Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

part kaljuste1Dirigent Tõnu Kaljuste ja helilooja Arvo Pärt muusikute keskel peale edukat kontserti.   Foto: Katrin Eliste

 

Arvo Pärdi autoriturnee USA-s algas Washington, DC-s kontserdiga, mis läks täismajale. Helilooja ütles pärast kontserti, et loojad pole mitte ainult heliloojad ja muusikud, vaid ka publik, vahendasid ERR uudised.

 

kennedy keskusKennedy Keskuse 2442-kohaline peasaal oli esmakordselt pühendatud ainult eesti muusikale.

 

Washingtonis Kennedy keskuses hakati Pärdi kontserdile pileteid jagama veidi enne kella viite õhtul ning järjekord oli selleks ajaks juba ümber maja jõudnud.
Dirigent Tõnu Kaljuste, Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia kammerkoor ei petnud publiku ootusi. Veel enne, kui muusikud üldse lavale tulid, tõusid inimesed püsti, et heliloojale aplodeerida, samuti pärast seda, kui viimased noodid vaikisid.

 

Hoolimata seisvatest ovatsioonidest, austajate autogrammipalvetest ja loendamatutest piltidest jäi maestro Pärt temale omaselt tagasihoidlikuks, kiites kontserdikorraldajaid taevani.

 

"Tõesti see oli haruldane õhtu. Selline loominguline õhtu. Mul on niisugune tunne, et mitte need ei ole loojad, kes kirjutavad muusikat ja seda esitavad, vaid ka inimesed, kes seda kuulavad ja kes selle suure ürituse üldse korraldasid. See oli meeletu töö paljudele inimestele, südamelähedane töö ja ma olen väga liigutatud," kommenteeris Pärt.
Kontserditurnee algataja  oli Ameerikas tegutsev Püha Vladimiri Õigeusu Teoloogia Seminar, kuid justnimelt Kennedy keskuse tasuta kontserdi organiseeris Eesti saatkond USA-s.

 

"Tänane kontsert sai teoks tänu paljude, paljude inimeste ühisele jõupingutusele. See kontsert oli tasuta ja selleks, et see kontsert saaks toimuda, annetasid Eesti organisatsioonid, Eesti Ameerika fondid, eraisikud, Eesti aukonsulid," avas Eesti suursaadik USAs Marina Kaljurand tagamaid.

 

Eesti muusikute kontsert kuulub Kennedy keskuse tasuta kontsertide sarja Millennium ning toimus 2442-kohalises peasaalis.

 

Kennedy keskus on USA kõige tihedama programmiga etenduskunstide asutus. See on John F. Kennedy nn elav memoriaal, kus alates selle avamisest 1971. aastal antakse igal aastal umbes 3000 eri žanrite kontserti ja etendust kõigile vanusegruppidele. Keskust külastab aastas üle kahe miljoni inimese.

 

part kaljuste2Grammy’ga pärjatud dirigent Tõnu Kaljuste ja esimest korda üle 30 aasta Ameerikas viibiv helilooja Arvo Pärt kontserdile järgnenud  vastuvõtul Kennedy Keskuses.      Fotod: Katrin Eliste

 

Pärdi autoriturnee tipphetk on kontsert 31. mail New Yorgi kuulsas Carnegie Hallis. See kontsert on tänaseks juba välja müüdud. Carnegie Hall’i kontserdil tulevad ettekandele “Fratres”, “Cantus in Memory of Benjamin Britten”, “Adam’s Lament”, “Salve Regina” ja “Te Deum”. Kontserdile järgneb kultuuriminister Urve Tiiduse vastuvõtt Carnegie Hallis, kuhu on palutud Arvo ja Nora Pärt, esinejad, toetajad ja USA tuntud kultuurimänedžerid.

 

Autoriõhtule eelneb rahvusvahelise, muusikateatri valdkonda kuuluva suurprojekti, Arvo Pärdi – Robert Wilsoni ”Aadama passiooni“ esitlus Ameerika festivalide, kultuurikeskuste ja meediafirmade juhtidele. Esitluse juhatab sisse Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene, projekti tutvustavad  Wilsoni fondi direktor Christof Belka ning projekti juht, Eesti

 

Kontserdi produtsent Madis Kolk.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo