Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 6794

Sirje Kiin ja Karl Herbert Grabbi 40. kirja näitemängu esitamas.    Foto: Tauno Mölder / MÜ

Mul on veendumus, et iga kogemus meie elus loob ühe väikse tüki meie maailmapildist. Kogemuste mosaiik koosneb igapäevastest mõtetest, tegudest, ja eriti suhetest. Ma arvan, et inimesed peaksid otsima kogemusi, mis panevad neid intellektuaalselt pingutama, vaimselt kasvama ja kultuuriliselt osalema. Kogemused nagu Kotkajärve Metsaülikool, kus osalesin neljandat aastat, kuuluvad säärasesse kategooriasse.


Metsaülikool pakub mulle erakordse võimaluse laiendada oma silmaringi, rikastada mõttelaadi ja nautida Kanada loodust koos teiste eestlastega. Annan ühe tüüpilise päeva näite Metsaülikoolist: hommikul ärkan ja käin kuulamas huvitavat loengut Eesti ajaloost ja poliitikast, mängin võrkpalli Kanada maailmameistriga, ujun harukordselt ilusas järves ja õpin Eesti rahvatantsu. Ja see kõik sai tehtud enne õhtusööki!


Pärast õhtusööki kuulan veel ühe hariva loengu ja laulan meeleolukaid eesti rahvalaule lõkke ääres. Nädala jooksul mul tekkis uusi sõpru, kes elavad erinevates maailmapaikades ja kellega ma saan mõtteid vahetada eesti keeles. See toob mulle rõõmu ja ka võimalusi teravdada oma keeletaset.


Minu lemmikum ja kõige tähendusrikkam kogemus terve nädala jooksul oli Sirje Kiini raamatuklubi. Raamatuklubi liikmed lugesid ja arutlesid ajalooliselt olulise 40 kirja üle.


40 kirja lõid nelikümmend Eesti kultuuritegelast aastal 1980 protestina Eesti venestamise vastu. Need vaprad eestlased, kes kirjutasid 40 kirjale alla, andsid endast parima, et kaitsta eesti keelt, kultuuri ja haridust Nõukogude terrori eest. Nad riskisid oma eluga, et säilitada eestlust raskel okupatsiooniajal. See on minu silmis õilis tegevus.


40 kirja lugemine innustas mind loominguliselt ja ma kirjutasin ühe lühikese näitemängu stsenaariumi neljakümne kirja kohta. Koos Sirje Kiini raamatuklubi liikmetega esitasime selle  näitemängu Metsaülikooli lõpupeol.


Selline kogemus oli mulle võrratu, ja ma olen väga tänulik Sirje Kiinile. Tema inspireerivad ja julged teod koos oma mõttekaaslastega nendel pingelistel aegadel aitasid luua ühe nurgakivi Eesti Vabariigi taasiseseisvumisel. See nurgakivi on eesti keel ja kultuur, mis on lahutamata osa eestlusest läbi aegade. Kui keel ja kultuur säilivad, siis ühiskond tunneb ennast kogukonnana ja rahvas saab vaimselt õitseda.

 

Aitäh Sirje Kiin ja aitäh Kotkajärve Metsaülikool. Näeme järgmisel aastal!

 

Karl Herbert Grabbi
Karl Herbert Grabbi oli tänavune Eesti Üliõpilaste Toetusfondi USAs stipendiaat. Oodatakse kandidaate  järgmiseks Metsaülikooliks!

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo