Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

img 3508 0

Robot Pepper ja tema meeskond

 

Tartu ülikoolis alustas õpinguid humanoidrobot Pepper, kellele hakkavad uusi teadmisi ja oskusi süstima tehnoloogia instituudi üliõpilased.

 

Pepper on Jaapani firmas SoftBank toodetud humanoidrobot, mille funktsioonina on tootja näinud ette inimestele seltsi pakkumise. Tartu ülikoolis osaleb uue üliõpilase koolitamises viis robootikatudengit, keda juhendab dotsent Karl Kruusamäe.

 

Plaani kohaselt on Pepper semestri lõpuks omandanud mitmesuguseid oskusi ja teadmisi, mis aitavad tal suhelda inimestega senisest veelgi paremini. Semestri lõpuks loodetakse muidu inglise keeles kõnelev Pepper ka eesti keelt rääkima õpetada. 

 

Peale jäsemete liigutamise Pepper praegu suurt ei tee ega räägi, sest temaga tegelevad üliõpilased võtsid robotist olemasoleva tarkvara maha, et ise teda õpetada ja täiustada.

 

"Meie eesmärk on see, et Pepper inimestega hakkaks paremini suhtlema. Näiteks praegu, kui sa temaga räägid, küsid temalt küsimuse, siis ta vastab täiesti mööda. Aga meie siin vaatame, et sensorid ütlevad seda ja teevad toda, et loodetavasti kui küsid, kuidas ilm on, siis ta räägib sulle ilmast, mitte ei vasta "Aa, jaa, tere sullegi"," selgitas arvutitehnika üliõpilane Kristo.

 

Pepperi õpetamine on üliõpilaste jaoks praktiline viis ka ise uusi teadmisi ja kogemusi saada.

 

"Ma ei ütleks, et ta on lihtsalt arvuti. Ta on inimesega üsna sarnane, aga tihti ta ei saa aru, mida me talle ütleme või mida me temast tahame," ütles arvutitehnika ja robootika üliõpilane Andro.

 

"Vahel me räägime temaga lihtsalt oma lõbuks ja paneme teda liikuma, aga nüüd juba tegeleme tõsisemalt ja avastame seda aina rohkem," rääkis arvutitehnika ja robootika üliõpilane Kadir.

 

Ülikoolis on teisigi roboteid, kuid Pepper on neist kõige sarnasem inimesele. 

 

"Tõsi, tal pole jalgu, aga tal on see-eest olemas kaks kätt, pea, ta saab liigutada nii oma käsi, sõrmi kui ka pead. Lisaks on tal olemas kaamera, mida võib vaadelda kui Pepperi silmi. Ühtlasi on tal olemas kõlar, mis tingilikult öeldes on Pepperi suu," selgitas robootika dotsent, projekti juhendaja Karl Kruusamäe.

 

Loodetavasti saab semestri lõpuks Pepperiga jutule ka eesti keeles. 

 

Pepperi tõi 2018. aasta kevadsemestriks Tartu ülikooli õppima TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus. Pepper ei pea ennast kindlasti üksi tundma, sest seltsi pakuvad talle lisaks tudengitele ka teised ülikooli robotid, näiteks tootmises töötavad KUKA, Universal Robots ja Franka Emika manipulaatorid, inimesi jäljendavad humanoidid Sanbot ja Nao ning hariduslikud robotid nagu mBotid ja robotondid. 

 

Pepperi õpinguid toetab telekommunikatsioonifirma Telia.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo