Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

suvekodu lipuheiskamineLippude heiskamine Long Islandi laste suvekodu avamisel.     Foto: Burt Ensmann

 

Eesti Laste Suvekodu Long Islandil avati 12. juulil.


Avamise kõne:  “Tere tulemast Suvekodusse! Meil on nii tore näha nii palju tuttavaid nägusid ja mõningaid uusi ka. Mõnedel on olnud juba huvitav ja põnev suvi.  Osa teist on just tagasi tulnud Eestist ja laulupeolt.  Jätkame eestluse naudingut siin Suvekodus.


Ma lugesin Martin Ehala eestikeelset artiklit “Väike-Eesti ja Suur-Eesti”, mis ilmus 14. märtsil 2014 Postimehes. Hiljem ma lugesin tema artiklit inglise keeles, kui see ilmus Estonian Worldis 9. mail. Ma arvan, et selles laagris me võtme omaks Suur-Eesti ja samal ajal proovime toetada Väike-Eestit. Ehala artikel küsib, mida tähendab olla eestlane? See Väike-Eesti vastus on “üldiselt peetakse eestlaseks inimest, kes räägib eesti keelt emakeelena, elab Eestis, armastab Tammsaaret ja tunneb laulupeol sügavat hingeliigutust.”


suvekodu liumagiFoto: Eva Ensmann

 

See oleks kitsendatud selgitus. Mida tähendab olla eestlane koosneb paljudest asjadest. Mõned ütleksid, et eesti keele omandamine on see kõige tähtsam osa, aga tegelikult on palju omadusi, mis võivad käia eestlusega kokku. Suvekodus me proovime tutvustada lastele mitmeid eestluse omadusi, näiteks eesti keel, eesti rahvatants, eesti laulud ja muusika, eesti mängud, eesti toit ja selle tegemine, saunaskäimine ja eesti käsitöö.  On palju muid omadusi, mis võivad käia eestlusega kokku ja on tore, et Suvekodu annab kogemusi sellest laiast osast. Aga võibolla kõige olulisem asi, mis me saame teha siin, on toetada seda tunnet, et olla eestlane on lahe. Me oleme koos ainult natukeseks ajaks ja me ei saa õpetada kõike, aga loodame, et kõik lähevad koju arvamusega, et laagris oli tore olla, eestlane olla on äge ja nad tahavad tulevikus Eesti kohta rohkem teada saada.


suvekodu vorkpallFoto: Ulla Vinkman

 

Peale traditsiooniliste eesti asjade on laagris muud tegevused, mida õpetavad kasvatajad, vanemad ja lähedased. Meil on golf, jooga, iluvõimlemine, kujundujumine (veeballett) ja sukeldumine. Suur aitäh nendele, kes loovutavad oma aega ja jagavad oma oskusi meie lastega.  Tänu sellele proovivad meie lapsed  väga huvitavaid asju ja tegevusi.


Sellel aastal on meil direktorid Lili Põldmäe ja Eva Ensmann. Suvekodu kasvatajad on: Alex Hay (Suured poisid), Lili Puskar ja Gretely Aasmäe (Suured tüdrukud), Stefan Skonberg ja Cedrik Moore (Keskmised poisid), Lianna Vinkman ja Nicole Shoaf (Keskmised tüdrukud), Aksel Põldmäe ja Trevor Shoaf (Väikesed poisid ja vetelpäästjad) ja Katrina Vinkman ja Arden Ashford (Väikesed tüdrukud). Laagri kokk on Aiki Tomson. Köögiabilised esimesel nädalal on: Mai Ensmann (Accra’st, Ghanast), Linda Hubschmidt (Bryn Mawr’ist, Pennsylvaniast) ja Leidi Põder (Vändrast, Eestist).


Paljudele on Suvekodu nende teine kodu. Aga me peame meeles pidama, et see on laenatud LI Eesti Seltsilt.  Nad on väga lahked, et nad lasevad meil tulla siia igal aastal ja tahavad et me tunneksime end nagu kodus.  Aga see ei tähenda, et me viskame prügi maha, vaid kui me näeme prügi kuskil põrandal (maas), siis me viskame selle ära, isegi kui ei ole meie oma. Me hoolitseme selle maa ja hoonete eest ja kui lahkume laagrist, siis peab olema laager paremas seisukorras kui enne meie tulekut.


Sel suvel me loome Suvekodu, mis jääb meie mälestustesse elu lõpuni.  Nautige aega siin Suvekodus.”


Long Islandi Eesti Seltsi kaasesimehed hr. Pratka ja hr. Roosild olid kohal. Hr. Roosild tervitas Long Islandi Eesti Seltsi nimel, soovides lastele head tuju ja rõhutas, et Suvekodu on nende kodu siin.


Avamisel oli kohal ka praost Markus Vaga.  Jumalateenistus oli lastele huvitav ja tähelepanu köitev.


Laager kestis kaks nädalat.  Lõpupäev oli 26. juulil, mis oli ühtlasi Perekonnapäev.

 

Eva Ensmann

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo