Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

DSCN0030

Artikli autor Ülle Ederma kruiisilaeva ees.   Autori fotod

 

Kirjutan kokkuvõtlikult mälestusi kruiisi elamustest. Kõigepealt pean suure tänu avaldama Rein ja Anne Luningule hea organiseerimise eest, kõik oli hästi korraldatud väiksemate detailideni. Kruiis tõi kokku palju eestlasi, andes noorematele teretulnud “eesti süsti”. Eesti programm oli laeva programmiga hästi kooskõlastatud. Oli ilus kruiis ja ilmad oivalised. Tänapäeval kardetakse ju viiruseid, mis võivad sõita kruiisidel, sellepärast on igalpool käte puhastamise võimalus. See tehti nagu mänguks, et – “washy, washy” igal pool, kus inimesi kogunes. See oli andekas! Huvitav oli ka see, et laeval oli jääväli ja oli omapärane näha iluuisutamist laeval!


Registreerimine läks sujuvalt – astusime laevale, mis säras ja hiilgas peeglitest ja klaasist. Laeva keskel oli huvitav skulptuur – oleks nagu punutud värvilistest klaaslintidest. See läbis terve laeva alt üles. Laeval oli palju kunstipäraseid dekoratsioone. Meid ootas “buffet lunch” suures söögisaalis. Laeval oli umbes 400 eestlast, aga 3000 reisija seast on neid raske leida. Aga siis saime nimesildid – ja paistis, et eestlasi oli igalpool ja meie 6. dekk oli pea eestlaste päralt. Oli tore eesti keelt kuulda liftis, söögisaalis ja igal pool laeva peal. Esimene päev kulus ära sissekolimisel ja 14-korruselise laevaga tutvumisele.


Terve teise päeva sõitsime merel, mis võimaldas eesti programmi nautida. Laeval kõndisid juba varakult ringi ilusad noored eesti naised helesinistes pikkades kleitides, mõned rahvariietes ja muidugi ka kenad eesti noormehed oma “vormis”. Laulukoor koosnes vähemalt 50 lauljast, keda juhatas väga sharmantne dirigent Veronika Portsmuth, kes on olnud laulupidude dirigent ja kunstiline juht. Koor pakub uudse lähenemisega muusikaelamusi. Oli umbes 10 kanneldajat, ansambel LiULi Kadri Mägi juhatusel, kes mängisid vanu pillilugusid ja ka mõne kaasaegse loo. Esines 20 või rohkem tantsijat Märt Agu juhatusel. Tantsurühmas tantsivad noored energilised inimesed. Stiliseeritud rahvatantsude vahel olid Tuljak ja ka mõni teine vana rahvatants. Imetlusväärne koreograafia! Eesti kontsertide programmid olid heas tempos ja energilised. Haruldased ettekanded. Oli kaks erinevat programmi kahel erineval päeval.

 

53824257 1849563828483128 3552340074400055296 n


Päevadel, kui olime merel, oli ka mitu huvitavat loengut mõlemas keeles ja hommikuti jooga koos Ene Jäägeriga. Anne-Ly Reimaa rääkis Eestis elavatest rahvustest läbi sajandite ja Ain Haas ebatavalistest rahvapillidest. Karin Shuey ingliskeelne ettekanne oli teemal “Advocacy and You”.


Toimus akadeemiline lõuna suures söögisaalis. Oli tore näha värvilisi tekleid ja värvipaelu. Meid oli mitu laudkonda, mees- ja naiskorporatsioone. Filiaid oli kõige rohkem, meid oli 21 – 3 Rootsist, 2 Eestist, 3 Torontost, 1 Vancouverist, 1 Clevelandist. Kuna see leidis aset söögisaalis, kus toimus ka lõunasöök, siis ei olnud võimalik laulda. Oli lihtsalt omavaheline vestlus, aga oli kena kokku saada.


Sellel õhtul oli KLENKi kokteilipidu, tasuta joogid ja suupisted. Peale seda oli aega ka laeva enda muusikaliks.


Järgmised 4 päeva peatusime neljal saarel. Labadee Haiti, San Juan Puerto Rico, St. Maarten ja St. Kitts. Labadee rannas oli eestlastel kena kokkusaamise koht peaaegu privaatses meresopis, kus lehvis eesti lipp. Kahel õhtul oli “salakõrts”, need plaanitud kokkusaamised on tähtsad ja toredad. Ühislaulu juhatasid Viljandi lõõtsaklubi mängijad. Nende kunstiline juht on Tarmo Noormaa. Vanad tuntud laulud kõlasid hoogsalt akordioni saatel.


Viimasel päeval nägime 2 filmi – “Seltsimees laps” ja filmi Geislingeni laagrist, “Coming home soon”. Mõlemad väga liigutavad, eriti esimene jättis väga sügava ja masendava mulje.


Nii lõppes see ilus nädal, see ilus kruiis, väga erinev tavalistest kruiisidest just haruldaste eesti programmide poolest. Lahkusime ilusate mälestustega igaüks eri suunas.


Ülle Ederma

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo