Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

ÜEKN Täiskogu kogunes Riias 25.-26. aprillil 

 

laas leivatÜEKN esimees, Eesti Vabariigi aupeakonsul Kanadas Laas Leivat (vasakul) ja eelmine esimees Jaak Juhansoo, nüüdne laekur.  Foto: VES

 

Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu (ÜEKN), mis ühendab organiseeritud eestlasi 12 erinevast riigist, pidas 25.-26. aprillil oma täiskogu ehk aastakoosoleku Riia Eesti Majas.
Nii nagu teistelgi pagulasorganisatsioonidel, on ka ÜEKNil olnud viimastel aastatel tegemist identiteedi ja eesmärkide teadvustamisega ning  organisatsiooni ümberkorraldamisega, ikka lootuses tõmmata juurde noori ja parandada infovahetust kiiresti muutuvas maailmas.  Endistel aegadel on tehtud mitmeid otsuseid, mis tänapäeval ei ole enam ei mõistlikud ega jätkusuutlikud – näiteks kasvõi täiskogude korraldamine igal aastal maailma erinevates paikades.

 

yekn taiskoguÜEKN täiskogust osavôtjaid Riia Eesti Maja ees: Meeli Bagger, Meeri Lepik, Astrid Edwards, Toomas Ojasoo, Reet Järvik, Karin Blakeley, Eric Suuberg, Ellen Leivat, Rain Ots, Pille-Mai Laas, Liia Urman, Rein Abel, Marju Rink-Abel, Mare Litnevska, Laas Leivat, Pärja Svarpstina, Jaak Juhansoo, Kersti Linask, Iivi Zajedova, Maia Linask, Ülle Ederma, Leelo Pukk, Kärt Ulman, Priidu Pukk, Maie Kisis-Vainumäe, Külli Sulg, Andrei Lodi.    Foto: Aho Rebas

 

Seega otsustatigi ühe meetmena kulude kokkuhoidmiseks hakata korraldama 30-40 osavõtjaga täiskogusid igal teisel aastal ja pidada neid edaspidi Eestis. See aitab loodetavasti kaasa ka ühe teise valusa probleemi lahendamisele – oma tegevusest teavitamisele Eesti meedias ja eesti elanikkonnale laiemalt. Praegu ei tea keskmine eestlane ei Eestis ega väljaspool ÜEKN tegevusest eriti midagi.

 

Reorganiseeriti ka juhatust, ikka lootuses see aktiivsemalt tööle panna.

 

ÜEKN uuendamise ettepanekud töötasid aasta jooksul välja kolme suurema liikmesmaa esindajad: Marju Rink-Abel Ameerika Ühendriikidest, Markus Hess Kanadast ja Aho Rebas Rootsist.

 

roivas kaldaPeaminister Taavi Rõivast tervitab Riia Eesti Maja ees Läti Eesti Seltsi esimees Toomas Kalda.    Foto: VES

 

Täiskogu väisas külalisena ka Riias viibinud värske peaminister Taavi Rõivas, kes kõneles Eesti julgeolekust praeguse terava rahvusvahelise olukorra tingimustes. Otsese sõjalise julgeoleku kõrval (kus Eesti on üks neljast NATO liikmest, kes panustab 2% või rohkem kaitsekulutusteks) ei ole vähem oluline laiem majanduslik julgeolek ehk siis see, kust tuleb meie gaas, elekter ning kui usaldusväärsed on meie sisemised julgeolekustruktuurid nagu politsei jm. Peaminister Rõivas mainis, et on viimastel päevadel pidanud läbirääkimisi nii Läti kui Soomega just alternatiivsete energialiikide üle. Gaasisõltuvuse vähendamiseks Venemaast on olnud jutuks ka Eesti-Soome gaasitunnel.

 

taavi roivasFoto: eesti.ca

 

Rõivas rõhutas ka koostöösoovi kõikide välismaal elavate eestlastega, tunnustades samas eesti vanemate rolli lastele keele õpetamisel. Peaminister rääkis, et talle jättis sügava mulje New Yorki Eesti Kooli külastus aasta tagasi ning kohtumine sealsete lastega.

 

Välismaal sündinud laste vanematel on oluline teada, et nii Rõivas kui ka välisminister Urmas Paet pooldavad topeltkodakondsuse võimaldamist välismaal sündinud lastele. Praegu teatavasti on seaduses vastuolu ehk siis kirjade järgi peaks topeltkodakondsust mittelubavas Eestis  mitme kodakondsusega noor 18-aastaseks saamisel otsustama, kumma kodakondsuse ta jätab ja kummast loobub. Samas ei saa keegi sundida kodanikku loobumast sünnijärgsest eesti kodakondsusest.

 

Rõivas kinnitas, et tema erakond töötab selles suunas, et edaspidi ei nõutaks sünnijärgse kodakondsusega noortelt sellise valiku tegemist, sest tulevaste lojaalsete kodanike kaotamine ei ole kindlasti mitte Eesti riigi huvides. Ja meeldetuletusena nendest lastest hoiab peaminister Rõivas oma kabinetis palli, mille kinkisid talle New Yorgi Eesti Kooli lapsed.

 

Külalistena esinesid täiskogule veel  Eesti Rahvuskaaslaste programmi nõukogu esimees, Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Madis Lepajõe, tutvustades uut rahvuskaaslaste programmi ning Kultuuriministeeriumi asekantsler Anne-Ly Reimaa, kes rääkis Eesti Vabariigi eelseisva 100. a. juubeli tähistamise ulatuslikest plaanidest. Eesti Kultuuriseltside Ühingu esimees Valter Haamer tutvustas oma seltsi ja kutsus ka koostööle. Vaatlejana osales Kasahstani Eesti Kultuuriseltsi esindaja Andrei Lodi.

 

Nagu juba pealkirjas mainitud, valiti ÜEKN uueks esimeheks Eesti Vabariigi aupeakonsul Kanadas, Laas Leivat. Jaak Juhansoo, kes loobus kandideerimast tervislikel põhjustel, jätkab juhatuses laekurina.

 

ÜEKN liikmeteks on eestlaste keskorganisatsioonid või suuremad seltsid järgmistes riikides: USA, Kanada, Rootsi, Inglismaa, Saksamaa, Austraalia, Läti, Leedu, Venemaa, Ukraina, Soome ja Tsehhi. Täpsem info veebilehel www.uekn.org .

 

Kärt Ulman
Riia

 

 

 

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo