Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

varblaneNY Eesti Maja hooaja lõpupeol esinesid Marju Varblane (vasakul)  ja Kadri Laube.    Foto: Siiri Lind / VES

 

29. mail New Yorgi Eesti Majas toimunud hooaja lõpupeole tulid oma USA-Kanada tuuri viimasel õhtul esinema külalised Eestist pärimusmuusikud Kadri Laube ja Marju Varblane. Kadri elab talviti Islandil, kus ta õpetab lastele erinevate pillide mängimist, ja Marju osaleb mitmetes rahvaliku muusika ansamblites. Suved veedavad mõlemad Võrumaal ja muidugi ringi reisides ning välismaal elavatele eestlastele kodumaa muusikat meelde tuletades. Kadri ja Marjuga oli kaasas Ülo Saaremõts, kes mängis lõõtsa. Ülo suurem ülesanne sellel reisil aga oli teha kogu tuurist video ning rohkelt pildimaterjali. Ja töötab Ülo hoopis programmeerijana.


Seekordsel tuuril esinesid muusikud algul Lakewoodi Eesti Majas, kuhu tuli kontserti kuulama umbes 40 inimest. Lakewoodis võõrustas mitmel päeval seltskonda Eesti Arhiivi Ühendriikides juhataja Enda-Mai Michelson-Holland (omade jaoks Kiki), kelle aias anti ka lõbus erakontsert.


Siis sõitsid muusikud autoga Torontosse, kus nad esinesid Ehatares ja viisid Tartu College’is läbi rahvamuusika ja -tantsu töötubasid. Torontos liitus muusikutega Kadri vend Valev Laube, kes praegu õpib NY osariigis Rochesteris. Kahjuks ei saanud Valev seekord New Yorki tulla, aga kindlasti näeme teda kunagi ka siin.


New Yorki jõudsid muusikud tund aega enne peo algust, nii et linna vaatamiseks ei jäänudki aega.


Nagu enamus eesti rahvamuusikuid, nii valdavad ka Kadri ja Marju palju erinevaid pille. Meile mängisid nad viiulit, lõõtsa, väikekannelt, torupilli ja parmupilli. Lisaks rääkisid nad nende pillide juurde lugusid. Marju näitas, kuidas parmupillil saab mängida sõnu (iga täishääliku jaoks on heli olemas). Ja kena karvase torupilli kohta saime teada, et selle jaoks saadi nahk Lätis elanud kitselt. Lisaks imetlesime ilusat Teppo lõõtsa ning saba ja sarvedega väikekannelt. Kui Kadri ja Marju tegid oma esinemises vaheaja, mängis Ülo lõõtsa, hoides jutusumina taustaks mõnusat hubast õhkkonda.


Natuke proovisid muusikud panna publikut ka tantsima, aga seekord juhtusid kohaletulnud olema väga häbelikud ja jooksid peale mõne tantsutuuri tegemist oma kohtadele tagasi. Tore oli, et publiku hulgas oli nii noori kui vanemaid inimesi ja nii kodu- kui väliseestlasi. Kui aga ühislaulmiseks läks, siis "Viljandi paadimeest", "Läänemere laineid" ja "Metsavendade laulu" laulsid kõik kaasa.


lopupiduFoto: Siiri Lind / VES.  Rohkem pilte VES Facebooki lehel

 

"Väga äge õhtu oli," nentis Kadri lõpetuseks. "Tasus tulla." Marju oli esimest korda Ameerikas ja tema sõnul oli kogu reis väga emotsiooniderohke. Selle peale jääb üle tõdeda, et mida ise teistele teed, seda saad ka tagasi. Need muusikud andsid endast nii palju head energiat ja rõõm kuulda, et sama ka vastu said. Selle energiaga suundusid nad peale pidu veel keskööl Times Square'ile esinema.


Loodame, et tulete meile jälle külla! Ning küllap jõuame meie ka teile külla nii Islandile kui Võrumaale.

Siiri Lind

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo