Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

201906133

23.  mail oli New Jersey 12 uudistes lugu Hope, Warren County, NJ, elavast Endel Uigast, kes veel 101 aasta vanuselt tegeleb kunsti ja digitaalfotograafiaga.

Uudistereporter Brian Donohue läks Endel Uigale külla, et vaadata tema digifotograafia ja kunstikogu, sest ühel või teisel viisil on Endel Uiga fotograafiaga tegelenud nüüdseks 95 aastat.


“Kõik näevad erinevad asju sõltuvalt sellest, mis tuju neil on ja mis inimesed nad ise on,” ütleb kunstnik reporterile oma kunstiteoseid näidates.


Endel Uiga sündis Eestis peale I maailmasõda. Üks tema vanimaid fotosid on temast koos tema tädi ja onudega, kui ta oli vaid 8-aastane. Huvitav on see, et pildilt on näha, et Endel hoiab nööri, mis on ühendatud kaamera päästikuga - järelikult on tegemist vanaaegse selfie’ga.


See ongi ainuke foto, mis tal tollest ajast järgi on. Ta ütleb, et kõik fotod jäid maha, kui ta oli sunnitud Nõukogude okupatsiooni eest Eestist põgenema, Uiga oli siis üliõpilane.


Uiga ütleb, et sellist terrorit ei kujutanud nad keegi ette. “Olime praktiliselt orjad,” ütles Uiga.


Endel Uiga põgenes Saksamaale ning hiljem tuli põgenikuna Ameerika Ühendriikidesse. Ta töötas elektriinsenerina Ballantine’i laboratooriumites Rockaway’s ning hiljem oli ta Morrise maakonna kolledžis professor. Ta läks pensionile 1988. aastal.


Uiga ütleb, et teda teeb murelikuks Venemaa kasvav  imperialism ja see, et USA pöörab selja samasugustele põgenikele nagu tema oli.


“See on uskumatult julm, “ ütleb ta. Kuid enamjaolt on Uiga heas tujus, näidates oma kodu, mis on täis fotosid, sepatööd ja kadunud naise kootud vaipu.


Uiga ütleb, et huvitus digitaalfotograafiast juba 1970ndatel aastatel, kui hakkas kasutama arvuti tarkvaraprogramme oma fotode töötlemiseks. Ta nimetab oma kunsti “meelemaastikeks” (mindscapes).


Üks lumehangest tehtud foto näeb välja nagu lind lendaks. Uiga nimetas selle “Põgenemiseks” ja ütles, et see meenutab talle ta enda põgenemisteekonda Nõukogude korra eest.


Reporter ostis selle foto $40 eest ära, et see meenutaks talle tema külaskäiku sellise unikaalse New Jersey elaniku juurde.


Uudisklippi saab vaadata siit:
https://bit.ly/2KhC3nz

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo