Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti Üliõpilaste Seltsi 140. tegevusaasta tähistamiseks korraldas EÜSi Baltimore-Washingtoni koondus 21.-23. mail koonduse maipäevad, kuhu olid kutsutud seltsivennad ka kaugemalt. Washingtoni ja Baltimore’i koguneti nii Torontost, Philadelphiast, Chicagost kui ka Tallinnast ja Tartust.
EÜSil ja teistel akadeemilistel üliõpilasorganisatsioonidel oli pagulasaastate vältel ülioluline roll akadeemilise eestlaskonna ühendajana ja intellektuaalse debati elushoidjana kõikidel Eestit ja eestlust puudutavatel teemadel. Pärast Eesti iseseisvuse taastamist kandus akadeemiliste üliõpilasorganisatsioonide tegevuse raskuskese tagasi Eestisse. Kui 1991. aastani oli akadeemiliste organisatsioonide ülesanne igapäevase akadeemilise tegevuse kõrval ka nende organisatsioonide järjepidevuse hoidmine, siis alates sellest ajast asuti jõuliselt toetama oma organisatsioonide taastamist kodumaal.
Ehkki tänapäeval ei ühenda akadeemilised organisatsioonid Eestis endas küll nii suurt protsenti ülikoolide tudeng- ja vilistlaskonnast kui enne Teist maailmasõda või pagulasperioodil, koondavad nad endas märgatava osa isamaaliselt mõtlevatest ja ühiskondlikult aktiivsetest üliõpilastest ja vilistlastest. EÜS ja teised akadeemilised organisatsioonid on tõestanud oma vajalikkust ja elujõulisust kodumaal.
Seoses akadeemiliste organisatsioonide taastamisega Eestis langes endiste pagulaskoonduste liikmete pealt ära otsene kohustus neid organisatsioone elus ja käimas hoida. Eestlus, mis paljude jaoks oli aastakümnete vältel olnud nii eluviis kui meelteseisund, vabanes mitmetest painetest. Ehkki eestlane poleks eestlane, kui ta kogu aeg millegi pärast ei muretseks, on nüüd ometi hea tagasi vaadata tehtud tööle ja tunda uhkust nende üle, kes Eestis „edasi kannavad tuld“.
Endiste pagulaskoonduste tegevus nii EÜSis kui teistes akadeemilistes organisatsioonides on küll teisenenud, kuid ometi on alles nende organisatsioonide põhiülesanded – hoida eesti noori eestlusest ja Eestist huvitatutena ning mitmekesistada akadeemilist ja ühiskondlikku debatti nii organisatsiooni sees kui väljaspool. Eestluse ja Eesti tulevikku puudutavad teemad andsid tooni ka mai kolmandaks nädalavahetuseks Washingtoni ja Baltimore’i kogunenud EÜSi liikmete omavahelistes aruteludes. Kui 21. mai külastati Eesti Vabariigi suursaatkonda Washingtonis ja peeti perekonnaõhtut, siis 22. mail Baltimore’s keskenduti koonduse koosolekul peamiselt EÜSi elu puudutavatele küsimustele.
Põhja-Ameerikas elavad EÜSi liikmed said vahetu ülevaate EÜSi tegevusest kodumaal s/a Esimehelt ksv! Viljar Valderilt ja s/a Vana-mehelt ksv! Lauri Lõhmuselt. Külalised Eestist, Torontost ja mujalt said omakorda võimaluse külastada Washingtoni ja Baltimore’i vaatamisväärsusi siinsete vilistlaste asjatundliku juhatuse all. Ehkki EÜSi liikmed üle ilma suhtlevad üksteisega igapäevaselt tänapäeva sidevahendeid kasutades, ei asenda miski omavahelist vahetut suhtlust – kas siis koosolekul või õllelauas!
Kui kaugemalt tulnud külaliste tänu kuulub lahketele võõrustajatele Baltimore-Washingtoni koondusest, siis maipäevade korraldajad avaldavad omakorda siirast tänu kõigile kohaletulnud seltsivendadele ja EÜSi pere liikmetele, suursaadik Väino Reinartile, saatkonna töötajatele ja samuti Baltimore’i Eesti Maja lahkele pererahvale!
Ühtlasi andis Eesti Üliõpilaste Seltsi Vilistlaskogu kohaletulnud seltsivendadele teada, et EÜS V/k on alustanud uue arhiiviprojektiga, mille eesmärk on kaardistada ja koguda kokku võimalikult suur osa EÜSi pagulasperioodi puudutavatest asjaajamisdokumentidest ning filmi- ja fotomaterjalist. EÜS palub kõikidel, kelle valduses on EÜSi ja üksikute Seltsi liikmete elu ja tegevusega seotud dokumente, pilte ja esemelist vara, sellest teada anda aadressil:
Indrek Elling
3014 Dent Place NW, Apt 42E, Washington DC, 20007
Tel. 1 (202) 834-9174

Head EÜSi 140. tegutsemisaastat! Vivat, crescat, floreat, Eesti Üliõpilaste Selts in aeternum! Elagu Eesti!

Indrek Elling
Coetus 1990-II
EÜS V/k eestseisuse liige

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo