Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Evald Rink pühitses oma 95. sünnipäeva koos pere- ja sõpradega 23. juulil kodus, Kensington, Marylandis.  Sündinud sel päeval 1916. a., Jüri ja Olga Ringi teise lapsena, kasvas Evald Rink üles talus, Undla vallas Virumaal, Kadrina lähedal.  Lõpetas Rakvere Ühisgümnaasiumi 1935.  Nagu tavaks oli, pidi pärima tema vanem vend talu ja Evald sai endale hariduse, lõpetades Tartu ülikooli 1944. a. cum laude, õppides peaainena ajalugu.  Lõpetamist pikendas Tondi sõjaväe ohvitserikooli teenistus ja siis Eesti okupeerimine venelaste ja sakslaste poolt.

Tartus astus Evald Rink Eesti Üliõpilasselts Veljesto liikmeks, kuhu kuulus palju tolleaegseid ja hiljem selle staatuse saavutanud Eesti haritlaskonna tipptegelasi, nende hulgas Julius Mägiste, August Annist, Bernard Kangro, Ilmar Talve, Karl Ristikivi, Ants Oras, Aleksander Aspel, Paul Ariste, jne.  Seal sai Evald kokku oma tulevase abikaasaga, Hildegard Rometiga, kes oli pärit Narvast ja  kellega pühitseti hiljuti 70. pulma-aastapäeva.  
Evald töötas arhivaarina Eesti Riigi Keskarhiivis Tartus aastatel 1940-44.  Tema pääses üldmobilisatsioonist kuna lõpuks oli tema ainuke mees järel Keskarhiivis ja teda oli vaja Arhiivi evakueerimiseks Tartust. Maja, milles ta elas, põles maha Tartu pommitamisel 27. märtsil 1944, koos tema varadega.  Kui tuli põgenemine septembris, 1944, oli see sedavõrd kergem, et polnud vaja otsustada, mida kaasa võtta.  
Peale seiklusrikka põgenemise jõudsid Ringid Saksamaale. Alguses elasid Leipzigis, välismaalastest üliõpilaste internaadis Deutsche Burses ja Evald töötas Leipzigi ülikooli raamatukogus bibliograafina. Sealt tuli lahkuda kevadel 1945, kuna piirkond anti üle venelastele.  Põgenemistee viis paarisaja eestlasega Wiesbadeni laagrisse, kus Evald oli ajalooõpetaja Eesti gümnaasiumis.
Evald valiti eestlaste poolt Eesti Komiteesse, mille ülesanne oli eestlaste esindamine ja nende probleemidega tegelemine.  Aasta hiljem, sügisel, anti laagri hooned ameerika sõjaväele ja eestlased saadeti Kasselisse, kus Evald jälle õpetas Eesti gümnaasiumis. Olud ei olnud seal head ja eestlaste grupp palus end üle viia Geislingeni, kus oli olemas juba suur eestlaste laager ning kuhu jõuti  kevadel 1947.  Evald oli seal eestlaste Keskesinduse sekretär ja büroo juhataja.  Seal sündis tütar Marju 1948. a. algul.
Ameerikasse jõudsid Ringid aprillis 1949. Mõlemad, Hildegard ja Evald, läksid New Jerseys Seabrooki  farmi vabrikusse tööle.   Evald oli Seabrooki Eesti Seltsi ning E.E.L.K. Seabrooki koguduse üks asutajatest ja juhatuse liige. Kahe aasta pärast kolis perekond Trentoni, New Jerseysse, kus mais 1951 sündis teine tütar Linda. Täisajalise töö kõrvalt saavutas Evald magistrikraadi raamatukogunduses Rutgersi ülikoolist, mis oli suur pöördepunkt Ringide elus. See võimaldas pääseda mustast tööst ja alustada tööga, mis oli nende haridusega rohkem kooskõlas. Varsti koliti Wilmingtoni, Delaware’i, kus mõlemad, Evald ja Hildegard, said tööd Longwood Gardensis asuvas raamatukogus. Sellest sai hiljem Eleutherian Mills Historical Library Wilmingtonis, eraraamatukogu, mis tegeleb DuPonti pere ja Ameerika tööstuse ajalooga.  Evald ja Hildegard töötasid seal pensionile minekuni, Evald trükiste osakonna juhatajana.
Evald Rink on tuntud erialakäsiraamatu “Technical Americana: A Checklist of Technical Publications Printed Before 1831” autor.  Autorina ilmus temalt “Printing in Delaware 1761-1800”, ta oli ka “DP Kroonika: eesti pagulased Saksamaal 1944 - 1951”, toimetaja ning koostas “Ameerika Eestlaste Kultuuripärandi Hoidja: Eesti Arhiiv Ühendriikides Lühi-ajalugu 1964-2004”.
Mõlemad Ringid olid aktiivsed eesti ühiskonnas, nii Wilmingtonis kui ka Philadelphias.  Nad laulsid Philadelphia Eesti Segakooris ja Evald oli E.E.L.K. Philadelphia koguduse esimees  aastatel 1963 kuni 2001.   Mõlemad õpetasid 12 aastat Wilmingtoni eesti täienduskoolis.
Viimased 10 aastat on Evald ja Hildegard elanud tütre Marju  peres, Kensingtonis, Marylandis.
Evald Ringile saabus sünnipäeva puhul  ametlik tervitus Delaware’i kuberneri poolt. Sünnipäevapeol esines Tiina Ets järgmise tervitusega:
Kui kutse tuli, sain teada siis,
et Evald Rink saab 90  - pluss veel 5!
Evald on ju täitsa soliidne härrasmees,
kel oleks nagu suur osa elust alles ees.

Sära silmis, mõistlik jutt ja lahke meel -
eks need olegi teda saatnud kogu elu teel.
Abikaasa armas tema juurde jäänud;
tütardest juba ammu arukad inimesed saanud.

Sel päeval oleks sobiv hällilapsele soovida
häid ja sooje soove lausa kuhjaga.
Tervist, jaksu, töökaid käsi -
sinu nooruslik vaim on selline, mis ei väsi!
Marju Rink-Abel

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo