Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

14. juunil möödub 76 aastat juuniküüditamisest, mil Eestist deporteeriti rohkem kui 10 000 inimest. Sel päeval meenutame 1941. aasta küüditamisohvreid mälestustseremoonia ja “Pisarate mere” installatsiooniga Vabaduse väljakul.

 

Keskpäeval algab mälestustseremoonia Vabadussõja võidusamba jalamil. Samal ajal täidavad väljaku tuhanded “pisarad” ehk helesinised õhupallid.

 

Laste ja noorte kultuuriaastale mõeldes keskendub selleaastane mälestuspäev just neile lastele ja noortele, kes inimsusevastaste kuri tegude tõttu kannatanud. 1941. aastal deporteeriti Eestist 10 000 inimest, kellest kolmandik oli lapsed.

 

Vabaduse väljaku ekraanil on võimalik näha ülevaadet rohkem kui 12 000 represseeritu nimega, keda 1941. aastal toimunu otseselt puudutas – sealhulgas küüditatud ja vangilaagritesse saadetud; need, kes põgenesid või end varjasid ning Siberisse küüditatud peredes sündinud lapsed. Lisaks on nimekirjas ka 1940. Aastal küüditatud Konstantin Pätsi ja Johan Laidoneri perekonnad.

 

Mälestuspäeva korraldajad paluvad kõigil üritusel osalejatel väljakult õhupalle mitte lahti võtta ning neid mitte lendu lasta. Kuigi tegu on biolagunevate materjalidega, võivad need siiski loodust kahjustada. Õhupallid seisavad Vabaduse väljakul terve päeva, sõltuvalt sellest, kui kaua nad ilmastikuoludele vastu peavad.

 

1941. aasta juuniküüditamine, mil Eestist küüditati Siberisse rohkem kui 10 000 inimest, oli  inimsusevastane kuritegu. Koos sama-aegse deporteerimistelainega viidi Eestist, Lätist, Leedust, Ukrainast, Valgevenest ja Moldovast ümberasumisele rohkem kui 85 000 inimest.

 

14. juunil mälestame süütuid inimesi, kes langesid okupatsioonivõimude ebainimliku terrori ohvriks ning mälestades loodame, et taolised inimsusevastased kuriteod ei korduks enam kunagi.

 

Mälestuspäeva aitavad korraldada MTÜ Tulipisar, Inimõiguste Instituut, Eesti Mälu Instituut, Tallinna Pae Gümnaasiumi õpilased, Okupatsioonide Muuseum, Eesti Noorteühenduste Liit, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Õpilasesinduste Liit, Eesti Memento Liit ja Justiitsministeerium.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $50 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo