Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

lakewood1Peakőneleja kolonel Kajari Klettenberg

 

Kogunesime laupäeval 5. detsembril juba seitsmeteistkümnendat korda Lakewoodi Eesti Majja, et tähistada Vabdussõja alguse aastapäeva.


Vastuvõtulauas tervitasid meid Anita Pallop ja Imbi Sepp, kes kinnitasid rindevõitlejatele ja veteranidele rinda valged lilled. Lauad saalis olid Viiu Vanderer ja Imbi Sepp kaunistanud siniste laudlinade, eesti lippude, kuuseokste ja väikeste küünaldega. Valitses elev meeleolu. Eesti kooli esindusgrupp laulis tähtpäeva alguseks USA hümni. Ürituse klaverisaade oli Luule Primalt. Andres Kurrik rõhutas avasõnas neid keerulisi ja raskeid tingimusi, mille keerises Eesti Vabariik loodi ja selle olemasolu lahinguväljadel kaitsti. Kuulajaskond laulis “Hoia, Jumal, Eestit”.

 

lakewood2Aktusel osalenud esinejad, kőnelejad, lauljad, tegelased ning vőitlejad ja veteranid. Teises reas keskel peakőneleja kolonel Kajari Klettenberg.   Fotod: Külli Rannamäe


Lakewoodi Eesti Kooli esindusgrupp esitas muusikaõpetaja Ülle Bucholzi kitarri saatel neli laulu: “Eesti naljalaul”, “Kauges külas”, “Tirilii” ja “Maa tuleb täita lastega”. Rahvariideis nelja neiu esinemine oli harmooniliselt esitatud, eriti viimane pala pälvis publiku tugeva aplausi. Seejärel mängisid kanneldajad Krista Pustrom, Briana De Shaw, Lisa Bucholz ja Mia Bucholz  Ülle  Bucholzi juhtimisel “Tiiu talutütrekene”, “Hiir hüppas”, “Mu koduke”, “Haanjamiis ja “Süda tuksub”. Oli selge, et koolijuhataja Külli Rannamäe ja muusikaõpetaja Ülle Bucholz on lastega viljakat tööd teinud.


Võitlejate ja veteranide austamise tseremoonia viis läbi Taso Piller. Kohal oli kolm Punaarmee vastu võidelnud meest: Pataljon Narva võitleja Endel Pool, Rebase rügemendi pioneerkompanii veteran Heino Maasikas ja Soome mereväes torpeedopaadil teeninud Karl Noor. Vietnami sõja veterane oli kohal kaks:  Matti Teder ja Taso Piller ning Afganistanis Eesti kaitseväe ülemana teeninud aktuse peakõnelaja, kolonel Kajari Klettenberg. Neile lisaks veel üle tosina mehe, kes olid teeninud USA maaväe, õhuväe ja mereväe ridades. Austati ka USA eestlaste parlamenti (ERKÜsse) kuulunud isikuid.

 

Palvuse ütles piiskop Thomas Vaga. Õpetaja meenutas neid suuri ohvreid, mida eesti rahvas kandis iseseisvuse saavutamisel. Ta palus leinaseisakuga mälestada käesoleval aastal manalasse varisenud Endel Lindepuud ja Lembit Savi ja kutsus kohalolijaid ühiselt laulma “Eesti lippu”.


Kõnetooli asus EV kaitseatašee USAs Kajari Klettenberg, kes viibis kohal abikaasa Elika ja kahe pojaga. Ta andis oma kõnes põgusa ülevaate tänapäeva Eesti kaitsestrateegiast ja kaitsestruktuuridest. Eestil on kahetasemeline kaitsevõime – esiteks oma kaitsestruktuurid ning teiseks Artikkel 5 alusel kollektiivne NATO kaitsetoetus. Meie kodumaal on kaadrisõjavägi, kuhu kuulub 3,200 kaadrisõjaväelast. Igal aastal kutsutakse ajateenistusse umbes 3,200 meest. Peale ajateenistust lähevad mehed reservarmeesse, kuhu kuulub umbes 60,000 meest. Scoutspataljon, eriüksused ja mõned teised ühikud on mehitatud elukutselistega. Eestisse on jõudnud USAst ostetud JAVELIN tankitõrje raketid. Järgmisel aastal hakkavad kohale saabuma Hollandist ostetud CV-90 lahingumasinad, mis lähevad kõik Scoutspataljonile.


Peale kaitseväe ja Reservarmee kuulub Kaitseliitu umbes 16,000 meest ja naist. Neist umbes 6,000 liiget kuuluvad lahingüksustesse. Nendel meestel on relvad ja varustus kodus ja nad moodustavad EV esmase vastupanu ühiku. Kolonel Klettenberg rõhutas, et oht Venemaalt on tõsine ja eesti rahvas peab valmis olema end ka ise kaitsma. Koloneli kõne võeti publiku poolt soojalt vastu.

 

lakewood3Esineb Lakewoodi Eesti Kooli esindusgrupp koosseisus Krista Pustrom, Briana De Shaw, Mia ja Lisa Bucholz muusikaõpetaja Ülle Bucholzi kitarri saatel


Ülle Bucholzi poolt esitatud “Mu isamaa armas” oli kaasahaarvalt ja tundlikult esitatud. Läti New Jersey organisatsioonide president Janis Students ja LEÜ esimees Erik Must tervitasid enda poolt juhitud organisatsioonide nimel. Lõppsõna oli peakorraldaja Priit Parmingult. Aktus lõppes Eesti hümniga.


Perenaised Lia Parmingu juhtimisel pakkusid eestipärase õhtusöögi. Maitsvate roogade seas oli suitsulõhe, skumbria, sült ja rosolje ning magussöögi lauas mitmed kringlid ja eestipärased koogid.  Köögis olid usinasti ametis Ingrid Kangur, Kiku Tehve, Dorothea Simonson ja Imbi Sepp. Mitmed teised tõid kohale endatehtud roogi.


Ürituse seltskondlikus osas rikastas Ülle Bucholz meie tuju soolo- ja ühislauludega – kõlasid vanad, tuntud viisid nagu “Ma tahaksin kodus olla”, “Viljandi paadimees” ja “Kaugel, kaugel”. Ülle Bucholz on andekas solist ja muusik, kelle šarmantne hääl sütitab kõiki. Teadustajana tegutses Helica De Shaw, tehnika oli Raivo Reinupi meisterlikes kätes. Majanduse eest vastutas Endel Pool.


Priit Parming

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo