Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Teadusmaailma üks olulisemaid ajakirju Nature kirjutas pika artikli Eesti teaduse arengust, kus toob välja Eesti maailmataseme, kuid ka liigse sõltuvuse Euroopa Liidu rahastusest, mis omakorda seab kahtluse alla Eesti teaduse kestlikkuse tulevikus.

 

Nature’i artiklis kirjeldab saksa teadusajakirjanik Quirin Schiermeier, kuidas Eesti kujunes Nõukogude Liidu lagunemise järel ootamatu kiirusega oma väiksuse kohta maailma tasemel märkimisväärseks teadusriigiks. Välja tuuakse nii e-riigi, molekulaarbioloogia, ökoloogia

kui ka geneetika edulood. Praegu kehtivate teaduse mõõdikute põhjal võib öelda, et Eesti teadust on saatnud imeline edu. Sõna saavad mitmed Eesti tippteadlased nagu Ülo Niinemets, Martin Zobel, Andres Metspalu, Tarmo Soomere jt. 

 

2004. aastast, mil Eesti liitus Euroopa Liiduga on meie teadustaristusse investeeritud üle miljardi Euroopa Liidu raha – sealt ka tipptasemel laborid. Teadusrahastuse kasvu osas tuuakse välja, et üldarvudes on see aasta-aastalt kasvanud, ehkki sedagi suuresti EL-i raha toel. Kui 2007. aastal saadi EL-ist 80 miljonit eurot, siis 2013. aastal oli see summa juba 150 miljonit eurot. 

 

Samas tõdetakse, et liigne sõltuvus EL rahadest on tekitanud olukorra, kus heleda leegiga põlemine võib jääda üürikeseks ning eurorahade vähenemine võib tuua kaasa kodumaiste teadlaste lahkumise. 

 

Nature’i Eestist rääkivat lugu saab lähemalt lugeda: https://go.nature.com/2Dum8O0

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo