Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

P4235704 

Saage tuttavaks: skaudid Helen Pill ja Eino Muuga Tartus jüripäeva paraadil. Foto: Riina Kindlam

 

23. aprillil, kui Eesti Skautide Ühing koos Eesti Gaidide Liiduga pidas Tartu Raekoja platsil jüripäeva laagri lõpetuseks paraadi, jälgis seda kõrvalt üks vanem meesterahvas skaudivormis ja -kaabus.

 

85-aastane põline tartlane Eino Muuga andis skauditõotuse sealses Pauluse kirikus 24. Veebruaril 1939, astudes Ilvese lipkonda. Tema juht, Pauluse koguduse õpetaja Harri Haamer oli ta kohe skaudiks ja mitte hunduks võtnud. Praegu tegutsevad Ilvesed Taaralinnas taas. Eino mäletab nagu eilset päeva, kuidas Tähtvere pargis võitsid nad skaudi võmmi ja varga mängu ning auhinnad (Georg Stude šokolaadid) andsid neile üle president Päts, kindral Laidoner ja ratsaväerügemendi ülem Raamot isiklikult.

 

Päras sõda keeldus Eino astumast pioneeriks ning põgenes, kuid püüti Köningsbergis rongis kinni ja saadeti neljaks aastaks Karagandõ oblastisse Kasahstanis. Põhimõtteliselt selle eest, et ta oli skaut. Temaga oli seal veel üks eesti poiss, kes oli ka olnud skaut. 1980ndatel oli Eino Tartu KEK'i poisteklubi Peka juhendaja ning sealt sai nime Peka Vana. Kui 1989 hakkasid Tartus eetser-skaudid taas tegutsema, lõi ta koheselt seal kaasa.

 

Oma vormi, küll mitte elu esimese, kuid 1980ndate lõpus õmmeldud, oli Eino juba annetanud Eesti Rahva Muuseumile ning laenutas selle sealt paraadipäevaks! Neid lasti tol ajal õmmelda Pärnu õmblusvabrikus "sõjaväevormi" nime all, kuid taskud on ju erinevad. Nii tore oli näha, kuidas pärast paraadi lõppu kogunes Eino ümber palju juhte ja noori, uudistamaks tema vormi, märke ja küsides tema skauditee kohta.

 

Eino aga jõudis paraadile tänu tema kõrval seiseva Helen Pillile, kes helistas talle ja uuris, kas ta sooviks minna paraadi vaatama ning olevat saanud kohe jaatava vastuse. Helen alustas skauditeed 2000. aastal Kõrvemaa lipkonnas ja alates 2006. aastast on tegutsenud Tartumaa Skautide ja Gaidide Maleva juures. Ta kuulus 2008-2012 Eesti Skautide Ühingu peastaapi, kus oli hundutööalajuht. Aastal 2010 osales Helen USAs Kajaka salga õppeprogrammis Järvemetsas ja laagris "Terasvanne". Nad saavad oma salgaga  vähemalt kord aastas kokku ja meenutavad oma kajakaks olemise aega Järvemetsal. Helen kohtas oma abikaasat Marko Pilli ka tänu skautlusele ja neil on kaks väikest poega Meelis ja Madis. Pere kõrvalt teeb Helen ettevalmistusi juulikuiseks suurlaagriks "Seiklusratas", kus tema vastutusalaks on lasteaed ja  perede ala.

 

Riina Kindlam,

Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo