Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti meremuuseum korraldab admiral Fabian Gottlieb von Bellingshauseni 1819. aastal Kroonlinnast alanud Antarktika ekspeditsiooni tähistamiseks merereisi, mille jaoks on ostetud ka purjelaev. 

 

"Algamas on Eesti kaasaegse merendusajaloo kõige suurem populaarteaduslik ekspeditsioon, millega tuuakse taas päevavalgele Saaremaal sündinud Fabian Gottlieb von Bellingshauseni ajalooline reis ja tähistatakse Antarktise avastamise 200. aastapäeva," seisab meremuuseumi kutses ajakirjanikele. Ettevõtmisega on seotud seotud reisimees Tiit Pruuli, Tallinna meremuuseumi juht Urmas Dresen ja presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo, kes oli ümbermaailmareisil jahil "Lennuk" tüürimeheks.

 

Soetatud purjelaev saabub Tallinnasse suvel ja seatakse pikaks retkeks valmis. Meremuuseumi koostööpartneriks on Thetis Ekspeditsioonid. 

 

Sõidu alguskuupäeva ei ole veel avalikustatud, aga Bellingshausen asus teele 1819. aasta 4. juulil. Tagasi saabus ta 5. augustil 1821. aastal. 

 

Raamatus "Kaks uurimisreisi Lõuna-Jäämeres" ütleb Bellingshausen: "Oma reisi ajal avastasime 29 saart, neist lõuna külmas vööndis kaks, lõuna parasvöötmes kaheksa ja kuumas vööndis 19; avastasime ühe korallimadala laguuniga."

 

Saksa geograaf August Heinrich Petermann kirjutas 1867 aastal: "Selle teene eest võib Bellingshauseni nime seada Kolumbuse ja Magalhaesi nime kõrvale, kes ei taganenud raskuste ja nende eelkäijate poolt loodud kujuteldavate takistuste ees."

 

Fabian Gottlieb von Bellingshausen sündis 20. septembril 1778. aastal Saaremaal Lahetaguse mõisas. Ta suri 1852. aasta 25. jaanuaril Kroonlinnas. Ta oli esimesi Antarktist näinud mehi.

 

Tema järgi on nime saanud Bellingshauseni meri, Bellingshauseni nõgu, Bellingshauseni saar ja kraater Kuu tagaküljel. Lahetagusel ja Pilgusel on Bellingshauseni mälestuskivi, mis avati vastavalt 1968 ja 1978. Tallinnas Pikk tänav 28 avati talle 1978 bareljeeftahvel. 

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo