Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Jüri Estam

 

Kuigi mitmed Euroopa rahvad ja ameeriklasedki tunnevad fraasi “aeg parandab kõik haavad”, siis metsavend Alfred Käärmann (1922-2010) niiviisi ei arvanud.

 

Olles NKVD haarangu käigus haavata saanud ja  vasakust käest ilma jäänud, jäi Käärmann tema enda sõnul “sandiks” ja “omaste ülalpeetavaks”, kuni teda pikaks ajaks Siberisse saadeti.

Jüri Estam

 

Pole mingi saladus, nagu eelmisel korral siin nägime, et soomeugri rahvaste ja rahvakildude hetkeseis ja käekäik ei näe laias laastus rõõmustav välja.

 

Teiste hulgas asuvad näiteks marid – meie hõimuvelled ja -õed – juba pikemat aega jõulise venestamispoliitika surve all.


Miks ei tuleks meie soome-ugri suurt ja mitmetahulist kogukonda tsivilisatsiooniks pidada, mille rahvad ja sugukonnad oma ainelise ja vaimse kultuuriga elasid varem omaenda territooriumil, kuid millest valdav osa aina tugevneva vene ülevõimu alla sattunud on?

Jüri Estam

 

Eestlased elavad piirkonna lähistel, mis kujutab endast soomeugri rahvaste pidevalt laienevat surnuaeda.

 

Soome-ugri territooriumi suured osad kujutavad endast vene kultuuri aina lainevat asumaad.

Jüri Estam

 

Lükkan vabandades edasi käsitluse situatsioonist, mis on välja kujunemas Eesti koolidega ühenduses, kuna välispoliitika küsimused on praegu Eestis ja ka rahvusvaheliselt lausa pingestatult “üleval”. Pärin hoopis “kuhu läheb maailm?”


Jätame kõigepealt hüvasti – paraku vaid linnulennult – kahe haruldase muusikainimesega, kes lahkusid hiljuti meie hulgast.

Jüri Estam

 

Kanadas lahkus 28. jaanuaril manalateele Vaado Sarapuu, kelle enam kui 20 aasta  pikkused teened väliseesti meedia ees väärivad tunnustamist.

 

Vaado oli loovisik, kellega ka Vaba Eesti Sõna ümber koondunud inimesed koostööd teinud on.  

Jüri Estam

 

Üks demokraatlike riikide puudustest – kuigi lehelugeja elukogemus võib minu omast erineda – on, et sa võid ju valimas käia, kuid on päris ime sündinud, kui peaksid kasvõi kord iga mõnekümne aasta tagant saama sellised poliitikud riiki juhtima, kelle maailmavaade ja käitumine kattuvad suuresti sellega, mida oleksid ise soovinud.

 

Või olen ma haprakene, nagu muinasjutust tuttav printsess herneteral?

Jüri Estam

 

Tallinna Tehnikaülikooli dotsent Holger Mölder kirjutas hiljuti päris tabavalt: “Vabariikliku partei juhtkonna sõlmitud mefistolik kokkulepe Donald Trumpiga näitas oma tagajärgi 6. jaanuaril 2021…”. 

 

Ja Tallinnas ilmuv Eesti Päevaleht avaldas karikatuuri Uncle Sam’ist, kes näitab väljasirutatud käega ukse poole, kuhu on liikumas Trump, kelle seljale on kinnitatud paberileht sõnaga “loser”.

Jüri Estam

 

Kahekümne aasta eest astus väsinud ja end segaseks joonud Boris Jeltsin Venemaa juhi kohalt tagasi ja andis võimuohjad seal üle Vladimir Vladimirovitš Putinile.

 

Tolle hetkeni oli valitsenud teatud lootus, et venelased võiksid ühineda meiega siin lääne kultuuriruumis. Peagi ilmnes aga, et Putinil on muud kavatsused.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo