Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Immigrantide ajaloo uurimise keskuses IHRC-s (Immigration History Research Center) Minneapolises, Minnesotas, toimus eriliselt huvitav konverents, mille sisuks säilitada ja digitaalselt arhiveerida nn. "tavalise" immigrandi elukäiku seoses uuele maale tulekuga, seal elamisega ja tema mõju päritolumaa arengule. Erilist rõhku pandi kirjade säilitamisele, salvestamisele ja võimalikule tõlkimisele.
Eesti Arhiivi Ühendriikides esindajatena võtsid konverentsist osa direktor Enda-Mai Michelson-Holland ja kuraator Ellen Tehve, kes tiivustusid otsima siinsetest arhiivikogudest isiklikke kirju, milles kajastuvad pagulasena siia saabunud või juba palju varem Eestist emigreerunud kaasmaalaste elamused, kogemused, soovid, koduigatsus, argipäeva mured jms.
Esinejad rõhutasid oma ettekannetes, et arhiividesse toodud ja säilitatud kirjad tuleb ümber trükkida, digitaalselt salvestada ja siin Ühendriikides ka inglise keelde tõlkida, et tulevastele sugupõlvedele jääks jälg, isiklike mälestuste pilt, ajalugu eesti immigrantidest ja pagulastest. Märgiti, et sageli on säilinud ja säilitatud kuulsate isikute, kirjanike, luuletajate, kunstnike jt. kirjavahetus, kuid nn. tavalise lihtimmigrandi kirjade vastu pole huvi tuntud ega huvi näidatud. Märgiti, et eriti praegusel digitaalajastul on kirjade sisu salvestamine ja vastava rahvusteadusliku info säilitamine ja edastamine märgatavalt lihtsam kui varem. Pearõhk pandi vanematele kirjadele ajavahemikus 1850-1950. Hilisemate kirjade osas trükitakse need ümber ja salvestatakse vaid perekonna liikmete heakskiidul.
Konverentsil osales ettekandega BaltHerNet-i (Baltic Heritage Network) direktor Piret Noorhani. Network esindab Eesti, Läti ja Leedu eksiilis elavate rahvusgruppide arhiive. Eestlastest osalejate hulgas oli ka kohapeal elav "Friends of IHRC" president Kalju Kubits.
Konverents oli rahvusvaheline. Konverentsile oli saabunuid mitmelt poolt, näiteks Eestist, Skandi-naavia maadest, Saksamaalt, Horvaatiast, Itaaliast ja isegi Hiinast. Huvitav oli kogeda ja kuulata mõningate esindajate isiklikke kogemusi kirjadega tutvumisel. Balt-HerNet’i direktori Piret Noorhani eestvedamisel toimub 30. oktoobril 2010 koostöös New Yorgi Eesti Haridusseltsiga "Arhiivide päev", milliseid on juba varem korraldatud mh. Kanadas ja Rootsis.
Eriliselt tähtis lugejatele on teada, et Eesti Arhiivi Ühendriikides kogud on säilitatud kahes kohas. Materjalidest, mis on säilitamisele viidud IHRC-sse on tehtud nimestikud, mis on kättesaadavad veebileheküljelt: www.ihrc.umn.edu/research/vitrage/index.htm ja koopiad dokumentidest, millised on annetajate poolt tehtud ja arhiivile edastatud.
Konverentsist tiivustatuna soovitavad Enda-Mai Michelson-Holland ja Ellen Tehve kõikidel eestlastel suunata nii oma isiklik kirjavahetus kui ka vastav arhiivimaterjal EAÜ-sse, kus need on uurijatele avatud kas algupäraste dokumentidena IHRC-s või koopiatena Lakewood, New Jerseys asuvas EAÜ-s, kui materjalide annetaja on dokumentidest ise koopiad teinud.
Eesti rahva ajalugu väärib jäädvustamist ja selles saab abiks olla iga kaasmaalane, kui ta suunab oma kirjad ja dokumendid Eesti Arhiivi Ühendriikides kogudesse.

EAÜ nimel Airi Vaga

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo