Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

eesti kool2New Yorgi Eesti kool tähistab 80. juubelit. Rohkem fotosid NY Eesti Kooli facebooki leheküljel. Fotode autor Siiri Lind /VES

 

Laupäeva, 4. oktoobri lõunaks oli kringlilõhnaline New Yorgi Eesti Maja “pilgeni” täis sagivaid Eesti Kooli lapsi, vanemaid, vilistlasi ning külalisi. Peale lühendatud koolitunde algas NY Eesti Kooli austamine. Saabunud oli mitmeid vilistlasi ja külalisi; Lakewoodi Eesti arhiivi juhataja Enda-Mai Mihkelson Holland, mitmeid ERKÜ esinduskogu liikmeid ja teiste Eesti täienduskoolide esindajaid.


eesti kool1NY Eesti Kooli praegune juhataja Merike Barborak uut mälestusteraamatut tutvustamas.

 

Suure saali seintele oli üles pandud ilusate pilditahvlitega näitus: “Eesti Kool eile ja täna”, mille oli viimistlenud Tiina Vaska. Sinises saalis oli näitus paljudest endistest Eesti Kooli raamatutest ja õppematerjalidest, peamiselt Aire Salmre, Ivi Tamme ja Heljo Laeva isiklikest kogudest. Oli huvitav uuesti näha, kui väheste eestikeelsete raamatute ja õppematerjalidega Kool tegutses okupatsiooniaastatel. Suurelt jaolt olid tolleaegsed väljaanded kas Rootsis või Torontos kirjastatud. Ka leidus õpetajate isiklikke käsitsi trükitud/paljundatud konspekte ja näiteid laste kodutöödest. Samuti ei puudunud aastaid “Vaba Eesti Sõna” veergudel ilmunud ja NYE kooliõpetaja L. Juksi poolt toimetatud “Kirikool”.


Peale lühendatud koolitunde oli lastele veel tegevuseks näomaalimine ja multifilm EKLi saalis. Päeva jooksul toimus laste ja õpetajate osalemine linateoses “Sõnast saab lugu – New Yorgi Eesti Kool”, mida filmisid Jaanika Peerna ja Umru Rothenberg.


Aktus algas Eesti hümni laulmisega. Teadustajad olid Christopher Koivo ja Vivienne Jones, kelle vanaema õppis koolis 1950ndatel aastatel ning tema ema Ilomai Kurrik on samuti selle kooli õpilane olnud.

 

eesti kool3Eesti konsul New Yorgis Rita Melder.

 

Hiljuti Eestist saabunud Eesti Vabariigi konsul Rita Melder tervitas lilledega ja mainis, kui meeldiv üllatus on tal kogeda Eesti Maja ja õnnitleda siin töötavat elujõulist “juubilari,” millest kodumaal ollakse vähe teadlikud. Dr. Toomas Sõrra, NYE Haridusseltsi esimees, endine Täienduskooli lõpetaja, õpetaja ja juhataja mainis oma tervitussõnavõtus, et ta oli rõõmus kui lõpetas täienduskooli ja enam laupäeviti ei pidanud Eesti Majas käima. Alles kui oma lapsed said kooliealisteks sai ta aru täienduskooli suurest tähtsusest. Ka kõneles kohalviibiv endine NYE Täienduskooli juhataja Tõnu Vanderer.

 

Õnnitlusi koos lilledega tõi Lakewoodi Eesti Täienduskooli juhataja Külli Rannamäe. Suure korvitäie “eestikeelsete soovidega täidetud õnneküpsiseid” koos tervitustega Connecticuti Täienduskoolilt edastas endine NY Täienduskooli lõpetaja ja nüüdne agar CT Täienduskooli lastevanematekogu liige Peeter Müürsepp.

 

Koolilapsed koos õpetajatega esinesid Kadri Krooni juhatusel ja Pia Polikarpuse kitarri saatel kolme lauluga. Lõppsõna oli praeguselt koolijuhatajalt Merike Barborak’ilt. Järgnes sünnipäevakringli ja kodutehtud kookide maitsemine kohvikus. Kusjuures kringlit ja pirukaid hakkas NY Eesti Maja kokk Inna Tereping küpsetama juba kella kolme ajal hommikul. Igal pool tegutses vaikselt ka VESi fotograaf Siiri Lind, kelle tehtud pildid on üleval facebookis ja Vaba Eesti Sõna kodulehel.


Kell 2 algas suures saalis väga huvitav ja asjalik teatrietendus “Koht päikese all”, tegelasteks Priit Öövel, Aiky Penno ja Marko Matvei Riveta teatrist Eestist. Teatri reisi finantseeris NY Eesti Kool. Lapsed oli sõna tõsises mõttes haaratud. Ainukeseks miinuseks võib öelda, et see kestis üle tunni aja, sest peale etendust lauldi koos lastega, mängiti ringmängu ja lavastati kohapeal väike etendus, venitades kava pisut liialt pikaks.


Nii jäi Eesti Kooli ajaloo raamatu tutvustamine üsna päeva lõpule ja osa külalisi olid juba lahkunud. Kes veel kohal olid, istusid ringis suures saalis ja Kooli juhataja Merike Barborak rääkis lühidalt uurimistest ja raamatu jaoks materjalide hankimisest ning sellest suurest tööst, mida aasta jooksul raamatu ilmumise heaks tehti. Suureks üllatuseks oli avastus, et Kool oli vanem kui arvati, mis põhjustas lisa uurimistööd.

 

Ta tänas kõiki raamatu väljaandmisel kaasaaitajaid ja mainis ka, et kakskeelse väljaande “80 aastat Eesti keeles ja meeles” (80 Years in the Spirit of Estonian Heritage) sisu ei ühtu alati täielikult, kuna seal on inimeste mälestusi ja ajakirjandusest leiduvaid fakte ning mälestused on alati teatud määral erinevad, aga annavad Kooli tegelikust elust toreda pildi.


eesti kool4Jaanika Peerna ja Umru Rothenberg intervjueerivad filmiprojekti jaoks New Yorgi Eesti Kooli asejuhataja Teve Guerrat.

 

eesti kool5Valik vanu New Yorgi Eesti Kooli õpikuid

 

Suure  vaeva nägijad, kelle õlgadel lasus aastapikkune töö seoses raamatu väljaandmisega, eriti Merike Barborak ja Aire Salmre, pälvisid kiitva aplausi. Tänu väärisid veel paljud, kes toetasid raamatu ilmumist  intervjueerides endisi õpilasi, saates fotosid, aidates muu leida olulist  infot või tehes tööd raamatu väljaandmisega –  Kadri Sepp, Kadri Kroon, Siiri Lind, Tiina Vaska, Ivi Tamm, Heljo Laev, Sigrid Hankov, Tiiu Kütt, Toomas Sõrra, Alvar Soosaar, Aime Andra, Maarja Merivoo-Parro, Bret Metsküla, Maarja Maasikas, Merle Jalakas, Lisa Trei, Carl Skonberg, Juta Ristsoo ja paljud teised. Oma arhiividega aitasid kaasa ka New Yorgi Eesti Haridusselts, Lakewoodi Eesti Arhiiv, Vaba Eesti Sõna ja Immigration History Research Center Minnesota Ülikooli juures.  
Raamatu väljaandmist toetasid ERKÜ ja New Yorgi Eesti Kool.


Kohalviibijad lahkusid, oodatud uus raamat kaenla all. Igati korda läinud juubel ja tänuväärne austus eakale Koolile.
Kes on kakskeelsest NY Eesti Täienduskooli loost huvitatud, saab raamatut osta “Vaba Eesti Sõna” raamatupoest.


Aime Andra

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo