Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

1989. a. avati üldsusele Leningradi/Peterburi linnapea Sobtshaki algatusel Levashovo Memoriaalkalmistu paarkümmend kilomeetrit Peterburist Viiburi suunas.
Nõukogude Liidu diktaator Stalini poolt korraldatud massirepressioonides aastatel 1937-38 hukati ja maeti Levashovo küla lähedal metsatukas suure plangu taga NKVD poolt kokku 46 711 inimest, nende hulgas ligi 1000 süütut eestlast.
Venemaal on sarnaseid kohti palju, aga Levashovo erineb selle poolest, et see on avatud ja et seal igal aastal oktoobri viimasel laupäeval korraldatakse ametlikke mälestustseremooniad.
Viimased 11 aastat on ka eestlased Peterburist ja Eestist korraldanud ühise  mälestusürituse Levashovos. Bussireise Eestist korraldab ja toetab Rahvuskaaslaste programmi nõukogu.
Laupäeval 30. oktoobril 2010 kogunes eestlaste mälestuskivi ümber Levashovos sadakond hukatute sugulast ja nende sõpra. Alustati tseremooniat Eesti hümni laulmisega. Päevakohase palvuse pidas Eesti Kaitseväe peakaplan emeeritus Tõnis Nõmmik ja laulis Peterburi eesti laulukoor. Sõnavõttudega esinesid Tallinna linnapea Edgar Savisaar, koorijuht Viktoria Jagomägi, hukatu poeg Richard Otstavel, Venemaa eestlaste nimel Külli Sulg, ajaloo professor Aadu Must, EV peakonsul Tiina Maiberg, Haridus- ja teadusministeeriumi nõunik Aho Rebas ja Välisministeeriumi nõunik Jüri Trei. Teadustajaks ja korraldajaks oli giid Boris Gorbunov.
Sõnavõtud olid võrdlemisi sarnased. Aho Rebas ütles järgmist:
„Põhjus, miks me igal aastal siia tuleme ja miks Eesti Vabariik selle ürituse läbiviimist toetab, on kohutav. Siin Levashovos tapetud ja maetud süütute inimeste arv on mõistmatult suur. Paljud olid meie rahvuskaaslased ja sugulased.
Stalini veretöid teostas tema julgeolekuorgan NKVD, hiljem KGB ja täna FSB nime all. On tõsiselt murettekitav, et täna juhivad endised KGB julgeolekutöötajad tervet Venemaad.
Olgu Levashovo sünge minevik maailmale hoiatuseks selle eest, kui madalale võib diktatuuris langeda süütute inimväärtus ja rõhujate inimväärikus. On tähtis tulla siia ja siin toimepandud kuritegudest maailma informeerida.“
Hukatute omaksed Eestist külastasid nädalalõpu jooksul ka varsti taastatud Peterburi eestlaste ajaloolist keskust Jaani kirikut, Eesti Vabariigi peakonsulaati, Lydia Koidula elukohta Kroonlinnas  ja Kasaani kirikut.
Aho Rebas

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo