8. aprillil (vana kalendri järgi 26. märtsil) 1917 kogunesid Peterburi Jaani kiriku ette kümned tuhanded eestlased, et liikuda rongkäigus Tauria palee juurde, kus nõuti autonoomia kehtestamist Eestis. Juba neli päeva hiljem, 12. aprillil (vkj 30. märtsil) kinnitas Venemaa Ajutine Valitsus määruse, millega Eesti sai autonoomia sugemetega omavalitsuse. See rahumeelne meeleavaldus oli oluline samm Eesti iseseisvumisel 1918. aasta veebruaris."

 

Postkaardi tagumisel küljel on kaart, millel on ära toodud 7,5 km marsruut Jaani kirikust Tauria paleeni, mida mööda ligi 40 000 eestlast (neist 10 000 - 12 000 sõjaväelast) sinimustvalgete lippude ja loosungitega sõjaväeorkestri marsihelide saatel liikus.

 

12. aprilli 1917 otsuse järgselt ühendati Eestimaa kubermang (Põhja-Eesti) ja Liivimaa kubermang (Lõuna-Eesti) üheks haldusalaks. Sel pühapäeval, ülestõusmispühal 16. aprillil toimub suur rahvamatk mööda antud piiri, et seda n-ö sümboolselt kustutada. See on EV 100 üle-eestiline avasündmus, millega tähistatakse, et 100 aastat tagasi sai maa, kus oleme aastatuhandeid elanud, need piirjooned mida praegu tunneme Eestina. Matk on jagatud 18-ks erinevaks järguks Liivi lahest Peipsi järveni ehk ligikaudu Tõstamaalt Avinurmeni. Jälgige selle päeva sündmusi interneti vahendusel ETVs (otse.err.ee) või nutirakenduse kaudu ja kõike, mis veel ees võrgulehel EV100.ee. Rõõmustame koos ja elame üritustele kaasa igas maailmanurgas!

 

Riina Kindlam,

Tallinn 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo