Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

laager

Lapsed mängivad Kimi mängu ja kuuluvad skautjuhtide korraldusi.    Foto autor Liisa-Mai Karuks

 

Laupäeval, 2. mail oli Lakewoodi Eesti Maja täis lapsi koos vanematega. Peeti USA idaranniku koolide kokkutulekut "Pärimuspäev". Päev oli sisutihe ning toimekas, ning paljud kaugemalt tulnud võtsid vastu võimaluse jääda ööseks telkima Järvemetsa laagrialale, et mitte ette võtta pikka koduteed. Ning Bostonist tulnud olid laagrialale jõudnud juba reede õhtul ning ühe öö juba peamaja tubades veetnud. Laupäeval saabunutele aga pakuti telkimisvõimalust hundude laagrialal.


Nii oligi, et pealelõunal hakkas laagriala parkimisplatsile saabuma autosid, sees rõõmsad ja ärevil lapsed koos vanematega. Mitte just paljudel siinsetel lastel pole olnud võimalust ööbida telgis, see on ju eksootika ning põnev elamus.


Peamaja juures olid laagrilisi vastu võtmas noored skaut- ja gaidmaleva saadikud (11-12 aastased) Maiki Müürsepp, Maria Siismets, Krista Puström ja Brianna DeShaw. Salga juhid olid (15-aastased) vanemskaut Karl Siismets (kes oli ka komandant) ja vanemgaid Linnea Tõõtsov. Saadikud juhatasid saabujad laagrisse ning abistasid telkide ning ööbimisvarustuse kohaletoimetamisega.


Kui tutvumislaager oli enam-vähem püstitatud ning külalised end sisse seadnud, koguneti peamaja juurde, kus gdr Leena Kangro lausus tervitussõnad ja kuulutas tutvuslaagri avatuks ning tehti ka grupipilt. Koos skautide-gaidide ning abilistega võis kohal olla ligi 8090 inimest. Seejärel suunduti gaidide ja hellakeste laagrialale, kust alustati laagriga tutvumist. Laagrit tutvustasid lapsevanematele nskm Leelo Linask ja gdr Leena Kangro, lapsed aga koondati kokku ning vanemskaut Karl Siismetsa ja vanemgaid Linnea Tõõtsovi eestvedamisel korraldati neile väike metsamäng koos mõistatustega. Lastel oli huvitav ning põnev, samas tutvuti ka laagrialaga, jalutades mööda ka järvest ja saunast.


Sama jalutuskäigu tegid ka lapsevanemad, kuulates nskm Leelo Linaski ja gdr Leena Kangro selgitusi gaidliku ja skautliku tegevuse kohta ning laagri tegemistest ja toimetustest. Jutuks tulid nii metsa- kui ka öömäng, mis on laagrilistele vast alati kõige meeldejäävamad. Kuid rõhutati ka laste iseseisvust ning enda eest vastutamist. Et on küll laagrivanemad ning nn kasvatajad, kuid isiklike asjade ning telgi korrashoiu eest peab iga laps ise hoolitsema. Mainiti ka, et vahel läheb päris pingeliseks, et kes suudab kõige ilusamini ning korrektsemalt oma telgi korras hoida.


Saabudes tagasi peamaja juurde, oligi varsti aeg lippude langetamiseks. Paljud kogunesid seda jälgima peamaja juurde, kuid nagu laagris tavaks, kus iganes sa sel ajal juhtud olema, pead oma toimetamised jätma pooleli ning pilgu suunama langetavatele lippudele. Lastel oli võimalus endale söögisaalis meisterdada väike puust nimesilt, mille sai nahknööriga kaela riputada. Laual oli sildi kaunistamiseks hulk värvipliiatseid. Peagi järgnes maitsev õhtusöök, mille valmistasid CT Sõprade Seltsi esinaine Linda Linask, gaidüksus CT Põhjatütred juht ngdr Ellen Müürsepp ning Häly Laasme. Köögiasjus peab tänama ka abivalmis külalisi Bostoni Eesti Koolist, kes kohe lõid käed külge, seal kus nägid võimalust. Veel tükk aega peale õhtusööki, kui teised veel viimaseid ettevalmistusi telkide ning magamisasemete sättimisel tegid, oli söögisaalis mitmeid istujaid, kes omavahel tutvusid ning juttu ajasid.


Pimeduse saabudes suunduti skautide laagrialale lõkkeõhtule, mida juhtisid salgajuhid Linnea ja Karl skautjuhtide toetusel. Lisaks neile veel suur-suur tänu nskm Tarmo Tammarule kitarril laulude saatmise eest ja nskm Heili Paluojale, kes ka laulmisele kaasa aitas. Lauldi traditsioonilisi laagrilaule, jagati ka laululehti. Samuti räägiti lühidalt, mida veel laagrilõkke ajal tehakse ning lastele oli varutud vahukomme, shokolaadi ja küpsiseid, et lõkkel s'mor´e teha. Lastele jagati pimeduses hõõguvaid pulgakesi, millega just pisematel väga põnev mängida oli. Lõkkeõhtu lõppes sõprusringi ja õhtupalvega, nagu laagrilistel ikka tavaks on.


Saunamees skm Mati Kobin, kes on ühtlasi ka Eesti Skaudi- ja Gaidisõprade Seltside Liit USAs esimees, oli sauna kuumaks kütnud ning kõigil oli hea võimalus lõpetada pikk päev saunamõnusid nautides.


Söögisaalis ja peamajas olid väljas fotod toimunud üritustest, samuti oli söögisaalis näitus ajaloolistest skaudiraamatutest ning meenetest. Skaudid ja gaidid olid ära teinud suure töö, et oma tegevust tutvustada, ning jääb loota, et mõned kohalolijatest said sellest "pisiku külge" ning ühinevad Järvemetsa laagri tegevusega.


Pühapäeva hommik algas äratusvilega, mis kutsus lapsed hommikuvõimlemisele ning tervisejooksule. Peale seda pakuti lastele järve kaldal kuuma kakaod. Vanematel oli aega veel ärgata ning hommikusi toimetusi teha, enne kui asuti ühiselt hommikusööki maitsma. Soovijad said proovida suurt trebuchet´i (kiviheitemasinat), mille ehitasid Jüripäeva laagris seedrist ja köitest CT eesti skautüksus Vikerlased.


Peale hommikusööki istuti veel tükk aega ja vesteldi  teiste koolide esindajatega. Ehk areneb nii mõnestki vestlusest välja mõni suurem ettevõtmine või vähemalt tihedamad sidemed. Kuid peagi saabus aeg telgid kokku pakkida ning tutvumislaager lõpetada. Laager lõppes lippude langetamise ning Eesti hümniga. Jäeti hüvasti Lakewoodi liivaga ning uute sõpradega, lootes taas kohtuda juulikuu skaut- ja gaidlaagris.


Korraldajajad ütlevad suured-suured tänusõnad abilistele ja lastevanematele, eriti aga noortele juhtidele ja saadikutele, kes aitasid tutvumislaagrit läbi viia. Lisaks eelnimetatuile olid laagris abiks ngdr Aino Liis Tõõtsov ja sj Magnus Skonberg ning nskm Silver Laur ja nskm Ivan Kavoleff.


Kohale tuldi Bostoni, Connecticuti, Philadelphia, New Yorgi, New Jersey ja Washington, DC piirkondadest. Eesmärk oli tutvustada Eesti Skautide Maleva USAs ja Eesti Gaidide Maleva USAs olemasolu, tegevust ja põhimõtteid neile, kel puudus varasem kokkupuude skautlusega. Lastele tutvustati laagrielu Järvemetsal, kuhu skaudid ja gaidid tulevad kokku, et mängida ja selle kaudu õppida ning ennast proovile panna.


Ootame uusi skaudi- ja gaidipere liikmeid!


Selle aasta suvelaager toimub 18.26. juulil. Infot saab www.jarvemetsa.org.  


Laagri peakorraldajad olid nskm Leelo Linask ja gdr Leena Kangro.


Vilve Ladon
(Washingtoni Eesti Kool) peakorraldajate toetusel

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo