Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

31944509 2175933369090642 6291908728207704064 o

7. mai 2018 lahkus 101-aastasena Välis-Eesti koorielu eestvedaja ning laulupidude hing, koorijuht, pedagoog ja helilooja Roman Toi.

 

Roman Toi sündis 1916. aastal Viljandimaal Kõo vallas, aastatel 1932-1936 ja 1941-1944 õppis Toi Tallinna konservatooriumis koorijuhtimist, orelit, kompositsiooni ja dirigeerimist. 1944. aastal põgenes ta Saksamaale, kus ta juhatas põgenikelaagrites koore, korraldas kontserte ja väiksemaid laulupidusid. 1949. aastal siirdus Toi Saksamaalt Kanadasse, kus ta oli Välis-Eesti kooriliikumise hing, Toronto konservatooriumi õppejõud ning mitmete Välis-Eesti kooride juht.

 

Vahetult Eesti iseseisvumise taastamise eel toimunud 1990. a. üldlaulupeol oli Roman Toi laulupeo aujuht koos Gustav Ernesaksa ja Richard Ritsinguga.

 

Viimati külastas Roman Toi Eestit aastal 2014, kui tähistas seal oma 98. sünnipäeva ning osales aukülalisena XXVI laulupeol «Aja puudutus. Puudutuse aeg». 

 

Roman Toi oli Eesti heliloojate liidu vanim liige ja Viljandi linna aukodanik, talle on omistatud riigivapi IV klassi teenetemärk, mitmed EELK teenetemärgid ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali elutööpreemia. 

 

Roman Toi oli korp! Vironia Toronto koondise vilistlane c. 1936/II.

 

Vil! Roman Toi oli viimane korp! Vironiaga enne Teist maailmasõda liitunud liige. 

 

Vil! Roman Toi oli Vironias märgilise tähtsusega liige. Ta täitis noore korporandina mitmeid konvendi ametikohti ning oli viimane Tartu konvendi oldermann enne Nõukogude okupatsiooni. Ta juhtis Vironia meeskoori ning oli Vironia värvilaulu autor. Nõukogude okupatsiooni alguses, pärast salajase erakorralise koosoleku otsust, liikus ta mööda Eestit ning andis kätte värvid Vironia värsketele värvikandjatele. Vil! Toi oli Vironia teenetemärgi kavaler.

 

Tsiteerides vil! Toid: "Näeme! Kui mitte varem... siis kohe järgmisel korral!"

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo