Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 4392

Virtuaalne laager nõudis palju logistilisi muudatusi. Tuli pingutada, aga skaut ja gaid saavad igas olukorras hakkama. Fotol laagrijuhid ja kaameramees Kristjan Karu.    Foto: Leelo Linask

 

Kui selgus, et koroonaviiruse tõttu selle suve skautlaagrit pidada ei saa, siis tuli leida uus võimalus.

 

Skaut ja gaid on leidlik ega anna alla raskustele. Ja leitigi lahendus – virtuaallaager!


Virtuaalne suvelaager “ELAGU” toimus ajavahemikus 8. augustist – 16. augustini 2020, noored ja vanemad osalejad olid küll kodudes, kuid sidepunktiks oli üliväike staap Järvemetsal.

 

Kuuldes sellest esimest korda, ei osanud selle kohta midagi arvata.

 

Mis aga tegelikult juhtus, on esmakordne USA laagrite ajaloos… üllatavalt huvitav ja peaaegu kirjeldamatu!

 

Kuna see toimus interneti kaudu ja tegevuse kohta oli palju toredaid ja südantliigutavaid kommentaare, siis selles artiklis on palju neid tsiteeritud.

 

Kommentaaride kirjutajate nimed on kirjas ainult nimetähtega – küllap igaüks teab, kes ta on.


Laagrite juhid olid nskm Ivan Kavoleff ja ngdr Hailey Linask. E-komandant oli sj. Markus Kitsing.

 

Tegevuste ja kardinataguseid juhte oli palju, ja kes selle kõik videomonteerimise ja interneti kaudu võimaldas, oli Kristjan Karu.

 

Laagrivanem oli ESL peaskaut skm Rein Linask, kes samuti ei osanud algul midagi asjast arvata, kuid andis skautlikku nõu, innustust ja julgustust laagrijuhtidele igal etapil.


Laagrite avati laagrissetulekuga väravast “Lakewoodi Liiv” laulu saatel.

 

Siin kommentaar –


“Südantsoojendav avamine! Tõi pisarad silma mõeldes, kui palju aastaid Järvemetsa laager on toonud noori ja vanu, gaide ja skaute kokku eestluse hõlma all.

 

See on vahva ettevõtmine sel keerulisel aastal! Kiitust juhtkonnale ja vaprat vaimu edasi minnes! ELAGU! (MP) (Ei oskaks seda paremini öelda!)


Avamisel on traditsioon, et Eesti Skautide- ja Gaidide-Sõprade Seltside Liidu esimees annab laagriala üle laagripere kasutusse.

 

Nii ka seekord – skm. Mati Kobin tegi seda lõbusalt ja truult, soovides laagrile head kordaminekut.

 

Järgmisena andis E-komandant sj. Markus sõna piiskop skm. Thomas Vagale, kes seletas, et kuigi elame üksteisest kaugel, oleme omavahel seotud ka interneti kaudu ning ta palus õnnistust laagriperele.

 

Siis anti sõna Eesti Skautide Maleva USAs juhile skm. Gunnar Tammele.

 

Gunnar (videol) oli isiklikult laagris kohal ja tegi seda avamist väga huvitavalt – marssis köögi juurde – ei ole laagri perenaist Virve-Kaid seal ega pererahvast, sammub siis Pipra Poodi – kõik suletud – nii see ongi, lastest ja laagrilistest lage laagriala, aga ta annab noored ja tegevuse üle skautlaagri juhi Ivani hoole alla.

 

Ivan avab skautlaagri.

 

Samuti juhtub see gaidide pool.

 

Eesti Gaidide Maleva USAs juht ngdr Hillevi Ets annab gaidid üle ngdr Hailey Linaski juhtimise alla ja soovib kõigile head laagrivaimu, mille järel Hailey avab gaidlaagri.

 

Hailey avasõnad olid kõlavad ja julgustavad, et ka sellest raskest ajast saame gaid-skautperena koos läbi.


Tervitajaid oli veel mitu – peaskaut skm. Rein Linask saatis Connecticutist tervituse ja hiljem oli ka ettevaatlikult staabiliikmena kohal.

 

Välis-Eesti Gaidide Liidu peagaid gdr. Ingrid Kütt tervitas soojade sõnadega Kanadast ning Eestist andis Eesti Skautide Ühingu poolt üle tervitused nskm Sander (“Sounds like Thunder”) Lillemäe.

 

ESÜ esimees Siim Maripuu saatis ka nädala jooksul omapoolsed tervitused ning soovis kõigile vahvat laagrit.

 

Laagrijuhid heiskasid Järvemetsa peaväljakul lipud ning kodudes seisti valvel.

 

Kõik oli ilusal videol näha ja kuulda interneti kaudu – hoides end tervetena, kuigi oleks väga tahtnud kohal olla…

 

Terve nädala toimus laagri tegevus ja see oli erinev.

 

Arvuti kaudu juhendati tegevust ja juhid tõmbasid ilusti nii noori kui vanu gaide ja skaute kaasa tegema.

 

118360

“Elagu” laagrijuhtide soov oli virtuaallaagri kaudu ühendada gaidi- ja skaudipere ka neil rasketel aegadel, kui ei saa koos käia ega ka eriti kuskil mujal. Fotol toovad skm. Gunnar Tamm, nskm. Silver Laur, gj. Alex Pillion ja kaameramees Kristjan Karu laagrilistele lõkkeäärset laulu, vaatega sauna tagant tiigi äärest (taustal Olevi järv).   Foto: Leelo Linask

 

 

Oli laulmist lõkke juures, mis süüdati Olevi järve ääres sauna lähedal: juhtlauljad olid skm Gunnar Tamm, nskm Silver Laur ja gj Alex Pillion.

 

Eesti rahva ja gaid-skautpere üks meelistegevusi on laulmine ja teistel päevadel tuli muusikat veel.

 

Siis oli lauluga esinemist Eestist – laulab ngdr Liina Sarapik kitarri saatel, esitades endakirjutatud selle suve ELAGU laagri laulu.

 

Kuulsime ka ngdr Kaie Põhi Latterneri, kes elab Floridas: ta esitas laulu “Öö pime” – see laul tõi esile mitmeid kommentaare ....


See tõi mulle külmajudinaid. Mäletan, kui USA esindusüksus 1975. aastal Rootsi Metsakodu maailmalaagrisse oli laeval Soome reisilt teel tagasi Rootsi.

 

Möödudes Eesti saartest keset ööd (suvevalget) lauldi seda laulu. (Olin siis 11- aastane ja ema saatis mind magama.)

 

Olen sellest laulust pisarateni liigutatatud, kuna see meeldib mulle väga.” (KL)


Kaie korraldas ka hommikuvõimlemise laulu saatel “Laurentsius, armas Laurentsius sa …” ja ka “Mu mütsil on kolm nurka.”

 

Laulmist ja liikumist oli palju!


Nädala alul sai otse osaleda paneeldiskussioonis: “Eestlased, eesti skautjuhid: Kes me oleme”, milles arutlesid neli erinevat skaudirada käinud juhti oma kogemustest ja lootustest skaudielust.

 

Paneelis olid ESL peaskaut skm Rein Linask, ESÜ (Eestis) staabi liige nksm Sander Lillemäe, ESM USAs staabi liige nskm Silver Laur, ja sj Markus Kitsing, aktiivne nii Eesti kui ka USA skautüksustes.

 

Paneeldiskussiooni juht oli komandant Markus.


Skautlaagri juht Ivan korraldas osalejatele olulise esmaabikursuse interneti teel ning teda aitas tema õde gj Alex Kavoleff.

 

Laagrilised said osaleda paljudes vahvates tegevustes, et aidata taastada hinge ja sotsiaalset elu, et saaks gaidliku-skautliku särtsu tagasi: Metsameditatsioon (juhendas Kungla gaidüksuse juht Alex Pillion, mõnusalt laagri rajalt); sporditundi tegi oskuslikult gj Alex Kavoleff ning nädalapikkuse spordivõistluse korraldas sj Markus Kitsing (kes muuseas palus osalejatele meelde tuletada, et varsti kuulutatakse laagri auhindade pälvijate nimed! Jälgige teateid Järvemetsa FB lehelt).


Gj Maarja Paul ja ngdr Hillevi Paul võtsid rahva “kaasa” matkama ja korraldasid mitmeid andekaid käsitööõpetusi ja lõbusaid vahepalasid.

 

Selle aasta laagrilaulu autor, ngdr Liina Sarapik, korraldas ka laulutunde, osa kõigile soovijatele nii noortele kui vanadele, hiljem ka eraldi skaut-gaidpere noorte vanusgruppidele.

 

Gdr Kristi Rakfeldt õpetas meile, kuidas rahulikult veest uppujaid päästa, aga hiljem pani ta meid ka rõõmsalt meisterdama kauneid okstest pärgi.

 

Skm Mati Kobin ja ngdr Linda Kangro Lawrence ja gdr Leena Kangro koos juhtidega jagasid meiega skaudi ja gaidi seadusi ja nende tähendusi.

 

Linnutee gaidide ja tubli Viikingi üksuse skaut (ngdr Ilomai Kurriku juhendamisel) lisasid selles osas praktilisi näiteid.

 

Malemängu sai mängida nskm Andrus Maandi vastu ja kui ta oli lõpuks saanud malehuviliste järjekorrast läbi, siis ta õpetas veel palju muudki elus vajalikku, nt tugeva köidiku sõlmimist, lõkke ehitamist ja ka laagri korrashoidu.

 

Gj Liivi Sharp andis ka noortele ja vanematele sõlmede tegemise juhendeid.

 

Liivit ja tema õde Helit täname ka ilusa laagri märgi kujunduse eest!

 

Connecticuti Põhjatütarde juht ngdr Ellen Müürsepp õpetas meisterdamistunnis, kuidas nöörist punuda armsaid kiile, kuna Järvemetsa kiilid sel suvel jäid nägemata.

 

Igasuguste vahvate õppetundide ja naljadega said hakkama ngdr Aino-Liis Tõõtsov ja nskm Peeter Tõõtsov; nksm Heili Paluoja ja skm Leelo Linask korraldasid mitmeid mälumänge ja aardejahte laagrinädalaks.


Laagri viktoriini korraldas ka virtuaallaagris gdr Tiina Ets; võiduks jagatud Pipra Poe kinkekaardid kehtivad aga päris poe akna kaudu järgmises laagris.


Gj Lia Triantafylidis pani kokku kauni ja emotsiooniderohke mälestusvideo laagritest, mis haaras kõiki pealtvaatajaid kaasa elama ja ka kaasa laulma.

 

Kes aga laagri köögi toidust puudust tundis, sai oma kokandust proovile panna igal õhtul: ngdr Anne Holda oli nii lahke, et jagada laagriperele “seni salajas hoitud” laagri magustoidu retsepte.

 

Gaidlaagri juht Hailey Linask meisterdas koos noortega interneti abil kauneid jaanipõrnikate laternaid, et kodudes tekitada ka seda maagilist laagri tunnet.

 

Tantsuõhtu on eriti noortele laagrilistele oodatud tegevus ja seega seda ei saanud pidamata jätta, seekord tuli see küll Zoomi kaudu, laagrisimmani ja rahvatantsuõpetuse viis läbi energiline õhtujuht ja tantsija Diina Tamm koos skautjuhtide osalusega.

 

Oli palju veel, mida ei jõua siin loetleda.


Näete… tõepoolest pakuti igaühele midagi huvitavat ses võimsas ELAGU laagris!

 

Igal päeval oli erinev lipuheiskaja erinevast kohast ja vahest isegi erinevast riigist.

 

Ühel hommikul tõusis meie laagri lipp hoogsalt ühes maakohas Eesti Vabariigis, lippuriks vsk Tormi Notton (“Viiking”), aga hiljem nädalas heiskasid laagri lippe pidulikult vormis Connecticuti Eesti Maa-alal skaudid ja gaidid üksustest “Vikerlased” ja “Põhjatütred.”

 

Kõik see on võimalik interneti kaudu!

 

metsakirik

Foto Metsakiriku teenistusest, mis oli laagri kavas traditsiooniliselt kolmapäeval. Internetis edastatava teenistuse ja päevakohase jutluse pidas piiskop skm Thomas Vaga Järvemetsalt. Foto: nskm Ivan Kavoleff


Tavakohaselt on Metsakirik alati kolmapäeva õhtul.

 

See on alati olnud väga ilus, vaikne, südamlik ja pühalik.

 

Seekord virtuaaljumalateenistusena oli see rohkem, kui paljud oskavad ette kujutada.

 

Mina (Urve) elan Floridas nn Independent Living korteris… olen vana.

 

Järvemetsa laagris käisin ma 1964. aastast kuni 2014.

 

Minu hingele oli see metsateenistus, mille pidas piiskop skm Thomas Vaga väga ilus ja ma sain seda jagada oma noorepõlve sõbrannaga, kes elab Assisted Living’us New Ulm, Minnesotas.

 

Tema ei saa sealt kirikusse, aga nüüd ta sai sellest osa telefoni kaudu ja ta oli pisarateni liigutatud!

 

Ka tema oli gaid, kui ta oli noor.


Nagu selle aasta laagri reklaam ütles: You can take the scout and gaid out of Järvemetsa, but you can´t take the Järvemetsa scouting spirit out of the skaut and gaid!

 

Ja nii see ongi, kogu elu!


See laager tõi esile palju erinevaid tundeid – endine gaid, noor ema laulab oma pisitillukesele tütrele laagrilaule.

 

See kohta oli kommentaar –“Elagu tulevased hellakesed.” (LL)


Suurlõke on alati laagri suurim üritus ja toob palju rahvast kokku.

 

Ma usun, et see suurlõke tõi kokku juba suurlaagri/maailmalaagri lõkkeliste pere.

 

Lõkkevanad olid gj Alex Pillion ja nskm Silver Laur, teadustajad gj Linnea Tõõtsov (otse Vermontist) ja sj Karl Siismets (oma kodust Connecticuti osariigis) – hästi tehtud! Sõprusringi unelaulu ja õhtupalve esitasid CT eesti gaidüksuse Põhjatütred, kes elasid suurlõkkega kaasa – kujutage ette! - vaadates seda oma kohaliku nädalalõpulaagri “Mask-eraad’ lõkke äärest arvuti teel!


Lõke oli haruldane ja laagrit ei oska ette kujutada paremana!

 

Väljatrükitav laulik jääb mälestuseks ning sealt õpime pähe ka uue Elagu laagri laulusõnad.

 

On raske leida õigeid tänusõnu selle eeltöö ja läbiviijatele, tegijatele! Mina (Urve Põhi, gdr) tähistasin oma sünnipäeva just suurlõkke päeval ja olen nüüd 89. aastat noor – gaid olen alates 13. eluaastast.

 

Suurlõkkel õnnitleti mind mu sünnipäeva puhul – mul on praegu pisarad silmas kui seda kirjutan – olete mulle kõik kui lapsed ja lapselapsed – armastan teid! AITÄH!


Laulu ja nalja esitati Eestist, Kanadast ning USA’st. Kõik ettekanded, naljad olid huvitavad ja nupukad!


Laagri komandant palus nimetada siin artiklis Elagu laagri erilist kaasategijat, hellakest Kairat, kes osales igapäev nii südamest ja jagas nii vahvalt teistega oma energiat, et oli ka juhtidele eeskujuks! “Elagu Kaira! Elagu püüdlik gaidi-skaudi vaim!”


Tänusõnadeks veel komentaare…


“I just wanted to take a second to thank our laagrite juhid, Ivan Kavoleff and Hailey Linask, and the rest of the juhtkond for making this virtual laager week possible (please join me thanking them!).

 

You guys have done an awesome job, and I think I can speak for everyone in saying the involvement and activities have far exceeded expectations!

 

To everyone who has contributed content of stepped up to run virtuaal events - suur aitäh!


While the majority of activities have been geared towards the kids, it has been a pleasure seeing so many people from near and far, younger and older, join in on the conversation. It is a great way to see how Järvemetsa has grown and changed over the years and over generations of eestlased in the US.

 

And while it is certainly easier to participate online, we encourage anyone and everyone who can to participate in person next year with us.

 

Elagu Järvemetsa!” (AM)


Seda tulebki võrrelda maailmalaagriga – mõtelge, siin oli osalejaid peale mitmest osariigist USAs, ja ka Kanadast, Rootsist, Eestist ja isegi Austraaliast.

 

Nagu öeldi suurlõkkel, nii paljud on õppinud ja mänginud Järvemetsa mändide all, koju minnes viies oma kingades kaasa terakesi Lakewoodi valget liiva igasse maailma nurka.

 

Neid armsaid radu nägime ka sel nädalal nii fotodes kui ka laagri lõpetamise videos (filmis Kristjan Karu, drooniga tehtud videovõtted nskm Toomas Wilson).

 

Unustamatud seiklused ja elutarkused on saadud sealt.

 

Loodame, et see on algus ühele uuele ja ilusale tegevusele – sellisest laagrist saavad osa võtta kõik, kes on kunagi kõndinud skaudi- või gaidirajal.


Veel kommentaare…


Fantastic ending to an incredible week. Thank you!” (KVA)


“It filled our hearts with laager!” (KR)


“Kahju, et ei saa olla koos aga oleme seda mõttes, sõnas ja teos. The week may be over but the tradition carries on!” (KK)


“Huge accomplishment all of you made – a monumental milestone in the history of laager.” (MK)


Ja teile teadmiseks… kõike, mida me oleme siin kirjeldanud, saab veel kord läbi elada interneti kaudu, Facebook’i kaudu, lehel ELAGU LAAGER 2020! (tuleb registreerida Facebooki grupis “Järvemetsa Laager”).

 

Siiras südamest tulev tänu kõigile, eriti neile, kes olid tegijad… aga ka teile, kes olite osalejad. Teeme jälle!


Skautide gaidide kombel - HÄÄ, HÄÄ HÄSTI TEHTUD!

 

Elagu Järvemetsa!!!


Suure armastusega,


Urve ja Kaie
Leelo

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo