Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

mespakNew Yorgis lahkus oma 105. eluaastal Korp! Filiae Patriae vanim liige, vil! Alice (“Liisu”) Mespak (Mospak) – Sepp (s. 13. 4. 1909 -† 20.7.2014)


Leinateenistus toimus Chas. Peter Nagel’i matusemajas New Yorgis.

 

Lahkunut oli ära saatmas hulgaliselt kaasõdesid K! Filiae Patriae Ühendriikide Koondisest, kuhu kadunu aastakümneid kuulus.

 

K! Filiae Patriasse astus ta aastal 1932, oma õpingute ajal Tartu Ülikooli filosoofia teaduskonnas (1928-1934).


Olles sündinud Tallinnas, õppis ta enne ülikooli astumist Kaarli koguduse ühisgümnaasiumis.

 

Oma abikaasa kaotas Alice Eestit tabanud kurjade sõjaaastate keerises.


Matusetalitusest võtsid osa, lisaks kaasõdedele, mitmed sõbrad ja endised ustavad hooldajad.

 

Matuseteenistuse pidas praost Thomas Vaga, kes oma sõnavõtus tõstis eriti esile kadunu sügavat emaarmastust ja südamlikku loomust, aitamaks tagada taevalikku järelelu…


Järelhüüe K! Filiae Patriae nimel oli vil! Heljo Laevalt, mis omakorda veelgi toonitas siirast ja sõbralikku õelikkust ja tutvustas noorusaja õpinguid, akadeemilise kuuluvuse kroonikat ja võõrsil elatud elu.

 

Kodumaalt lahkus Alice koos oma emaga, siirdudes Saksamaale, kus töötas IRO-le (International Refugee Organisation). New Yorki saabudes õppis ta majandussektretariaal kursustel ja töötas seejärel kindlustusseltsis kuni puhkepalgale minekuni.

 

Töökoht asus World Trade Center’i vahetus läheduses ja seetõttu 9/11-ne kurjad sündmused sundisidki ta puhkepalgale – pealegi oli Alice siis juba 92 a. vana! Oma viimased eluaastad veetis Alice Jersey City’s “Atrium’i” nimelises hooldekodus, kus ta ka suri.


Peale matusetalitust avatud kirstu juures, millest kadunu näis endiselt nooruslikult leinajaid jälgivat, laulsid kaasõed “Isamaa tütrele” Ingrid DeSisto orelimuusika saatel traditsioonilise leinalaulu, Roman Toi seatud “on õdedest üks lahkunud me keskelt…” (Heinrich Kristian Snorr – 1795).


Matusemajast siirduti Kensico kalmistule, kus kadunu sängitati oma emakese kõrvale praost Vaga õnnistuse ja kolme peotäie kodumaa mulla saatel.  On taas üks värske kalmuküngas eestlaste matusepaigas...
Järgnesid peied kohalikus restoranis.


Puhka rahus, armas “Liisu”, Isamaa tütar!

 

Heljo Laev-Lüsi

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo