Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

18. ja 19. septembril, seoses Eesti Vabariigi aukonsulaadi avamisega, külastasid Texast E.V. välisminister Urmas Paet, E. V. suursaadik Väino Reinart ja E. V. peakonsul New Yorgis Jaanus Kirikmäe.
Külaskäigu raames pidas Texase uus E. V. aukonsul  Richard Drake, vastuvõtu oma kodus, mis asub pargitaolises asukohas Houstoni linna serval. Kodu on lossi sarnane ja on avara saaliga, mida ümbritsevad 18. sajandi maalid Inglismaalt, Prantsusmaalt ja Itaaliast. Kohale olid kutsutud kohalikud aukonsulid ja ka kõik Texase eestlased. Kombe-kohaselt andis see võimaluse uuele aukonsulile tutvuda ametivendadega ja rahvaga, keda ta teenib.
Vastuvõtule tuli kohale üle 50 inimese, kellest suurem osa olid  eestlased oma pereliikmetega. Eestlastest kohalolijatest moodustas suurema osa noorem generatsioon.
Aukonsulite seas olid  esindatud Norra, Rootsi, Kreeka, Leedu ja teisi. Vene näis puuduvat. Kohalolijatele pakuti  suupistet, heas valikus veini ja isegi Vana Tallinna likööri.
Vastuvõtt andis  haruldase võimaluse kohata mitte üksnes uut aukonsulit vaid ka E. V. tipp-diplomaate.  Kutseid Texase eestlastele koordineeris Houstoni Eesti seltsi esinaine Helen (Jürlau) Arnold ja tulemuseks oli kohale tulnud eestlasi kogu Texase osariigist: San Antoniost, Austonist ja Dallasest. Vastandina teiste mandri keskuste üritustele oli vastuvõtul enamus meie noorem põlvkond. See näitas, kui tähtis on, et energilised nooremad üritust  korraldavad.
E. V. välisminister Paet pidas lühikese kõne, tervitades kohalolijaid ja mainides, et aukonsulaadi avamine on seotud  Eesti eesmärgiga laiendada aukonsulite võrku kõikidesse riikidesse. Ta lootis, et aukonsul Richard Drake saab tihendada Eesti ja Texase vahelisi suhted, eriti kaubanduse ja kultuuri alal.
Peale hr. Paeti sõnavõttu tänas härra Drake selle au eest ja tutvustas Indrek Laulu. Dr. Laul on hästi tuntud pianist. Ta lõpetas Juilliard School of Music’u  tipp-õpilasena ja on Laul Eesti Piano vabriku omanik. Vabrik toodab 200 kõrge kvaliteediga “Estonia” klaverit aastas, mille järgi on suur nõudmine. Indrek Laul mängis külalistele sellel suurepärasel klaveril kaks pala: ühe Arvo Pärdi loomingust Für Alina ja George Gershwini Rhapsody in Blue. Saalis oli akustika eeskujulik ja kohalolijad olid lummatud sellest haruldasest ettekandest.
Vastuvõtu ajal oli võimalik küsida  E. V. välisministrilt arvamust Eesti USA suhete kohta. Esiteks, et mida tähendab Eestile see, et USA jätab ära raketikaitse seadmete ehitamise Poolasse ja Tshehhi. Kas võib see tähendada, et Obama administratsiooni huvi Ida-Euroopa riikide vastu on vähenenud? Kas vahekord on jahenenud?
Vastus oli absoluutselt eitav. Kõigepealt ei tohi mõtelda, et raketi kaitsevöö oli seotud Venemaaga, kuigi Medvedev näib olla sellisel arvamisel. Kõik mis juhtub, pole seotud Venemaaga. Ameerika on leidnud aja jooksul paremad lahendused ohule Iraanist. Edasi mainis hr. Paet, et Eesti ja USA suhted on tihedad ja meil on edasi  tihe koostöö. Ta ütles, et ta oli just kohtunud USA välisministri, Hillary Clintoniga ja ka Madeline Albrightiga. Ka märkis ta, et USA välisministri abi just külastas Tallinna. Härra Paet lisas, et Eesti turvalisus ei ole seotud raketivastaste seadeldistega vaid sellega, et ta on väga tugeva NATO liidu liige.
Küsisin Eesti panuse kohta  Lähis-Idas. Hr. Paet mainis, et Iraagis on vaid paar Eesti sideohvitseri. Aga Afganistanis on palju rohkem mehi. On tõsi, et Eesti rahvast vaid  pool toetab eestlaste paiknemist seal, aga tuleb  küsida, et kas pole parem võidelda terroristide vastu Afganistanis kui kodu lähedal.
Koosolejad olid väga rahul vastuvõtuga. Veendusime, et härra Drake kogemuste põhjal võime loota temast kasu Texase ja Eesti vaheliste suhete tugevdamisel.
Samal ajal lähendas vastuvõtt tervet Texase eestlaste ühiskonda, vaatamata sellele, et Texas on pindala poolest 15 korda  suurem kui Eestimaa. 
Houstoni Eesti Seltsi esinaine plaanitseb järgmist seltsi kokkutulekut  juba novembriks.
Arved Plaks

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo