Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

1

Peale Mati Kõiva ärasaatmist Columbias koguneti taas Connecticuti Eesti Maale, et sõbrad ja kolleegid saaksid koos perega meenutada mälestusi Matiga jagatud ajast. Fotol on Mati tütar Laine Kõiva Kingo, ja lapselapsed Angelika ja Hendrik.    Foto: Kristjan Karu

 

Ilusal sügisesel laupäeval, 26. septembril, tulid pere ja sõbrad kokku Connecticuti Eesti Maale.

 

Toimus väga kena jumalagajätt ja vabaõhuteenistus hästituntud eestluse hoidjale Mati Kõiva'le, kes lahkus 4. mail k.a. 

 

Praost Uudo Tari pidas teenistuse ja orelil mängis Ruth Hartunian-Alumbaugh.

 

Kauaaegne sõber ja võitluskaaslane kolonel Ylo Anson rääkis põhjalikult Mati eluloost.

 

Järgnesid järelhüüded organisatsioonide esindajatelt, kus Mati oli tegutsenud Eesti riigi ja rahva heaolu ja säilimise nimel.  

 

mati

Mati Kõiva tunnistamas 1997. a. Washington, DCs,  kostes JBANCi esimehena Eesti ja teiste Balti riikide eest ja NATO laienemise poolt. Foto: JBANCi kogust


Eesti Rahvuskomittee Ühendriikides (ERKÜ) nimel avaldas kaastunnet tegevjuht Leelo Linask, kirjeldades Mati väsimatust ja tasakaalukust esimehe- ja Eesti vabaduse eest võitleja rollides nii ERKÜ esimehena ja Ühendatud Balti Ameerika Komitee (JBANC) presidendina ning luges ette ka isiklikke meenutusi ERKÜ esimehelt ja Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) esimehelt Marju Rink-Abelilt.

 

Ta esitas ka Eesti Skautide Maleva  USAs nimel kaastundeavalduse perele.

 

The Nordic Press juhatuse liige Aime Andra meenutas Vaba Eesti Sõna nimel, kuidas Mati tegevus esimehena põhines koostööl, edendamaks ja ühendamaks eestlasi nii väliseestlaste vabadusvõitluses kui eestluse säilimises. 

 

Sj. Karl Siismets (Connecticuti eesti skautüksusest Vikerlased) luges ette mälestusterohke kirja Arno Randallilt, kes meenutas aegu Koguja skautlaagri juhi (Mati) adjutandina 1967. a. ja kuidas ta õppis skm. Mati Kõivalt olulisi juhtimisoskusi, mis olid põimitud muhedalt ja toredalt skaudi-seiklustesse ja tegevustesse.

 

Rein Linask ütles südamlikud sõnad Matile Connecticuti Eesti Seltsi juhatuse poolt, tuletades meelde noorusaja mälestusi Matist, eluaegsest sõbrast, ning mainis Connecticutis sirgunud noorte ühist tegevust 1950. aastatel Willimanticus, nii noorteringis, skautluses, Connecticuti Eesti Seltsis ja veel paljudes tegevustes.

 

Mati suutis tõesti igale poole jätta positiivse jälje.


Lõpetuseks ütles kõigile tänusõnad pere poolt Mati tütar Laine Kõiva-Kingo ja kuulati seistes Gustav Ernesaksa ja Lydia Koidula laulu “Mu isamaa on minu arm”.

 

5EB2

4. mail 2020 lahkunud Mati Kõivat mälestati vabas õhus Connecticuti Eesti Maal, Andoveris. Mälestusteenistuse pidas Connecticuti EELK praost Uudo Tari.   Foto: Kristjan Karu


Järgnes muldasängitamine Columbia kalmistul, kus Praost Tari pidas lühikese ja südamliku teenistuse.

 

Siis siirduti tagasi Eesti Maale peiedeks. 

 

See päev tõi esile palju mälestusi, mis olid seotud Mati saavutuste ja panustega Eestile ja Ameerika eestlastele. 

 

Eriti Connecticuti eestlastega oli Matil sügav ja isiklik side.

 

Lisaks kõigele muule tegevusele kohaliku eestlaskonna ridades ja seltsi tegevustes, mängis Mati koos oma sõpradega olulist rolli isegi kauni Connecticuti Eesti Maa ostmises  – tolleaegsete noorte järjekindlus võimaldas meil omada see armas paik, kuhu nüüd koguneti taas.

 

Connecticuti Eesti Maa on figureerinud nii paljude eestlaste eludes, mälestustes ja sõpruste sõlmimistes, samuti olnud keskus eestluse ülalhoidmises väljaspool Eestit.


Järelhüüetest Matile kõlas jälle ja jälle ühe inimese suutlikkus kakskultuurilises elus hoida koos ja siduda  kogukonda ja rahvuslikku tegevust.

 

Mati Kõiva jääb meile südamesse koos sooviga, et  ka tulevased põlvkonnad võtaksid temast eeskuju, nagu järgis Mati oma vanemate ja vanavanemate, Karksi Kõivade suguvõsa eeskuju.

 

Südamlik kaastunne Mati perele, sõpradele ja kaasvõitlejaile.


Teine mälestusteenistus Mati Kõivale on ette nähtud Marylandis 2021. a.  Kuupäevadest ja detailidest antakse teada.    


Leelo Linask,  
Aime Andra
 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo