Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Internetis levib juba mitu nädalat väide, et vigaste ID-kaartide uuendamise käigus tekib kaardile uus ja tõsine tagaukse oht, kuid riigi infosüsteemi amet (RIA) lükkab selle kategooriliselt ümber.

 

ID-kaardi salajane võti on kogu süsteemi salajasuse aluseks ehk kui inimese IDkaardi salajane võti ei ole salajane, vaid satub kellegi kätte, siis saab ta sellega hakata inimese eest panka ja eteenustesse logima, allkirju andma ja nii edasi, kirjutab tehnoloogiaportaal Geenius.

 

Selleks, et ID-kaardi salajane võti oleks ikka tõesti väga salajane, on ID-kaartide algusest saadik toimunud võtmete genereerimine kaardi peal. Lihtsustatult tähendab see, et kaart ise genereerib salajase ja avaliku võtme ning salajane võti jääb kaardile ilma, et ta sealt kunagi lahkuks. Kaart on programmeeritud niimoodi, et ei ütle ega näita seda salajast võtit mitte kunagi mitte kellelegi. See on kogu ID-kaardi ja sellega seoses ka Eesti e-riigi turvalisuse üks kõige olulisemaid põhimõtteid.

 

Nüüd aga levib nii Facebookis kui mujal internetis järjekindlalt väide, et kaartide uuendamise käigus ei genereerita võtmeid enam mitte kaardi peal, vaid tehniliselt põhjustel väljaspool kaarti. Küsimus on mitmel korral üles kerkinud ka Eesti IT-inimesi koondavas Facebooki-grupis.

 

RIA eID valdkonnajuht Margus Arm lükkas sellised väited kategooriliselt ümber. “Ei, see ei ole tõsi,” lausus Arm. “Võtmeid on alati üks eksemplar, see genereeritakse kiibil ja kiibilt teda mitte kunagi kätte ei saa. Mitte kellelgi ei saa olla sellest koopiat.”

 

Armi sõnul ei tulnud RIA jaoks kõne allagi võimalus, et võtmete genereerimine võiks käia kuidagi teisiti.

 

Õhtuleht

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo