Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

aho

Aho Rebas.  Foto: erakogu

 

Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) pidas möödunud nädalavahetusel oma täiskogu iga-aastast koosolekut, seekord virtuaalselt.

 

Täiskogu valis ÜEKN uueks esimeheks Aho Rebase, kes muuhulgas on töötanud endise rahvastikuministri Urve Palo nõunikuna ning on aastast 2008 ÜEKN esindaja Eestis.


Aho Rebas on terve elu jooksul olnud aktiivne eesti organisatsioonides, tihti juhtivatel kohtadel: skautluses, suvekodudes, laulukoorides, koolides, kursustel, spordis, üliõpilasorganisatsioonides, poliitikas ja kultuuritegevuses.

 

2004-2006 oli Aho Rebas Rootsi Eestlaste Liidu esimees.

 

Eestis on ta töötanud Kaitsejõudude Peastaabis, välisministeeriumis, riigikantseleis ja Haridus- ja Teadusministeeriumis.

 

Rebas oli 2008-2009 rahvastikuminister Urve Palo nõunik ja aastast 2008 ÜEKN ametlik esindaja Eestis ja Rahvuskaaslaste programmi nõukogu liige.

 

Tänavu Eesti Vabariigi sünnipäeval tunnustas rahvastikuminister Riina Solman Aho Rebast  siseministeeriumi kuldteenetemärgiga kui kauaaegset Rootsi eestlaste kogukonna ja kultuuritegevuse eestvedajat ning kui Eesti riigi, keele ja kultuuri hoidjat.


ÜEKN peab oma peamiseks eesmärgiks infovahendust nii oma liikmesriikides toimuva eesti tegevuse kohta kui Eesti avalikkuse teavitamist mujal maailmas elavate eestlaste tegemistest.


ÜEKN, mis ühendab 11 riigi  – Ameerika Ühendriikide, Kanada, Rootsi, Inglismaa, Saksamaa, Austraalia, Läti, Leedu, Tšehhi, Ukraina ja Venemaa  – eestlaste keskorganisatsioone, on aastast 2018 teinud koostööd ka Eesti valitsusega, olles initsiaator ja aktiivne kaasarääkija loodava ülemaailmse eestluse programmi kujundamisel.


Antud riiklik programm, mis esimest korda kaasab Eesti ühiskonnaellu ka väljaspool Eestit elavad inimesed, saab viimast lihvi rahvastikuministri Riina Solmani juhtimisel.

 

Minister Solman ja globaalse Eesti nõunik Keit Spiegel olid virtuaalselt kohal ka Täiskogu koosoleku teisel päeval, tervitades üleilmseid eestlasi ja andes ülevaate üleilmse eestluse programmist.


Kahe päeva jooksul, 5. ja 6. detsembril arutas ÜEKN 34-liikmeline Täiskogu nii oma organisatsiooni struktuuriküsimusi kui seda, kuidas olla parem partner Eesti riigile välismaal elavate eestlaste esindamisel ja ühisesse inforuumi kaasamisel.


2020. aastal jätkas ÜEKN  teavitustööd 1944. a suurpõgenemise kohta, toetades Läänemaale mälestusmärgi püstitamist ning  osaledes Vabamus toimunud infoseminari korraldamisel. 2019. a. sügisel esitas ÜEKN riigikogule taotluse  kuulutada 19. september riiklikuks suurpõgenemise mälestuspäevaks.


2019. aastal üllitas ÜEKN Eesti Vabariigi juubelikingitusena oma ajaloost ja tegevusest raamatu “Eestlased laias maailmas. Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu liikmesmaade lugu”, raamatud kingiti Eesti valitsusele, riigikogu liikmetele ning väike kogus jõudis ka raamatupoodidesse.


2020. aastal valmis ÜEKNi uus veebileht, mis asub aadressil uekn.ee.

 

Kärt Ulman
ÜEKN tegevjuht
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo