Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Screen Shot 2018 09 27 at 3.18.04 PM

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) tutvustas uut ja rohkemate turvaelementidega ning kontaktivaba liidesega ID-kaarti, mis jõuab kasutusse hiljemalt uuel aastal.

 

PPA peaekspert Eliisa Sau ütles, et uue kujunduse väljatöötamisel ja turvaelementide valikul kaasati nii PPA enda kui ka väliseid eksperte. Koostööd tegi amet näiteks kohtuekspertiisi instituudiga, kujundusse kaasas EAS-i. Kaardil on kasutatud Eesti oma kirjatüüpi ja brändi elemente.

 

Uuendusena leiab kaardilt ka ruutkoodi, mis hõlbustab kaardi kehtivuse kontrollimist. Kaardil on nüüdsest ka värviline foto, mis on ühtlasi turvaelement ja koosneb joontest. Kaldvalguses  ilmneb kaardilt veel üks foto. 

 

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) eID valdkonna juht Margus Arm ütles, et RIA vastutab kaardi elektroonilise toimimise eest, seades nõuded kiibile ja kiibi rakendusele ning tagades samal ajal tarkvara, et kaarti kasutada saaks.

 

Autentimise ja digiallkirjastamise funktsioonides midagi ei muutu, küll aga on uutele ID-kaartidele lisatud võimekus kasutada seda kontaktivaba kaardina. 

 

"Kiip on suurema mahuga, võimaldades lisada sinna uusi rakendusi. Näiteks ühistranspordi elektroonilise pileti või mõne teise elektroonilisel kujul väljastatava tõendi. Digiallkirja andmine 

ja autentimine on esialgu võimalik üksnes kontaktse kiibi abil. Kontaktivaba liidese kasutamisel tuleb ennekõike lähtuda aga turvalisusest ning see peab olema realiseeritud viisil, mis välistab andmete lugemise kaardilt kaardivaldaja teadmata," selgitas Arm.

 

E-teenuste pakkujatel tuleb Armi sõnul nüüd üle vaadata, kas nende teenused toetavad uut kaarditüüpi. RIA on omalt poolt tarkvara välja arendanud ning väljastanud testkaarte alates jaanipäevast. 

 

Kõik seni välja antud kaardid kehtivad oma kehtivusaja lõpuni ja neid välja vahetama ei pea. Kõiki vana kujundusega valmis trükitud ID-kaarte, millele pole veel teenindustesse järele tuldud, hoitakse kuus kuud ning seejärel hävitatakse.

 

VES/ERR   

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo