Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

chicago in iceUdu Lake Michiganil. Foto: www.gizmodo.com

 

Ameerika mandri kõrgele keskplatoole saabus talvekülm ja lumi juba novembri keskel. Erakordselt sitke pakane kestab juba teist kuud – pea iga päev rohkem kui paarkümmend kraadi miinust Celsiuse järgi.


6. jaanuaril oli senine rekord – keskpäeval miinus 27 C (-16,6 F), tuulekülmaks arvestati miinus 44 (-47,2 F). Nii pikka külmaperioodi ei mäleta kohalikud farmerid varem kogenud olevat. Just päevased külmakraadid on siin kangeimad kogu teadaoleva ilmaaja jooksul.

 

Toaõhk on suurest kütmisest ülikuiv, vaatamata sellele, et niisutusmasinad huugavad. Väljas pakasega ei jaluta, niisiis sõidame autoga spordikeskusse kõndima, aga sealgi on õhk nii kuiv, et paneb silmad vett jooksma ja kipitama. Uhiuus liuväli meie maja kõrval on tühi, kes ikka lapsi pakasega sinna lubab. Koolid on tihti suletud pakase tõttu. Toidupoe ees tossavad käima jäetud  autod. Linn tundub üldiselt inimtühi.

 

Suurematest lumetormidest oleme siiski pääsenud, need on möllanud meist kas lõuna- või idapool. Lund on tulnud tasapisi kogu aeg juurde, aga püsiva pakasega ei sula see kevadeni, vaid üha lisandub. Madisoni linna elektrijuhtmed viidi juba mitu aastat tagasi maa alla, nii et lume- ega jäätormid elektrit ei ohusta.

 

Päike särab siiski pika päeva – üheksa tundi, just siinne kõrge taevas ja  valgusrikkus on eestlase jaoks talvine luksus. Kassisuurused oravad tantsivad maja ümber lumes jäljemustreid.

 

Kontinentaalne kuiv külm ei ole tegelikult üldse nii hull ega üdinitungiv kui mereäärne niiske külm, nii et peame päris hästi vastu.

 

Tervitades

 

Sirje Kiin

 

Madisonist

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo