Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

USA plaanib eraldada Baltimaadele ligi 100 miljonit dollarit suurekaliibrilise laskemoona hankimiseks ja üle 70 miljoni väljaõppe- ja varustusprogrammidele, et tugevdada kolme riigi relvajõude, seisab nelja riigi presidentide 3. aprillil vastuvõetud ühises julgeolekudeklaratsioonis.

 

Dokumendist selgub, et USA jätkab kaitse- ja julgeolekutaristu arendamist Baltimaades, Eesti, Läti ja Leedu riikliku vastupanuvõime tugevdamist ning kaitsevõime arendamist läbi julgeolekuabiprogrammide nagu välisriigi sõjaline rahastamine (Foreign Military Financing - FMF) ja rahvusvaheline sõjaline haridus ja väljaõpe (International Military Education and Training - IMET).

 

Seni on Ühendriigid andnud Balti riikidele IMET programmi raames 3,5 miljonit dollarit aastas, et 150 tudengit saaksid end ametlikult USA sõjaväeakadeemiates koolitada, nähtub deklaratsioonist.

 

Dokumendis seisab ka, et üle 5000 USA sõduri osaleb sel aastal Baltimaades toimuval NATO õppusel Saber Strike.

 

Energiajulgeoleku valdkonnas plaanivad Ühendriigid tugevdada Baltimaade energeetikasektorite vastupanuvõimet, pakkudes ekspertiisi küberrünnakute ennetamiseks, tuvastamiseks, tõrjumiseks, ärahoidmiseks ja nendest taastumiseks ja tehnilist abi energiaallikate mitmekesistamise projektidele, mille seas on ka Balti ja Euroopa elektrivõrkude sünkroniseerimine, kirjutatakse deklaratsioonis.

 

Kultuurivaldkonnas eraldab USA kolm miljonit dollarit ühiskonna ja institutsioonide vastupanuvõime tugevdamiseks desinformatsioonile läbi sõltumatute meediaväljaannete ja rahvusringhäälingute tugevdamise ning meediaalase kirjaoskuse tõstmise piirkonnas, seisab dokumendis.

 

Selles lisatakse, et Eesti, Läti ja Leedu iseseisvuse 100. aastapäeva auks kaasavad Ühendriigid üle 100 Baltimaade noore USA rahastatud õpilasvahetusprogrammidesse. 

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo