Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

tulekeppTule torkimise kepi üleandmine vanalt põlvkonnalt Tulehoidjate uuele generatsioonile.    Fotod: Arved Plaks

 

10. oktoobril peeti Portlandis, Orgeoni osariigis sealse rahvatantsurühma kuuekümne viienda  juubeli puhul menukas pidu.


tulehoidjad

 

Selleks kogunesid ligi kakssada praegust ja endist rahvatantsurühma liiget  koos perekondadega Hillsdale Läti kiriku saali. Sellel edukal peol oli kohal Eestist Henn Tiivel – mees, kes on järjekindalt Eesti rahvatantsupeole tantse lavastanud. Kohal oli ka Voldemar Kuslap abikaasaga. Voldemar on Eestis hästi tundud ooperilaulja. Mõlemad on olnud kaua Lääneraniku Eesti ürituste kaasategijad. Peo ettekanded olid põimitud nii, et oli mitmekesisust alates pidulikust Eesti lipu sisse toomisest Tulehoidjate rahvatantsu rühma saatel kuni peo lõpuni Tuljaku tantsuga kammerkoori „Unistuse“ laulu saatel.

 

tulehoidjad2Teose bänd Henn Tiiveliga jauramit löömas Tulehoidjate 65. juubelipeol.

 

 

teoseLiina ja Erik Teose. Liinal on ERRS kuldne teenetemärk rinnas.

 

Peale lipu sissetoomist järgnesid tervitused ja siis õhtusöök, mille valmistasid rühma pered. Nägin ise ettevalmistusi paar päeva varem, kui ostutoimkond liikus poest poodi. Kõike oli vaja rohkesti, arvestades kui palju inimesi näitas huvi peol osaleda: 10 kotti riivitud kapsast, 12 kotti porgandeid, 12 spiraalsinki jne. Kokkuostetu võttis paar autotäit, et ära tuua Teoste koju. Sealt võtsid teised toimkonnad üle keetmise ja valmistamise. Oli selge et Portlandi eestlased on seda tihti teinud, sest kõik läks libedalt ja peo alguseks oli toit saalis kohal.


Peale õhtusööki tulid ettekanded: rahvatantse, humoorikas soolotants, koorilaule „Unistuse“ kammerkoorilt,  ooperilaule, mida kandis ette Voldemar Kuslap, regilaul, mille laulis Tulehoidjate rühm ja siis meenutustega tule sorkimise kepi üle andmine vanalt generatsioonilt (Lehti Merilo ja Arved Plaks) nooremale generatsioonile (Maarika Teose, viiekuune Rosalie süles ja kõrval ta abikaasa Bim) papist tehtud lõkke ees. Tseremoonia oli sümboolselt tähtis, näidates vajadust meie kultuuri edasi kandmist noortel.


Peol teadustati kahes keeles, mis on vajalik kui soovime kohalikke mitte-eesti keelt rääkivaid kaasa tõmmata, keda oli rohkesti piduliste seas. Rühma eesmärk on alati olnud, et üritused ei ole vaid Eesti noortele, vaid ka neile, kes meie kultuuri hindavad.

 

errs aumarkERRS aumärk


Peol andis  Henn Tiivel Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi (ERRS) nimel üle teenetemärgid rahvatantsurühma juhendajatele.

 

Teenetemärke annetab ERRS  rahvakultuuri hoidmise, arendamise ja propageerimise eest silmapaistval tasemel.

 

Kuldse teenetemärgiga austas ERRS Liina Teoset, kes on treeninud Portlandi rahvatantsu rühma 28 aastat, alates ajast, kui ta võttis selle ülesande üle oma emalt, Lehti Merilolt.

 

Liina jätkab seda tööd iganädalalase õppetunniga. Viimase seitsme aasta jooksul on temaga liitunud ka Janne Sepp.

 

Lehti Merilod austas ERRS hõbedase teenetemärgiga rahvatantsu rühma loomise eest 65 aastat tagasi, aastal 1950, mis oli vaid veidi peale põgenike saabumist laagrist Saksamaalt.

 

merilo

 

Lehti Merilo, Portlandi rahvatantsurühma alustaja saamas teenete märki.

 

Niisuguseid teenetemärke on viimase kümne aasta jooksusul annetatud 33 isikule, kellest Lehti on esimene väljaspool Eestit, keda nii austati.

 

Lehti andis 1987 treenimise üle oma tütrele, kes seda on edasi viinud praeguseni.

 

Liina tööd on toetanud ta abikaasa Erik, kes väärib au, sest olen teda näinud igal rahvatantsu esitusel lääneranniku Eesti üritustel.


Võime olla kindlad, et viie aasta pärast tähistab Portland rühma 70. juubelit samas vaimus.

 

Õnnitlused Lehti Merilole ning Liina Teosele!


Arved Plaks

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo