Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

ÜEKN Pressiteade
Kumna mõis, 21. september 2019 – Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) esimees Aavo Reinfeldt (USA) astus 21. septembril Kumna mõisas, Harjumaal peetud ÜEKN täiskogul ametist tagasi.

Teda asendab kuni korraliste valimisteni 2020. aasta kevadel ÜEKN aseesimees Marju Rink-Abel (USA), kes oli ÜEKN esimees ka 2016-2018. Marju Rink-Abel on USA eestlaste keskorganisatsiooni Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ) esimees.


ÜEKN pidas oma täiskogu erakorraliselt 20.-21. septembril Tallinnas ja Kumna mõisas, et tähistada 75. aasta möödumist suurest põgenemisest. Täiskogu liikmed mälestasid 21. septembril pärjaga 1944. aastal Kumna teeristis Keila lahingus hukkunud võitlejaid, tänu kellele pidurdus Punaarmee edasiliikumine Läänemaale ning oli võimalik veel kahe ja poole päeva jooksul sadadel inimestel Haapsalu sadamast üle mere vabasse maailma põgeneda.


Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu võttis oma eelmisel täiskogu koosolekul 2018. a. mais Tallinnas vastu resolutsiooni,  mille tulemusena loodud globaalse eestluse koostöökomisjon rahvastikuministri Riina Solmani juhtimisel pidas 18. septembril Tallinnas oma esimese istungi. Koostöökomisjoni kuuluvad lisaks välis-, haridus- ja kultuuri-, sotsiaal- ja väliskaubandusministritele ÜEKN’i ja suuremate välis-eesti keskorganisatsioonide esindajad ning mitmete ühenduste, ka EELK esindajad.


Komisjoni eesmärk on muuhulgas nõustada valitsust rahvuskaaslasi puudutava poliitika kujundamisel ning koostada järgmise aasta juuliks Globaalse Eesti programm.


ÜEKN initsiatiivil ja korraldusel tähistati 18.-22. septembril ulatuslikult 75 aasta möödumist suurest põgenemisest, kui 1944. aasta sügisel lahkus ligineva Punaarmee eest Eestist ligi 80 000 inimest, umbes kümnendikule minejatest jäi see teekond viimaseks.


Mälestussündmused toimusid Tallinnas, Tartus, Haapsalus, Põlvas, Saaremaal ning mitmel pool maailmas, kus elab tollaste põgenike järeltulijaid.


Eelmisel täiskogul 2018.a. võttis ÜEKN ka vastu resolutsiooni, mis taotleb 19. septembri lisamist riiklikusse tähtpäevade nimistusse suurpõgenemise mälestuspäevana. ÜEKN taotleb jätkuvalt seda eesmärki.

 

Kärt Ulman
ÜEKN tegevjuht
5800 7828
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo