Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

alberta ball peakorraldajaEesti Aukonsul Albertas ja balli peakorraldaja Christine Lepik-Robertson (vasakul) ja balli korraldamise peaabiline Eda McClung.  Foto: Helgi Leesment

 

Eesti oli keskne teema Edmontonis 35. konsulaarballil, mis toimus Edmontoni Konsulaar Korpuse raames Alberta provintsis Lääne-Kanadas laupäeval, 23. mail 2015. Selle aasta korraldajaks oli Eesti Vabariik, kelle aukonsul Albertas on Christine Lepik-Robertson.

 

Korraldustoimkonna liikmete seas olid Christine Robertsonile suureks abiks eestlannad Eda McClung, Külliva Kangur ning Helve Sastok.  


Elegantsus säras igal küljel: Fairmont Hotell Macdonaldi dekoratiivse laega saali ühel küljel oli avar fuajee ning teisel lai veranda, kust võis vastuvõtu veiniklaasiga rohelisse aeda jalutada. Sooja kevadõhtu vaatepilt hotelli terassilt avara North Saskatchewani jõe orule oli suurejooniline.


alberta ustina pere

Edmonton Consular Corpsi 35. ball, võõrustaja Eesti. Külalised Fairmont Hotel MacDonaldi terrassil, vasakult: Judy Ustina, Astrid Ustina, Helle Kraav. Ustinate pere on Alberta Eesti pioneeride järeltulijad.  Foto: EpicPhotography.ca

 

Osavõtjaid oli kokku 225, kõigi seas 25 Eesti päritolu külalist ja nende kaaslased. Edmontoni aukonsulite organisatsioonist olid kohal üheteist riigi esindajaid, lisaks veel kahe riigi esindajad Calgaryst ja Vancouverist.

 

Balli austatud osaliste seas olid Kanada militaaresindajad ja pidulikus vormis kuninglikud ratsapolitseinikud ning linnade ja muud valitsuste delegaadid.


Ballisaali viis klaasseinaga koridor, kus kuus seinapaneeli tutvustasid möödujaile Alberta eestlaste ajalugu. Sealsamas pakkusid külalistele esimese šampuseklaasi Eesti rahvariietes sarmikad noormees ja neiu.


Programm algas Kanada ning Eesti hümnidega. Tõsteti väikest viinaklaasi kuninganna tervituseks, järgmisena ühiselt kõikidele riikidele ning eraldi veel Eestile. Suuremjagu osavõtjaid tõstsid esmakordselt toosti viinaga, olles harjunud veiniga. Angus Watt, Edmontoni Konsulaarorganisatsiooni esimees ning Madalmaade aukonsul, tervitas kõiki, tutvustades aukülalisi, aukonsuleid, ning selle aasta Alberta Ülikooli kolme stipendiaati.

 

Igal aastal läheb suurim osa ballipileti müügitulu rahvusvahelisel alal õppivate üliõpilaste toetuseks. Loeti ette Eesti suursaadik Gita Kalmeti, peaminister Stephen Harperi ning Alberta leitnant-kuberner Donald S. Ethelli tervitused.  Kuna Albertas olid alles hiljuti toimunud valimised, mis tõid kaasa suuri muudatusi, ei olnud peaministril ega ministritel võimalik kohal olla, nagu oli varem kinnitatud, ega uutel ametissepühitsetutel oma tervitusi edastada.


Loositi välja kaks KLMi lennupiletit mis tahes sihtpunkti. Ave Peetri, Alberta Estonian Heritage Society esinaine, juhatas sisse õhtusöögi tänusõnade lausumisega suurepärase koosviibimise ja maitsva toidu ja joogi eest.


alberta ball peasaal

Eesti aukonsul Albertas, Christine Lepik-Robertson kõneleb külalistele Hotel Macdonaldi balli peasaalis.  Foto: EpicPhotography.ca

 

Aukonsul Christine Robertson andis peakõnes ülevaate tänapäeva Eestist. Lõpus juhtis ta tähelepanu kinkekottidele, mis iga külalise ees olid. Kinkekotid sisaldasid Eesti tooteid: šokolaaditahvel, tükk kadakaga ökoseepi, puust võinuga, kahe salvi proovid, brošüür Eesti kohta.


Christine Robertson tänas kõiki ürituse toetajaid, nende seas Eesti Sihtkapitali Kanadas. Ta lõpetas eestikeelse sooviga „Head isu!“ kõigile.


Põnevusega oodatud muusikalist ettekannet pakkusid väärikalt sopran Kristina Agur Torontost, Edmontoni helilooja ja klaverikunstnik Helve Sastok ning Lucas Waldin – „Enbridge Artist-in-Residence and Community Ambassador of the Edmonton Symphony Orchestra“, kes on viimase viie aasta vältel üle 100 korra Edmontoni Sümfooniaorkestrit juhatanud. Kõik kolm on Eesti päritoluga.


alberta laulja agurSopran Kristina Agur esitas kolm eesti laulu. Foto: EpicPhotography.ca

 

Helve Sastok saatis soprani laulu ja hiljem Lucas Waldini flöödimängu.

 

Tema heliloomingut on mängitud mitmel pool Kanadas ja Euroopas erinevate ansamblite poolt, ning ta on välja andnud albumeid.

 

Helve Sastok on ka muusikaõpetaja ja kohtunik ning kiriku muusikajuht.


Kristina Aguri kindel, viimistletud ooperlik hääl esitas kuulajaskonnale eesti laule: "Tule koju",  "Ei saa mitte vaiki olla", "Kuku sa kägu"; igale loole eelnes informeeriv ja humoorikas selgitus.

 

Lucas Waldini flöödist ilmus mahedaim, ilusaim versioon 1970. aastate poplaulust "Tallinn".

 

Saali kõla oli hea, aplaus samuti tugev.


Vastavalt rahva formaalsele riietusele ulatus elegantsus ka pidulikele laudadele, kus ümarate valgete pojengide seas lehvis Eesti lipp.

 

Kogu saali kujundus oli kenasti mõjuval sini-must-valgel alusel, kujundatud Janet Matiiseni poolt.

 

Ka tema disainitud 16-leheküljelisel kaval paistis Tallinna siluett sinise taeva taustal.

 

Sama teematika kaunistas formaalseid kutseid, mis olid varem välja saadetud.


alberta ball foodEesti lipuga toidud on serveerimiseks valmis. Foto: Helgi Leesment

 

Väga maitsev viiekäiguline õhtueine algas eestipärase lõhesupiga.

 

Edasi toodi lauale salat ja mustasõstra- ning viina-granita.

 

Pearoaks oli veise sisefilee ja hirveliha, magustoiduks trifle rabarberi-maasikakastmega.

 

Iga magustoidunõud kaunistas väike Eesti lipp.  


Kohvi ajal algas tants viieliikmelise orkestri saatel.

 

Siis oli eriti hästi näha naiste pikki õhtukleite, mis hõljusid ja keerlesid parkettpõrandal.


23. mail peetud üritus on Kanadas ainus ja esimene kord, kui Eesti on olnud formaalse konsulaarballi võõrustaja.

 

Sarnaseid balle peetakse ka mujal Kanadas, kuid ettevamistamisel osalevad kõikide riikide esindajad. Edmontonis võtab igal korral üks riik kõik korralduse kohustused ja rõõmud enda kanda. Seekord oli suur au eestlastel ja Eestil.


Helgi Leesment

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo