Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

curly stringsAnsambel Curly Strings New Yorgi Eesti Majas 21. novembril.   Foto: Siiri Lind / VES.  Rohkem pilte VES facebooki lehel.

 

Laupäeval, 21. novembril andis Eesti viimaste aastate parimaid ansambleid Curly Strings New Yorgi Eesti Majas kaks kontserti, sest kõik kohaletulnud poleks saali korraga ära mahtunud.


Nii palju rahvast on viimastel aastatel New Yorgi Eesti Majas olnud ainult presidendi vastuvõttude ja vabariigi aastapäevade tähistamiste ajal. Ka järgmisel õhtul Lakewoodi Eesti Majas toimunud kontsert läks täissaalile (üle 100 kuulaja).


Ansambel loodi 2013. aastal ja juba 2014. aastal võideti aasta parima ansambli, parima laulu ja debüütplaadi auhind. Curly Strings’i kuuluvad Viljandi Kultuuriakadeemias õppinud ja sõpradeks saanud muusikud – viiuldaja ja laulja Eeva Talsi, mandoliinimängija Villu Talsi, kitarrist Jalmar Vabarna ja bassimängija Taavet Niller, kes mängivad kantrihõngulist muusikat ning oma iidoliteks peavad nad Chris Thile'i kollektiiviga Punch Brothers ja Nickel Creeki.

 

Põhja-Ameerika tuuril esines ansambel Chicagos, Nashville'is, New Yorgis (kaks kontserti), Lakewoodis, Torontos, Ottawas ja Montrealis.


Nii Eeva kui Villu Talsi olid esmakordselt New Yorgis ja vaimustatud, et lõpuks ometi oskavad kõik nende ansambli nime õigesti hääldada, kuna Eestis sageli on nime hääldamine keerdus nagu nimi eesti keeles tähendabki: “Keerdus keeled”.


Reisi tipphetkeks pidasid muusikud võimalust lindistada Nashville'is Sound Emporiums Stuudios oma uut lugu "Hommik", mida Eestis veel esitatud pole (meie siin saime seda juba kuulda).


Ansambli liikmed kirjutasid oma facebooki lehel: "Juhtus uskumatuid asju, neist kõige uskumatum oli ehk see, et samal ajal salvestati kõrvalruumis muusikat tuntud Ameerika draamaseriaalile Nashville, produtsendi puldis istus Buddy Miller ja muusikat mängis Jim Laudardale & Co! Käisime ja kuulasime neid ja tänu lahtistele ustele kuulsid ka nemad meid, mispeale Jimiga ka isiklikult tutvusime. Mees kinkis meile oma plaadi, meie tallegi. Igatahes oli meil väga loominguline keskkond ja suurepärane stuudio (kus muuhulgas on salvestatud nt ka Taylor Swifti kõige esimene album aga ka väga palju teisi grammykaid plaate)."


Ansambli kolm liiget – Eeva, Villu ja Jalmar esinesid väikese etteastega juba päeval New Yorgi Eesti Koolile. Koolilapsed ja nende vanemad olid kevadel kooli lõpupeoks selgeks õppinud laulu "Kauges külas" ja seda oli nüüd hea lauljaid saalis oodates alustada. Muusikute saabumine poole laulu pealt tekitas rõõmsat elevust ja kui nad saateks pille hakkasid mängima, oli laste sümpaatia garanteeritud.


Mõned kooli lapsed jäid ka õhtusele kontserdile ja tantsisid kõikidele lugudele kaasa. Kindlasti oleksid ka ülejäänud pealtvaatajad hea meelega tantsinud, kui ruumi oleks olnud.


Juba esimese looga lõi hästi kokkusulav ansambel rahval tuju lakke, mis ei tahtnudki alla tulla – nagu nende esmaplaadi laulgi ütleb – “alla pole üleliia vara vaja tulla”. Ka peab esile tõstma Eeva ilusat häält ja head diktsiooni, mida sageli sellistel ansamblitel vajaka jääb.


Curly Strings’i muusika põhineb omaloominguga lõimitud rahvamuusikal, lisaks kaasakiskuv  esitus. Tundub lihtne, aga iga lihtsa ja ilusa taga on alati suur annus tööd, mis kõik kokku moodustas  oivalise kvaliteedi.


Eriti meeldib publikule, kui antakse võimalus kaasa laulda. Laulu "See oli ennemuistsel aal" (...kui heeringas elas kuival maal) sai Jalmari eestlaulmisel kaasa korrata ja "Kauges külas" (..pruuniks teiseks juuniks..) on nagunii uus "Eestlane olen ja eestlaseks jään", mis tuleb kõigil juba une pealt. Pole siis ime, et kontserdi viimast laulu "Üle ilma" ja lisaloona esitatud "The Tall Fiddler" kuulati ansamblile austust avaldades püsti.


Oli kaasalaulmist, palju aplausi, lilli ning peale pooletunnist vaheaega korrati  kontserti, sest Eesti Maja suur saal ei mahutanud kõiki kuulata soovijaid.


Kui artikli algul sai võrreldud Curly Stringsi kontserti presidendi vastuvõtuga, siis ka lõpp oli selle sündmuse sarnane – publiku hulgas oli palju neid, kes soovisid esinejatega koos pilti teha. Ansambel polnud kade, kõik soovijad said autogrammid ostetud CD-dele ja võimaluse lasta ennast koos muusikutega pildistada.

 

 

Peale kontserti andis Eeva Talsi meile ka väikese intervjuu.

 

Kuidas teil tekkis mõte tulla tuurile Ameerikasse?
Ameerika muusikastiil bluegrass on meid alati inspireerinud, seega tundus tore mõte tulla just siia, et veelgi inspiratsiooni ammutada ja uut muusikat luua.

 

Milliseid linnu te reisil külastate?

Chicago, Washington, New York, Lakewood, Nashville. Samuti sõidame veel Torontosse, Ottawasse ja Montreali.

 

Milline on olnud vastuvõtt?  
Vastuvõtt on väga soe ja huvi meie muusika vastu suur. See rõõmustab ja kindlasti tahaks tagasi kunagi tagasi tulla.

 

Mainisite selle reisi ühe kõrgpunktina lugude salvestamist Nashville'is. Mis lugusid salvestasite? Miks valisite just selle stuudio?

Salvestasime Sound Emporium'i stuudios kaks uut lugu, millest ühe anname välja detsembri alguses. Teist võib kuulda jaanuari lõpus ja välja anname ta koos videoga. Seda stuudiot soovitas meile üks hea muusikust sõber.

 

Andsite ka Nashville’is kontserdi. Mille poolest sealne publik erines eestlastest publikust?
Seal oli samuti palju eestlasi, aga erineski selle poolest, et publikus oli ka ameeriklasi ning rääkisime inglise keeles. See oli lõbus!

 

New Yorgi Eesti Koolil on saanud toredaks tavaks kutsuda lastele esinema eesti muusikuid, kes külastavad New Yorki. Lapsed ja nende vanemad võtsid teid vastu lauluga "Kauges külas". Mis tunde see teis tekitas?
Ja see oli tõesti väga soe ja vahva, et teisel pool maakera meie laule lauldakse.

 

Kas olete ka Eestis koolides esinenud?
Jaa, väga palju. Meie Villuga tegime Eesti Kontserdi alt koolikontserte, kus rääkisime oma teekonnast muusikutena. Need toimusid kolmveerand aastat, igal nädalal paar korda (neli tükki päevas).

 

Kui tihti esinete Eestis ja kas ka Eestis laulab publik kontserditel teie laule kaasa?
Suvi Eestis oli väga tihe (22 avalikku kontserti). Oleme juba harjunud, et publik laulab kõva häälega kõiki laule kaasa. Vahel nii kõvasti,et minu hääl ei kostugi välja.

 

Kelle loomingut esitate? Kes kirjutab teie lugude muusika ja kellelt saate sõnad?
Enamus meloodiaid on minu kirjutatud, aga eks kõik on mõne loo toonud. Sõnu tellime oma headelt sõpradelt nagu Kristiina Ehin, Jaan Tätte, Aapo Ilves jne.

 

Millised CD-d olete tänaseks välja andnud ja mis on järgmine?
Meil on kaks plaati. Esimene kannab nime "Üle ilma", mis ilmus eelmise aasta jaanuaris. Teise plaadi "Elumäng" andsime välja möödunud suve alguses. Uue plaadi väljaandmine pole veel ajaliselt paika pandud.


Edu Curly Stringsile uue muusika loomisel ja taaskohtumisteni!

 


Siiri Lind

Aime Andra

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo