Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

LEP-ESTO 2013 San Franciscos pakkus suurepäraseid kultuurielamusi
 
LEP-ESTO ülevaadet tuleb kindlasti alustada tänuga korraldajatele, sest kõik tipp-üritused ja etendused pakkusid suurepärase kultuurielamuse. Suurim kummardus läheb muidugi Ingrid Echterile, kelle visioon, pühendumus ja visa töö selle kõige taga seisab.
Ingrid Echteril õnnestus laias maailmas elavate eestlaste suurüritusele kaasa haarata just parajal määral kodueesti tantsijaid-lauljaid, et säilitada isetegemise innustav hingus, kuid samal ajal värskendada siinset rahvatantsu uudsete sammudega ning toetada lauljaid vajalikes häälerühmades. Rääkimata sellest, et õla alla panid korraldusele ka mitmed eesti firmad ja organisatsioonid - kohal oli näiteks eestlaste lemmik Saku õlu.

Eesti poolt esindasid ka kultuuriminister Rein Lang, kes avas suurpeo ja kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene, kes lausus tantsupeo avasõnad. Muidugi olid kohal EV suursaadik Marina Kaljurand, peakonsul Sten Schwede ja mitmed aukonsulid nii Ameerika Ühendriikidest kui Kanadast.
Inimeste muljed suurpeost on valdavalt positiivsed, kui välja arvata mõned segadused piletite ja registreerimistega ning “väljamüüdud” etendustega, kus oli tegelikult palju vabu kohti. Aga vabatahtlike abiliste tunnustuseks peab ütlema, et vigade ilmnemisel tegid nad kõik endast oleneva, et neid vigu parandada.
Eriti vaimustatud olid noored esinejad, kes olid nii suurt ettevalmistustööd teinud ning nüüd auga selle vilju nautisid. Noortele meeldis, kuidas erinevad rühmad segunesid ning kui tore oli tutvuda sama ala tegijatega muust maailmanurgast.
 
Avagala pakkus kõrgetasemelist balletti ja eesti muusikat
San Franciscos, kus suurpidu toimus, on koha peal olemas üks suurepärane saadik Eestile – San Francisco Balleti esitantsija Tiit Helimets, keda kohalikud balletiarmastajad ei jõua ära kiita. Tiit Helimetsal õnnestus aga LEP-ESTOle esinema tuua esmakordselt Eesti Rahvusballet, kes pakkus kõrgetasemelist elamust nii Tiit Helimetsa Paula Matthuseni muusikale lavastatud  lavastuses Time kui ka Arvo Pärdi lühiballetis Othello Marina Kesleri koreograafiaga. Kindlasti oleks Othello pälvinud suuremat tähelepanu kui kolmetunnise gala lõpuosana, isegi võib-olla eraldi etendust, kuid on arusaadav, et see antud korralduslikus kontekstis polnud võimalik.
Tiit Helimets koos San Francisco Balleti priimabaleriini Alexsandra Meijer’iga esitasid gala teises osas Valge Luige pas de deux.
Väga hea leid muusikalise poole pealt oli Eesti Noorte Puhkpilliorkester, kes hoolitses kogu LEP-ESTO muusikalise saate eest, tehes seda professionaalselt ning särava noorusliku sarmiga nii galal, tantsu- kui laulupeol. Publik oli noortest muusikutest võlutud ning tänas neid lausa ovatsiooniliste aplausidega.
Sooja ja südamlikuna jäi meelde suursaadik Marina Kaljuranna tervitus, kes tutvustas kohalikku aukonsulit Richard Horning’it tema “eestlaseks saamise” kaudu. Aukonsul Horning külastas Eestit, külastas veel teist ja kolmandatki korda ja nüüd juba töötabki Eesti heaks.
Ameerika publiku ammused lemmikud ja pooleldi kohalikud muusikud pianist Hando Nahkur ja laulja Hanna-Liina Võsa pakkusid suurepärase muusikaelamuse nii avagalal kui pühapäevasel ballil. Hando Nahkuri Schumanni Arabesk op.18 oli virtuooslikult, kuid vabalt  esitatud ning tema saade Hanna-Liinale oli toetav ja loominguline. Hanna-Liina Võsa oli teinud suurepärase valiku, otsustades avagalal eesti muusikaklassika kasuks ning tema imekauni tämbriga hääl kõlas sama veenvalt eesti rahvalaulus Kodukotus kui ingliskeelses Raimond Valgre Muinaslugu muusikas.  Näkilaulu filmist Nukitsamees (Olav Ehala/ Leelo Tungal) oli väga hästi inglise keelde tõlkinud Doris Kareva. Eestikeelsed oli Ema keel, isa meel (Vinter/Vetemaa), Sind surmani (Matiisen/Koidula) ja Kodulaul (taas filmist Nukitsamees, Olav Ehala/Juhan Viiding).
Gala toimumiskohas, SF Palace of Fine Arts fuajees oli avatud Eestit tutvustav näitus, kus muuhulgas tutvustas Eesti Rahva Muuseumi selle värske direktor Tõnis Lukas,  endine haridusminister. Väljapanekutega esinesid veel Enterprise Estonia, Eesti Disainerite Liit, Tallinna linn, kampaania “Teeme ära” (“Maailm puhtaks”), Okupatsioonide Muuseum ja mitmed teised.
Jätkame artiklite ja fotodega LEP-ESTO teemadel ka järgmistes lehtedes, püüdes lugejatele kajastada nii palju üritusi kui võimalik. Ootame ka kaastööd – saatke meile oma muljeid ja kajastusi, et saaksime neid meie laiema lugejaskonnaga jagada.
 
Kärt Ulman
 
VES toimetaja sõitu San Franciscosse toetas Eesti Abistamiskomitee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo