Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

silicon valley1Peaminister Taavi Rõivas koos kohalike eestlastega, vasakult: Mati Otsmaa, Aavo Reinfeldt, Taavi Rõivas, Marit Davey ja Matti Prima.   Foto: valitsus.ee

 

“Eesti tulevikulugu on see, et peame olema ennast hästi kaitsev, kiire majanduskasvuga riik, kus rahvastik enam ei väheneks, vaid hakkaks kasvama.”


silicon valley2Foto: Ave Tampere (Riigikantselei) valitsus.ee

 

Oleme pühapäeva loojangu ajal Põhja-Californias Saratoga ühel viinamäel The Mountain Winery’s, saabujaid on tervitamas Andrus Viirg, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) töötaja Ameerika esindaja. Ametlikus valitsusdelegatsioonis on 16 liiget, peaministrit saatvas äridelegatsioonis 44, sh 3 EASi esindajat. Kutsutud ka kohalikud nii eesti kui muust soost Eesti sõbrad.
Eesti delegatsioon on San Franciscosse lennu järel sõitnud bussiga 80 km lõunasse Santa Clara orgu. Restoranis ootavad Eesti lipukestega valge linaga lauad.


Peaminister Taavi Rõivas tervitab umbes 130 kokkutulnud külalist. “Sellise külaskäigu korraldamine on võtnud aega kuu-kaks, aga sisu heaks on tööd tehtud kaks aastakümmet. Kõik teevad tööd selleks, et meil läheks hästi ja et karjääril ei oleks ühtegi lage.”


Algava pidusöögi menüüs on kana, kala, veiselihapalad. Laudade ümber istub ja sagib lapsi, kel on silmnähtavalt mõnus.


Peaminister kõneleb Eesti suurtest narratiividest: “Eesti tulevikulugu on see, et peame olema ennast hästi kaitsev, kiire majanduskasvuga riik, kus rahvastik enam ei väheneks, vaid hakkaks kasvama.


Siin, Silicon Valleyks ehk Ränioruks kutsutud paigas, mis on maailma infotehnoloogiatööstuse üks keskus, pole häbeneda, et Eesti on kõige digitaalsem riik ja meil on iduettevõtteid  rahvaarvu arvestades kõige rohkem. Meie majandus on üks kiiremini kasvanuid. Nüüd on siia saabunud meie kõigi aegade suurim äridelegatsioon. Meie asi on aidata Eesti ettevõtetel hakkama saada – siit leiab klientuuri ja finantseerijaid. Poliitiliselt – Ameerika Ühendriigid on meie väga oluline liitlane, kokkusaamisel on plaanis rääkida julgeolekust ja majandusest, julgeolek prevaleerib sel käigul.”


Rõivas ütleb, et töötab selle nimel, et Eesti ei kaotaks oma kodakondsusest neid lapsi, kes sünnivad välismaal. “Kui vaadata 10 – 15 aastat ettepoole, peab Eesti olema paremini kaitstud kui praegu, ka ühiskonna sisemise sidususe mõttes. Eesti elatustase peab siis olema Soomele oluliselt lähemal.”


Andrus Viirg kõneleb kohtumistest kui erilisest hetkest Eesti tutvustamisel:  Esmaspäev on ülimalt tähenduslik päev, mil anname esimestele ameeriklastele, Steve Jurvetsonile ja Tim Draperile e-residentsuse ID-kaardid. Alates oktoobrist, kui e-residentsuse avaldusi vastu võtma hakati, on seda taotlenud üle 12 000 inimese, kellest enamus on ameeriklased.


Esmaspäeva Eesti äriseminarile Silicon Valleys oli end kirja pannud üle 200 inimese. Viirg ütleb ka, et kui ta 2007. a. tööle asus, siis nn Eesti maffiat (#estonianmafia) siin veel polnud – see on Eesti iduettevõtete kogukonna koodnimetus. Aga möödunud ajaga on meie Eesti kogukond muutunud elujõuliseks. Siin tegutseb praegu 10 Eesti iduettevõtet, lisaks on ligemale 150 eestlast tööl Ameerika ettevõtetes juhtide või spetsialistidena. Põhjamaadega – Soome, Rootsi, Taaniga on meil oma ühendus Silicon Vikings.


Indrek Tammeaid, Tartu Ülikooli rektori innovatsiooninõunik, arutleb, et Eesti akadeemiline personal peaks olema rohkem osa globaalsest sotsiaalsest maailmast. See annaks Eesti teadusele suuremat tunnustust olukorras, kus lihtsaid lahendusi enam ei ole ning seda, kus on latt, ei saa enam ise määrata. Lati asetavad globaalne olukord ja arengusuund.


Pole ka enam seda, et “üks suurus mahub kõigile”‘ - teadussiirdes on otsitud pikalt ainult üht lahendust, aga see enam ei kehti. Nüüd räägitakse kompetentsusest – see on teadmised, oskused ja kvalifikatsioon praktilises kontekstis kokku.


Muutus nõuab, et pead üha enam olema pädev juba ka järgmiseteks astmeteks. Kui oled ebakompetentne oma valdkonna praktikates, kaotad akadeemiliselt oma rolli. Ei saa akadeemiliselt töötada valdkonnas, milles sa ei ole praktikuna ise osalenud. Täna on reaalselt iga keerukam töö mingi probleemi või vajaduse lahendus.


Kolmekümneaastane IT-guru Lauri Väin on tulnud viinamäele oma sõpradega kokku saama. Ta on töötanud siin 10 aastat Skype’s. Alguses oli 47 töötajat, siis kasvas töötajate hulk 50 korda. Nüüd ütleb ta, on temal aega tutvuda California lennundus- ja tehnoloogiamuuseumidega.


Detsembripäev on lühike ka Põhja-Californias, enne kl 5 on päike loojas ja mäeahelike vahel org sirab linnatuledes. Eestlaste sõidukite rivi hakkab kl 8 mööda kitsast kurvilist mägiteed täiskuu valgel viinamäelt alla looklema.


Eestlaste käimassolev visiit on uus tasand Eesti ühiskonnas sellegi poolest, et algatus tuli siinsetelt, st Californias tegutsevatelt Eesti äri- ja teadusmeestelt.

 

Maarja Lõhmus

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Mountain Winery, Saratoga, California

 

Peaminister Taavi Rõivase loengut Stanfordi Ülikoolis saab järelvaadata videost: http://youtu.be/XOg0o3nmCYQ
Kohal oli umbes 200 inimest, ülevaadet loengust näeb valitsus.ee kodulehelt (seal on olemas nii eesti- kui ingliskeelne pressiteade): https://valitsus.ee/et/uudised/peaminister-roivas-stanfordis-usa-eesti-olulisim-liitlane

 

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo