Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

pierce

Jaanipäevalisi võõrustas perekond Pierce. Vasakult: Sydney, Kalev, Krista, Spencer, Doug ja Liia.  Foto: erakogu

 

Atlanta eestlased tähistasid Atlanta Eesti Kultuuriseltsi eestvedamisel jaanipäeva ja võidupüha mõned päevad enne „päris“ pühi. Põhjuseks ikka see, et võimalikult paljud kogukonnaliikmed saaksid üritusest osa võtta. Juba mõnda aega on meie üritustele kohale sõidetud naaberosariikidest, seekord oli külalisi nii New Yorgist kui ka isegi Eestist! Piduliste hulgas oli lausa kaks Eesti Vabariigi aukonsulit: meie oma hr Aadu Allpere ja dr Lisa Ann Mets St. Peterburgist.


atlantas1

AEKS president Kristi Vuht-Allpere tervituskõnet pidamas. Vasakult: Atlanta Eesti Kooli juhataja Ave Kaegi, Kristi Vuht-Allpere, AEKS juhatuse liikmed Heli Laughlin, Kristel M. Imeraji, Kristiina Peterson. Ja lapsed.   Foto: Tiina D’Souza

 

Jaanipäeva pidu oli päris traditsiooniline, kui mitte arvestada asjaolu, et jaanituli süüdati päevavalges ja ilm polnud kodueestlastele jaanipäeva tähistavalt sugugi vihmane. Grilliti šašlõkki, vorste ja muud lihakraami; laual olid kiluvõileivad, salatid, rukkileib, koogid, puuviljad, Kalevi kommid ja muu hea-parem. Perekond Pierce’i koduõuel oli päikest ja varju, ruumi pika laua jaoks ja isegi väike muruplats spontaanseks kaerajaaniks. Väikesed külalised tundsid rõõmu batuudist, pallimängudest ja nende lõbustamiseks korraldatud väiksest aaretejahist.

 

atlantas2

Spontaanne kaerajaan; amatöörrahvatantsijad Tiina D’Souza, Ave Kaegi, Viktoria ja Kristiina Peterson. Foto: Aadu Allpere

 

Iga eestlane teab, et päise päeva ajal jaaniusse pole mõtet otsida, aga aardeid jahtida saab ju igal ajal! Atlanta Eesti Koolis käivate laste lemmikmäng on „Kes aias?“ ja tundub, et sellest mängust on meie ühiste koosviibimiste traditsioon saamas. Pereisa ehitatud muljetavaldav lõkkease tegi silmad ette parimatelegi ja lõke sai Ameerika mõistes hiiglaslik. Eestis süüdatavate küla- ja linnalõketega me Atlantas veel rinda pista ei saa, aga koduõuel tehtavate jaanituledega küll!


Ürituse võõrustajad olid sel aastal Doug ja Krista Pierce. Krista on Kanadas sündinud eestlanna. Atlantas elatud aastate jooksul on nende kodu Krista ideede ja Dougi kätetöö tulemusena laienenud, arenenud ja sammu pidanud nende suure pere vajadustega. Pierce’ide peres kasvab neli last, kellest pooled täitsa eesti nimedega. Krista käis lapsena Toronto Eesti Koolis ja tema emakeele oskus on imetlust väärt. Ka isa Dougil on eestikeelsed väljendid laste tähelepanu võitmiseks varrukast võtta. Nüüd käivad Dougi ja Krista lapsed Atlantas Eesti Kooli kokkusaamistel.


Pierce’ide peretraditsiooniks on eesti kombe kohaselt jõulude tähistamine; jõuluvanalt tuleb kingitus välja lunastada. Saunas käimine ja järve sulpsamine pärast sauna on samuti au sees. Eestlastel on oma kultuuri, keele ja traditsioonide säilitamine ning edasiandmine veres ning nakatatud saavad ka abikaasad.


Atlanta Eesti Kultuuriseltsi korraldatud jaanipäev oli järjekordne edukas üritus. Kokkusaamised täidavad oma eesmärki: iga üritus põimib aina tihedamat suhetevõrku, tekivad uued ideed ja plaanid ka suurüritusteväliseks suhtlemiseks. Ja nii ongi kodustel ja sõpradel Eestis põhjust imestada: „Nii kaua oled ära olnud ja aktsenti polegi!“


Fun fact! Kui suur on tõenäosus sattuda üritusele, kus osaleb kolm sünnipäevalast korraga? Eriti, kui kõik sünnipäevalapsed on eestlannad ja üritus toimub kodumaalt väga kaugel?


Tiina D'Souza

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo