Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Screen Shot 2017 06 08 at 4.21.11 PM

Tallinnas sündis ninasarvikupoeg. Foto: ERR

 

Tallinna loomaaia teravmokk-ninasarvik Kibibi sünnitas möödunud laupäeval, 3. juunil kell 15.09 järglase. Tegemist on esimese ninasarvikuga, kes on sündinud Tallinna loomaaias.

 

Direktor Tiit Maran selgitas, et tegemist on kõige põhjapoolsema ninasarvikusünniga. "Meile on see väga suur tunnustus, et maailmas nii haruldased loomad siin sigivad. Teravmokknina-sarviku sünd on sündmus kogu maailma loomaaedade jaoks ja toetab selle ohustatud liigi säilimist. Tallinna loomaaed  osaleb ka üle-euroopalises teravmokkninasarvikute paljundusprogrammis, mis määrab ära vastsündinu edasise liikumise paari aasta pärast järgmisesse elupaika."

 

Praegu on väike emane ninasarvik karantiinis, kuid järgmisel nädalal saab teda juba õues näha, kui ilmad kuivad ja soojad püsivad.

 

Kõik ninasarvikud, keda on maailmas kokku viis liiki, on ohustatud ja kaitse all.

 

Teravmokk-ninasarvik ehk must-ninasarvik (Diceros bicornis) on ohustatud liik. 20. sajandi jooksul vähenes nende arvukus nimelt rohkem kui kakskümmend korda, vahendab Nature.

 

1990. aastate keskel hakati proovima must-ninasarvikute arvu suurendada. 2014. aastaks suudeti seda  teha umbes 5000 looma võrra. Sellest hoolimata on liik aga suures ohus.

 

Tänaseks päevaks ei ole Lääne-Aafrikas näiteks enam ühtegi teravmokkninasarvikut alles –  Rahvusvahelise looduskaitseühing (IUCN) kuulutas nad seal 2011. aastal väljasurnuks.

 

Miks inimesed ninasarvikuid kütivad?

 

Must-ninasarvikuid kütitakse peamiselt sarvede pärast. Hetkel on need lausa nii hinnas, et ühe kilogrammi eest tuleb välja käia umbes 65 000 dollarit.

 

Viimaste aastate jooksul on salaküttimine taaskord hoo sisse saanud. Kui 2007. aastal kütiti Lõuna-Aafrika vabariigis musti ja valgeid ninasarvikuid umbes 13 tükki, siis 2012. aastal kütiti neid seal juba 455.

 

Kui salaküttimine samasuguses hoos jätkub, siis ületab eeldavasti surmade arv sündide arvu ajaperioodil 2016- 2018. Just sellel põhjusel on iga sündiv ninasarvikupoeg oluline.

 

Taimetoidulise põhiliselt okstest ja võrsetest toituva suure kuni 1,3 tonni kaaluva ninasarviku jooksukiirus võib olla ligi 50 kilomeetrit tunnis. Ninasarviku haistmismeel on hästi arenenud, aga silmad kaugele ei näe. Ohu korral on loom agressiivne, eriti valvas aga poega kaitstes.

 

VES/ERR/PM

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo