Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Riigikogust ei sõltu palju ning ta tegeleb peamiselt otsuste heakskiitmisega, kuna tegelikud debatid toimuvad koalitsioonisiseselt, rääkis professor Rainer Kattel 1. detsembril foorumil "Uue kümnendi väljakutsed".
Eestis on tekkinud frustratsioon, kuna palju valmib inimvara käsitlevaid manifeste ja dokumente, aga need ei vii kuhugi, rääkis Eesti koostöökogu korraldatud foorumil esinenud Tallinna tehnikaülikooli professor ja avaliku halduse instituudi direktor Kattel.
Arvamuste paljusus on tema sõnul demokraatlikus riigis normaalne, küsimus on aga selles, kas poliitiline eliit saab neid dokumente eirata.
Tema sõnul on küsimus selles, kui palju on meil riigikogus analüütilist teadmist ja kui palju seda osatakse rakendada. "Riigikogu peab olema mingil määral valituse kontrolliv organ või kontrolliv isik, aga kui ta lihtsalt tegeleb heakskiiduga, siis oleme paljuski võitluse demokraatlikuma Eesti eest kaotanud," lausus Kattel.
Professor tõi välja viis valdkonda, kus on inimvaraga suured probleemid. Tema sõnul on meeste tervelt elatud eluaastaid väga vähe - Eestis umbes 50ndateni, kuigi arenenud riikides on see vanus 70 kandis. "Kaotame meeste puhul 20 aastat elujõulist, täisväärtuslikku elu," nentis Kattel, kelle sõnul oleks ainuüksi meeste tervisekäitumise muutusega iive juba praegu suurem.
Lisaks elab Eestis umbes 140 000 inimest ääremaadel ehk paikades, kus avalikud teenused pole kättesaadavad või kvaliteetsed, tööpuudus on suur ja elukvaliteet madal. "Meil on niigi inimesi vähe ja kui 140 000 laseme veel ääremaastuda, siis see on raiskamine," märkis Kattel.
Samuti on tema sõnul probleemiks ülikoolide taastootmine, kuna paljud valdkonnad on välja suremas ja pole piisavalt uusi doktorikraadiga inimesi, ning hariduslik ebavõrdsus, kuna ligipääs haridusele on keeruline nii muulastele kui ääremaade elanikele. "See on tugev säng, kust inimene ise ei suuda välja murda," lausus ta.
Kattel tõi välja ka rahvusküsimuse, kuna venekeelsed elanikud usaldavad riiki vähem ning nende võimalused tööjõuturul on kehvemad.
Professori hinnangul saaks neile probleemidele lahendusi leida, kui valimisdebatil ei lastaks end häirida reklaamibüroode tööst, vaid tõstataks tõepoolest tähtsaid teemasid.
VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo