Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Texase eestlaste sügispeoks kogunes üle nelja tosina eestlase oma abikaasade ja sõpradega. Texase ilmad on liiga soojad jaanipäeva ajal, et looduses meie pagana-aegset pööripäeva tähistada. Sügisel teeksime seda hilinemisega, aga kuna  Houstonis on lahtise tule tegemine keelatud, siis piirab see võimalusi meie kommete kohaselt jaanipäeva pidada. Jäägu siis see kokkusaamine nimeta. Ehk sobiks nimeks vaid Texase eestlaste piknik, mis on  saanud üleaastaseks sündmuseks.
Peoks kutsus Houstoni Eesti Seltsi esinaine Helen (Jürlau) Arnold oma abikaasa Van’iga rahvast oma avarasse kodusse Houstoni eeslinna. Rahvast ei tulnud mitte ainult Houstoni ümbrsest, vaid ka  Dallasest (240 miili põhja pool), Austonist (170 miili loodes) San Antonionist (200 miili lääne pool) ja Corpus Christist (200 miili lõuna pool). Igast ilmakaarest uustulnukatest eestlaste leidmine oli omaette saavutus, sest Texas on ju 15 korda suurem võrreldes Eesti pindalaga. Kohal oli ka Lõuna-USA Eesti aukonsul Richard Drake ja ta abikaasa Janet. Nii siis koguneti, et nautida nii Texase kui ka Eesti stiilis toite: “brisket“ ja rosoljet, ja jooke: Vana Tallinnat ja Margaritasid. Oleme ju Texases!
Jutuajamine oli kakskeelne.  Kuigi me kõik oskame inglise keelt, oli paljudele ainulaadne võimalus jälle emakeeles vestelda. Üllatas, kui palju noorema generatsiooni eestlasi oli kohal. Kuidas leidis me noor seltsiesinaine nad kõik üles? Midagi uut on juhtumas –  Facebook! Neile on raske selgitada, miks meie ajalehe paberväljaannet peaks tellima, et eestlastega ühendust pidada. Kõik on ju internetist kättesaadav. Interneti kaudu leitakse ka üksteist.
Mõni aeg tagasi oli kartus, et meie hallipäistega kaovad Eesti jäljed Houstonis nii, nagu see mitmes kohas ongi juba juhtunud. Kuid siit võib õppida, et nooremal generatsioonil ei ole enam sidet ajaga, mil vanem generatsioon põgenes või kui oli vaja Ameerikas olla valmis plakateid kandma Eesti nimel. Noortele, kes abielu või töövõimaluste tõttu on siia siirdunud, on  mitte-eestlastest  abikaasad ja siin lapsed. Aga nad hindavad võimalust  teiste kohalike eestlastega suhelda, Eesti toite maitsta ja eesti keeles juttu ajada. Nende soovid ja vajadused on muutunud, niisiis Eesti Selts peab enamat pakkuma kui vahvaid kõnesid.  Meie piknikul  asendas seda energiline kaerajaan.
Arved Plaks

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo