Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

sept eijooks

Sügis algab kooli ja sügiseste jooksuvõistlustega. Tallinna Maratoni nädalavahetuse (7. - 9. sept.) neljal eri distantsil võistles ühtkokku 23 940 jooksjat ja sai seega kõige suurema osavõtjate arvuga spordiürituseks Eesti ajaloos! Aga kui palju on Eestis alkohoolikuid? Seda võiks rahvaloendusel küsida, sest igaüks teab täpselt ja valusalt, kas ja kui mitu  alkoholisõltuvuses pereliiget neil on. Tänaseks on igal juhul 81 713 inimest teinud interneti  vahendusel ära audit testi (küsitluse) oma joomistasemest alkoinfo.ee lehelt „Kas sul on probleem?”. Tänu taevale, kui ei ole, aga kuu aega alkovabalt on igaühele hea. Foto: Riina Kindlam

 

Septembrikuuga saabus jooksuvõistlustele lisaks võimalus üheskoos pidada maha kuu aega kestev „alkovaba maraton” ehk Eijooks nimega „Septembris ei joo” ning alkoholi mitte tarvitada ja seda täiesti sõltumata sellest, kui palju keegi tavapäraselt joob.

 

Iga päev jagatakse uusi „personaaltreeneri” nõuandeid ja treeningnippe, mis aitavad muretult alkoholist eemale hoida. Nii nagu see käib: päev haaval. Soovi korral saabuvad need lausa sinu 

arvutisse või mobiili. Mõned näited nõuannetest 13. septembrini: „Mõtle muule! Lehmale. Lambale. Lambadale. Ise vali! Kui tekib kihu alkoholi juua, vii mõtted mujale. Keskmine kiusatus kestab 6 minutit. Sa saad sellest üle!” „Tähista reede õhtut mocktailiga – septembris veedad õhtu ainult alkoholivabade jookidega.” „Veame kihla! Kuu alkota lubadust on lihtsam hoida, kui

paned midagi mängu. Vea sõbraga kihla, et sina ei murdu. Kui tekib kiusatus, mõtle kihlveole. See aitab!”

 

Aitab see, et teema on üleval, suure kella küljes, sest joomine on Eestis epideemia olnud aastasadu, lõhkudes elusid ja peresid, jätkuvalt. Noorema põlve statistika ja tulevik on õnneks helgem, aga hetkel on see veel tuuleveski, millega võideldakse; elevant, kes istub keset tuba. Temast ei räägita, ent ta ei mahu välja ühestki uksest ega aknast. Kui näeks satelliidi erivalgusvihuga, kus need elevandid kõik kükitavad ja saadaks välja eriüksused võlurohuga... Samm sammult siis seniks septembris ei joo, küll aga teemast rääkimast ei väsi. Vajadusel näppa vanaisalt panga debitkaart ja saada seenele. Ta ju armastab seenel käia.

 

Jälgige või osalege ka kaugelt kodulehe septembriseijooks. alkoinfo.ee kaudu. „Liituda saad ka poole pealt!” hüüab ruuporisse „treener” seriaali Õnne 13 näitleja Luule Komissarov. On ka videodest ja muust põnevast pungil Facebooki leht „Septembris ei joo”. Võrgulehel alkoinfo.ee on rohkelt tänuväärt informatsiooni alkoholi mõjust, mõõdukusest, kas ja kuidas vähendada ning nõuandenurk: kuidas aidata lähedast? Kuidas aidata ennast? 

 

Aktsiooni "Septembris ei joo" rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest, mille programmi „Kainem ja tervem Eesti" raames on praegu võimalik saada TASUTA ALKOHOLITARVITAMISE HÄIRE RAVI. Samuti saab nõustamist ka inimese lähedane.

 

Riina Kindlam,

Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo