Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

helenaHelena Kõrge

 

Liikudes ringi eestlaste kogukonnas New Yorgis, Washingtonis ja teistes metropoliitsemates USA linnades, võib tihti ette tulla juhuslik kohtumine särasilmse Eesti noorega, kes on siin enda sõnul BAFFi praktikant. Loe, mis programm on BAFF ja miks iga suurte unistustega noor võiks sinna kandideerida.


Baltic-American Freedom Foundation  (BAFF) pakub Balti riikide elanikele mitmeid uusi tööalaseid ja harivaid vahetusprogramme. Kuigi BAFF on iseseisev organisatsioon, finantseerib seda programmitegevust Ameerika Ühendriikide valitsus.


BAFFi Sihtkapital, mis võib ulatuda enam kui 60 miljoni USA dollarini, rajaneb Baltic-American Enterprise Fundil, mis loodi 1994. aastal USA abi Ida-Euroopa demokraatiatele sätestanud seaduse alusel.  Paljud juhtivad ameeriklased, kes nüüd tegutsevad BAFFi nõukogus, olid 15 aastat kolmes Balti riigis tegutsenud Enterprise Fundi nõukogu liikmed.


BAFFi president hr Kim Davis on väljendanud heameelt Sihtasutuse pakutavate võimaluste üle; stipendiumide näol, mis pakuvad praktilist väljaõpet ning stipendiume Ameerika Ühendriikides, et investeerida Balti riikide tulevikku ning samaaegselt tugevdada sidemeid Ameerika Ühendriikidega.


Loe lähemalt eestlaste elustiili ja töökultuuri kogemustest Ameerikas.


Helena Kõrge (24), Edelman PR poliitika osakonna intern New Yorgis, soovitab väiksest tiigist välja astuda lihtsalt kas või selleks, et näha kuivõrd väikene sa tegelikult oled.


MIDA TEGID EESTIS?

Enne Ameerikasse tulekut veetsin kolm aastat Inglismaal õppides ning aasta maailma avastades. Eestis käisin igal võimalikul vabal hetkel (loe: igal vaheajal). Eesti metsad peab ikka aegajalt üle kaema, kas või meele rahustamiseks.


AMEERIKLASTE TÖÖKULTUURI PUHUL HINDAD:
Võistlushimu, kohusetundlikkust ja piinlikku korrektsust ülesannete täitmisel.

 

VEIDRAM KOMME, MIDA SIIN ELADES OLED MÄRGANUD:
Ameeriklased üritavad mulle siiamaani tulutult seletada, et bagel on midagi hoopis erilisemat kui üks suur saiatükk. Teiseks, miks kõik vaikust kardavad?

 

MIDA ON EESTLASTEL AMEERIKLASTELT ÕPPIDA:
Konkurents on suur, kõik on tublid, andekad ja töökad, aga sellest siinsel turul üksi ei piisa. Selleks, et kuhugi  jõuda/kellekski saada, tuleb pingutada, end kehtestada ning pikkadesse ületundidesse panustada. Ameeriklased võiksid aga eestlastelt õppida näiteks otsekohesust ja keskonnasäästlikkust.

 

MEELDEJÄÄVAIM ELAMUS:
Siin jagatakse hästi palju tasuta kraami - eestlasele natuke harjumatu kontseptsioon. Kõige rohkem aga üllatas New Yorgi rikas ja maitsev toidukultuur, kus vist küll iga riigi parimad palad esindatud.
***

 

ylarÜlar Palmiste (24), Miamis asuvas Florida Rahvusvahelise Ülikooli Inseneriteaduste kolledž (Florida International University, College of Engineering and Computing) praktikant, leiab, et kuna tugev konkurents on USAs palju kergesti tajutavam kui Eestis, sai ta alles siin aru, mida on vaja teha globaalses mõttes edu saavutamiseks.  

 

MIDA TEGID EESTIS?
Õppisin Tallinna Tehnikaülikooli kütte ja ventilatsiooni eriala viimasel kursusel, magistritöö on plaanis kirjutada järgmisel kevadel Eestisse tagasi minnes. Peale õppetöö osalesin oma õppetooli uurimisprojektides, mille sisuks oli hoonete sisekliima ning energiatõhususega seotud temaatika. Ühiskondlikku aktiivsust „elasin välja“ teaduskonna üliõpilasnõukogu liikmena harivaid üritusi ja teaduskonna tudengielu korraldades.


VEIDRAM KOMME, MIDA SIIN ELADES OLED MÄRGANUD:
Mul on raske harjuda sisutühja „How are you?“ tervitusviisakusega, sest mu mõistus tahab anda sisuka ja ausa vastuse, kuid tegelikult seda ei oodata.


MIDA ON EESTLASTEL AMEERIKLASTELT ÕPPIDA:
Mulle meeldiks, kui Eesti noored võtaks omaks American Dream’i ja mugandaks selle kodumaa oludesse sobivaks Estonian Dream’iks. Noortel ei tohiks olla illusiooni, et edu sõltub kellestki teisest peale iseenda. Mind ennast inspireerivad noored eestlased, kes erinevatel elualadel tahavad midagi ägedat korda saata, sest „redel haljaste okste juurde“ peitub julguses seada ambitsioonikaid eesmärke ja neid ellu viia. Eesti saab areneda vaid siis, kui tööd tehakse, mitte ei käida lihtsalt tööl. Tsiteerin siinkohal tuntud USA ettevõtjat ja Dallas Mavericksi korvpallimeeskonna omanikku Mark Cubanit: „Effort is measured by setting goals and getting results’’. Teisisõnu, töö tegemist ei tuleks mõõta tööl veedetud tundide järgi, vaid saavutatud tulemuste põhjal.

 

TAGASI MINNES TAHAD:
Tahan Eestis jätkata uurimistööd samal teemal ja pikemas perspektiivis ettevõtjana turule tuua konkurentsivõimelise tehnoloogia hoonete siseõhu kvaliteedi tagamiseks, mis lahendaks mikrobioloogilise saaste probleemi.
***

 

marika

 

Marika Goldman (26), kes töötab Jazz at Lincoln Center'is New Yorgis ja kes plaanib oma USAs omandatud erialast kogemust Eestisse tagasi minnes kohe rakendama hakata, peab New Yorki oma valdkonna mekaks.

 

MIDA TEGID EESTIS? Töötasin Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia muusikaosakonnas projektijuhina, SA Eesti Teatri Festivali tegevjuhina ning Tartu PÖFFi turunduskoordinaatorina. Lisaks lõpetasin 2013. aasta suvel kommunikatsioonijuhtimise magistratuuri.

 

AMEERIKLASTE TÖÖKULTUURI PUHUL HINDAD:
Nende pühendumist ja töökust. Need kolleegid, kellega mina olen seni kokku puutunud ja koos töötanud, on väga pühendunud ning tegelevad oma projektidega põhjalikult ning süvitsi. Nad ei hooli nii palju töö kellaaegadest kui pigem eesmärgist töö kvaliteetselt tehtud saada.

 

VEIDRAM KOMME, MIDA SIIN ELADES OLED MÄRGANUD:
Kiire elurütmi tõttu on riiete kombinatsioon jooksutossud ja elegantne kontorikostüüm täiesti tavapärane nähtus.
Koerad ei pea siin isegi jalutama, sest mõned prouad panevad oma koerad lastekärude sarnastesse koerte jalutuskärudesse istuma.

 

MIDA ON EESTLASTEL AMEERIKLASTELT ÕPPIDA:
Töötajad erinevatel positsioonidel ei karda oma arvamust avaldada ning oma õiguste eest seista. Lisaks on sümpaatne ka see, et juhendajad ja ülemused hindavad ja austavad oma alluvate aega ja töökultuuri. Kui pingelisel päeval on ette nähtud 15-minutiline paus, siis see paus ka tehakse. Isegi, kui ollakse tööülesannetega maha jäänud.

 

MEELDEJÄÄVAIM ELAMUS SIIANI:
Elamusi on palju ja väga erinevaid. Meelde jäävad kõik jahmatamapanevad vaated, suurepärased kontserdid, teatrietendused, jalutuskäigud, õhtused väljaskäimised. New Yorgil on oma suurepärane aura.

 

MIKS TASUKS IGAL NOOREL PROFESSIONAALIL KAALUDA VÕIMALUST PRAKTIKANDINA USAs TÖÖTADA?
Veeta aasta ärilises metropolis ning õppida oma ala professionaalidelt on piisav põhjus, miks iga noor professionaal peaks selle väljakutse peale mõtlema ja sellele stipendiumile kandideerima.

 

Anu Lill

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo