Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Mitmed Eesti poliitikute käest e-residentsuse saanud ja seda kiitnud välismaalased on lasknud oma kaartidel aeguda ega pole neid sisuliselt üldse kasutanud. E-residentsuse tiimi väitel ei tea nad, kas ka teised aastate jooksul kaardi saanud kuulsused nendega midagi ka teinud on, kirjutab portaal geenius.ee

 

Näiteks Eesti ning ühtlasi maailma esimene e-resident, kuulus Briti ajakirjanik, Edward Lucas ei saa kasutada e-residentsusega kaasnevaid hüvesid. Samas seisus on paar aastat tagasi Eestis suurt poleemikat valmistanud Hollandi turundusguru ja ESTkontseptsiooni looja Peter Kentie. Nende ID-kaartide sertifikaadid on aegunud. 

 

Kui kaardi sertifikaadid aeguvad, ei saa seda digitaalselt enam kasutada: ei digiallkirjastamiseks ega kuhugi sisse logimiseks. Selleks on vaja sertifikaadid uuendada, mida aga ei Lucas ega Kentie seni teinud pole.

 

“See ei ole ainult sümboolselt oluline, et tõsta esile minu pikaajalist sidet Eestiga, vaid see on miski, mida ma saan igapäevaselt kasutada,” ütles Lucas ligi neli aastat tagasi president Toomas Hendrik Ilveselt kaarti vastu võttes ja esimeseks Eesti e-residendiks saades. “Mul on väike ettevõte, mida ma kasutan vabakutselise ajakirjaniku töö jaoks ning mida ma juhin koos oma naisega. Nüüd on meil päris suur kiusatus tuua see ettevõte Eesti maksusüsteemi alla ja vaadata, kuidas sellega läheb.” 

 

Ka Kentie on Eesti e-residentsust avalikult kiitnud.

 

“Ma olen uhke e-resident ja olen tõeliselt tänulik Eestile selle inspiratsiooni eest, mida ma sealt olen saanud. Oma põhitöö, Eindhoveni turundamise ja brändijuhtimise kõrval huvitab mind väga Eesti käekäik,” ütles ta kaks aastat tagasi intervjuus portaalile Memokraat.

 

Geenius suhtles nii Edward Lucase kui ka Peter Kentiega ja mõlemad kinnitavad, et pole kordagi kasutanud e-residentsuse kaarti sihtotstarbeliselt. Ehk nad ei ole selle kaardi abil avanud Eestis pangakontot ega loonud siia firmat.

 

“Ma kasutasin seda eelmisel nädalal Briti valitsushoonesse sisenemiseks, mis väidetavalt peaks turvaline hoone olema. Keegi ei märganud, et kaardil on kirjas, et see on vaid digitaalseks kasutamiseks,” tõi Lucas Geeniusele näite oma e-residendi kaardi kasutamisest.

 

“Kasutasin e-residentsust viimati juunis, kui Eestit oli väisamas Hollandi kuningas. Kasutasin e-residentsuse kaarti PDF-dokumendi digitaalseks edastamiseks e-Eesti demokeskusele. Andsin neile õigused minu ESTcoini disaini kasutamiseks. Faili edastamist vaatasid pealt Hollandi kuningas ja kolm ministrit ning Kaspar Korjus ja Siim Sikkut. Sellest tulenevalt pean ma end e-residentsuse programmi kasutajaks,” sõnas Kentie. 

 

Eesti riik on e-residentsuse reklaamimiseks The New York Times’is kulutanud 181 300 eurot. Lisaks on tuleva aasta riigieelarvest kahe ministeeriumi alt e-residentsuse jaoks eraldatud veidi üle 1,5 miljoni euro. 

 

Läbi aastate on riik e-residentsuse kinkinud Saksamaa liidukantsler Angela Merkelile, väliseestlasele Steve Jürvetsonile, investor Tim Draperile, Jaapani peaministrile Shinzō Abele, investor Hiroshi Mikitanile, paavst Franciscusele ja Microsofti kaasasutajale Bill Gatesile.

 

Kes neist ka päriselt e-residendi kaarti kasutavad, seda Eesti e-residentsuse tiim ei tea. “Tegemist on delikaatsete isikuandmetega,” ütles e-residentsuse programmijuht Kaspar Korjus. Tema sõnul ei ole neil kingitud eresidentsuse puhul eeldust, et kaardi saaja hakkaks selle võimalusi kasutama.

 

Küsimuse peale, kui paljudel nimekatel e-residentidel üldse sertifikaadid veel kehtivad, ütles Korjus, et see informatsioon neil puudub. 

 

Kuidas kaardi kinkimine käib?

 

Korjuse kinnitusel on e-residentsuse kinkimine Eesti riigi poolt ülimalt suur erand, millesse on kaasatud siseminister, politsei- ja piirivalveamet ning presidendi kantselei või valitsuse liikmed. Valitsus selleks siiski eraldi koosolekut ei pea, iga minister võib sellise ettepanekuga aga politsei poole pöörduda.

 

Näiteks Paavst Franciscusele e-residentsuse kinkimise algatas president Kersti Kaljulaid isiklikult. Microsofti kaasasutajale Bill Gatesile aga peaminister Jüri Ratas.

 

Päris nii ei ole, et ametlikul kohtumisel tõmbab peaminister Ratas selja tagant e-residendi kaardi välja ja ulatab Bill Gatesile: “Näe, mis meil teile kingituseks on!”

 

Kaardi andmine eeldab eelnevaid läbirääkimisi, kuulsuse isikukoodi ja muude kaardi jaoks vajalike andmete teadasaamist. Tõenäoliselt suhtles keegi Eestist aktiivselt varem Bill Gatesi meeskonnaga, et peaminister Ratas saaks nende kohtumisel sellise kingituse teha.

 

geenius.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo