Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Laupäev, 12. juuni, oli Long Islandi Eesti Kodus üks pikk ja tegevusrikas päev. Algas see spordipäevaga (sellest pikemalt edaspidi), jätkus sujuvalt  Võidupüha tähistamisega  ning pimeduse saabudes jõudis kätte see, mida kõik pikisilmi juba ootasid – Jaanitule süütamine.
Vabadussõjas eestlastele olulise võidu toonud Võnnu lahingu mälestuseks peetavat Võidupüha tähistati pärjapanekuga LIEK ees platsil seisvale Vabaduse ausambale.  Lühikese sõnavõtuga esines LIEK esimees Sven Roosild, öeldes muuhulgas:
“Eelmisel aastal Eestis, Lääne Maavalitsuse ametlikus Võidupüha tervituses rahvale mainiti muuhulgas: “See, et vastsündinud riik suutis koguda oma sõjaväe, sõdida ülekaaluka vastasega ja võita, see on ime.  Õigemini – mitte ime, vaid ehe näide rahva ja riigi sisemisest jõust ja potentsiaalist.”  See sama jõud on meie rahva viinud läbi 700 aasta pikkusest võõraste võimude rusumisest enne Eesti Vabariigi asustamist ning ka 50 aastat kestnud, peamiselt Nõukogude Vene jõhkrast okupatsioonist kuni me jälle saime oma Vabariigi taastatud.”
Rahvast oli Long Islandi Eesti Kodu suurel maa-alal sadakond - osa jälgis spordivõistlusi, osa kinnitas keha eesti hapukapsasupi või  hot dog’ide-hamburgeritega, osa veetis lihtsalt mõnusalt aega kaunis looduses. Köetud oli saun ja väljas oli ka Vaba Eesti Sõna raamatupood oma uudiskirjanduse letiga.
Kui hämarduma hakkas, sõitis sireenide huilates lõkkeplatsile kohalik Middle Village’i tuletõrjeauto, kellega on juba aastatepikkune hea koostöö jaanilõkke turvamisel. Lastel oli lõbu laialt - tuletõrjujad lubasid oma kaitsekiivreid ja -ülikondi lastel selga prooovida, seletasid masinate toime-mehhanisme ja aitasid isegi lastel lõkke peal vahu-komme küpsetada. Ja nende abi oli tõesti tarvis, sest jaanilõke oli nii suur ja võimas, et ilma eritreeninguta selle lähedale oli kuumuse tõttu suisa võimatu minna. Teadaolevalt on LI Eesti Kodu jaanituli Ameerikas kui mitte kõige suurem, siis üks suurimatest kindlasti.
Tänud korraldajatele - LI jaanituli oli tõeline eestipärane elamus!
Kärt Ulman

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo