Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

parimuspaev 2015 1Pärimuspäeva juhendajad Eestist: (vasakult) Krista Sildoja koos poja Mihkliga ning Kristi Zolgo koos poja Ukuga. Poisid on väga andekad pillimehed.    Autori foto

 

Mulle kuulub terves ilmas kõige suurem varandus,
Sündimisel sülle langend hindamatu pärandus:
Geenidega anti mulle Eesti jonn ja Eesti meel,
Hällis juba pandi suhu selle ilma kaunim keel…


Leida Rohtla
                                                
2. mail toimus juba traditsiooniks saanud III Pärimuspäev Lakewoodi Eesti Majas, korraldajaks oli seekord Lakewoodi Eesti Kool.


Eestist olid külas andekad juhendajad Krista koos poja Mihkel Sildojaga ning Kristi oma poja Uku Zolgoga, kes pakkusid muusikalist ja mängulist külakosti Moostest. Sellega seoses me täname Eesti Kooli Fondi USAs, kes oma toetusega selle reisi neile võimalikuks tegi.


Kohal oli kuus idaranniku Eesti Kooli – New York, Lakewood, Connecticut, Philadelphia, Washington ja Boston. Lapsi oli kokku 86 – vanuses 8 kuud kuni 16 aastat.


Meie tore päev algas registreerimise ja maitsva hommikusöögiga, mille järel hakkasid kõik koolid järgemööda küpsisetorti meisterdama. Nimelt oli Külli Rannamäel vahva idee, et iga kool teeks oma tordi ja nii saigi valmis tehtud üks isuäratav rohkete kaunistustega pikk ühistort, mida kõik said päeva lõpus maitsta!


Edasi toimus koolide tutvustamine, kus siis iga kooli kodutööks oli väike etteaste teha – kes tutvustas sõnaliselt, kes laulis, kes oli teinud eestipärase plakati või siis mängiti kannelt. Sellele järgnesid ühislaulud: “Eesti naljalaul”,” Kauges külas”, “Mis on kodu, kus on kodu” ja “Maa tuleb täita lastega”. Eestlaste üks traditsioon läbi aegade on olnud laulmine ja kuuldes nii väikseid kui suuri lapsi ning lapsevanemaid oma armsas emakeeles koos laulmas, andis tõeliselt sooja ühtsustunde südamesse! Suured tänud Raivo Reinupile, kelle hoolde jäi tehniline abi.


Järgmisena jaotati lapsed erinevatesse vanusegruppidesse ja töötoad said hoo sisse. Nimelt oli meil päev planeeritud erinevateks tegevusteks – kokandus, laulumängud ja tantsud, õuemängud ja rätipoisi valmistamine. Kokanduse võttis enda alla New Yorgi Eesti Kool, kes õpetas lastele, kuidas kamavahtu valmistada. Kama on paljudele eestlastele suureks lemmikuks ja kamajooki peetakse isegi üheks Eesti rahvustoiduks. Eestimaal valmistatakse kamajahu rukkist, nisust, odrast ja hernestest. Meie soov oli, et lapsed saaksid maitsta eestipärast toitu. Lastele maitses see lihtne ja rahvuslik magustoit väga, küsiti isegi lisa.


Laulumängude ja tantsude eestvedaja oli oma ala professionaal Krista Sildoja, kes on ka Mooste Rahvamuusika Kooli juhataja ja pärimusmuusika eriala õppejõud. Ta õpetas lastele meie esivanemate laule, tantse ja mänge. Krista tantsis nii kergejalgselt ja särasilmselt lastega kaasa, et oli lust vaadata, kuidas lapsed tema käe all rõõmsameelselt kaasa lõid.


Kolmas tuba oli meil rätipoisi valmistamine, mille viis läbi teine armas ja andekas külaline Eestist Kristi Zolgo. Sellest ajast, kui Kristi oli väike tüdruk, on tema lapsepõlve mälestustesse jäänud, kuidas isa õpetas talle rätipoisi tegemist. Kuna rätipoiss on Eesti lastele kuulsaks saanud ka “Nukitsamehe” filmist, siis otsustas ta, et toob selle traditsiooni ka Eesti lastele Ameerikas. Lapsed valmistasid neid rõõmuga ja kes oli liiga väike, neid aitasid usinasti ka abivalmid vanemad.


Õuemängude läbiviimiseks pakkusid lahkelt abi Washingtoni Eesti Kooli õpetajad. Nemad õpetasid lastele rahvuslikke mänge, mida on mängitud Eestis juba aastasadu. Üheks mänguks oli näiteks "Üks, kaks, kolm, tagumine paar välja". Lapsed said joosta ja lõbu oli laialt.


Vahepeal tegime ka lõunasöögipausi, kus sai aeg maha võetud ja maitsvat sööki söödud ja lihtsalt lobisetud. Erik Must, kes on Lakewoodi Eesti Maja president, oli valmistanud meile maitsvat traditsioonilist hakklihakastet kartuliga ja sinna juurde sai ka Külli Rannamäe poolt valmistatud oivalist peedisalatit. Me täname kogu südamest selle suure töö eest, mida Erik ja tema köögimeeskond koosseisus Ilve Must, Imbi Sepp, Moonika Perry, Ellen Tehve ja Ingrit Karuks tegid. Toita ära umbes 160 inimest ei ole naljaasi ja nad tulid sellega väga hästi toime. Täname ka Marissa Karuksit, kes aitas meid baaris.


parimuspaev 2015 2

 

parimuspaev 2015 3Ülal: grupipilt. All: Rätipoisi meisterdamine Kristi Zolgo käe all.   Autori fotod

 

Kui kehad olid kinnitatud, kutsusime kõik õue, et teha üks suur grupipilt ja seejärel saime kokku Eesti Maja saalis, kus nautisime kahe talendika pillimehe – 7-aastase Uku Zolgo ja 9-aastase Mihkel Sildoja – esinemist. Nad on lihtsalt fantastilised Eesti rahvapilli – lõõtspilli mängijad ja said suure aplausi osalisteks. Loodan, et nad andsid ka väikese pisiku edasi meie lastele pillimängu osas.


Päeva lõpuks sai lauldud uuesti üle ühislaul “Maa tuleb täita lastega”. Kõik koolid said ka väikesed kingid Krista ja Kristi käest. Nimelt oli neil Eestist kaasa võetud igale koolile armas raamitud “Unejutt Eestimaast” oma allkirjadega. Meie omalt poolt tänasime neid südamest ja kinkisime Six Flag Great Adventure'i piletid, et poisid saaksid koos emadega ka Ameerika mägesid nautida.


Peale Pärimuspäeva kutsus Leelo Linask kõiki lahkelt Järvemetsa laagrisse, kus sai tutvuda ilusa metsakoduga, tutvustati skautide ja gaidide tegevust, mängiti skaudimänge, lauldi, tehti lõket, pakuti maitsvat õhtusööki, oli võimalus saunas käia ja telkida! Tänud Leelole ja tema abilistele!


Lõpetuseks tahan tänada kõiki, kes sellest tähtsast ja vahvast Pärimuspäevast osa võtsid ja oma panuse andsid. Tänan, et te leidsite aega ja jätsite oma igapäevased kiired toimetamised kõrvale ja tahate hoida eestlust oma lastes.


Kõikide koolide õpetajad ja lapsevanemad pakkusid oma abi. See tore päev sai teoks tänu koostööle. Hoiame kokku! Arvan, et III Pärimuspäev 2015 a läks igati korda ja kohtumiseni järgmisel aastal!

 

Helica DeShaw


Lakewoodi Eesti Kooli õpetaja

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo